Kurzemes Vārds

00:18 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Prioritātes

Sarmīte Pujēna

Liepāja savu dzimšanas dienu šogad sagaida bez likumīgi apstiprināta ieņēmumu un izdevumu plāna jeb, citiem vārdiem sakot, - bez oficiāla pilsētas budžeta. Tas gan nenozīmē, ka dzimšanas dienas svinības finansiālu problēmu dēļ nenotiks.

Pirmdien budžeta projektu pēdējo reizi savā sēdē izskatīja Budžeta komisija, akceptēja to, un šodien jau ar dokumentu iepazīstas pašvaldības Finansu komiteja. Pēc tam savs noslēdzošais un noteicošais vārds būs jāsaka deputātiem.

Lai gan projekts ir projekts un tajā ierakstītos ciparus patiešām var grozīt, mainīt un papildināt, diez vai pēc Budžeta komisijas akcepta tajā kas būtiski mainīsies. Kā teica komisijas sekretāre, var uzskatīt, ka "par 99 procentiem budžets būs tāds, kāds pašreiz ir tā projekts". Turklāt deputāti savu vārdu vismaz attiecībā uz prioritātēm šā gada budžetā jau ir teikuši. Nav noslēpums, ka ar domes lēmumu akceptētas trīs prioritātes: komunālā saimniecība (precīzāk, četru gadu programma ielu un ceļu sakārtošanai), sociālā sfēra un izglītība. Nebūtu arī nopietni pēdējā brīdī kaut ko grozīt, ja iespējai ietekmēt topošo budžetu bija atvēlēts tik daudz laika. Rīgas pilsētas deputāti, piemēram, jau sen ir aizmirsuši laiku, ko nosacīti varētu apzīmēt kā "cīņu par budžetu" - galvaspilsētas šā gada budžets tika apstiprināts jau decembrī!

Galvaspilsētas deputāti arī noteikuši citas prioritātes nekā Liepājas deputāti. Pareizāk sakot, Rīgā oficiāli noteikta prioritāte ir tikai viena - izglītība. Nesen man bija izdevība tikties ar Rīgas domes Izglītības, jaunatnes lietu un sporta komitejas priekšsēdētāju, Universitātes profesoru Juri Miķelsonu. Viņš atzina, ka Rīgai ir paveicies, jo pilsētas mērs Andris Bērziņš pēc profesijas ir skolotājs un tieši tādēļ tik labi saprot izglītības nozīmi. Tāpēc izglītība Rīgā patiešām arī ir prioritāte. Protams, teica Miķelsons, var strīdēties, kā tur ar naudām - tās vienmēr ir par maz, un "varbūt ielu asfaltēšanai vajadzētu dot mazāk".

Rīgu nevar salīdzināt ar Liepāju, bet tomēr. Ja tur pilsētas budžetā šogad skolu remontiem paredzētais finansējums stipri palielinājies, tad Liepājā šādiem nolūkiem naudas nav nemaz. Ja rīdzinieki paredzējuši līdzekļus četru jaunu sporta zāļu celtniecībai pie skolām un viena vidusskola šogad varēs lepoties ar savu hokeja halli, tad Liepājas Skolu valde nezina, kur ņemt līdzekļus, lai vismaz salabotu cauros jumtus. Rīgas pašvaldība atļāvās pērn "piesviest vienu miljonu" pie valsts dotās naudiņas skolu informatizācijai, un puse Rīgas skolu jau pērn, bet otra puse šogad tiks apgādātas ar modernām datorklasēm.

Varbūt to visu vēl kaut kā varētu pieciest: lai jumts pagaidām ir caurs, lai datorklase pagaidām ir tikai dažās skolās. Jo galvenais jau ir gudri bērni. Taču gudri bērni būs tad, ja būs gudri skolotāji. Bet gudri skolotāji skolā strādās tikai tad, ja viņiem maksās atbilstošas algas. Ja skolotājs, iznākot no stundas, ir nopelnījis 60 santīmus, tad, atvainojiet, grūti būtu atrast otru tādu muļķi, kas šo atbildīgo darbu darītu par tādu samaksu. Rīgā to, manuprāt, saprot labāk nekā Liepājā. Tāpēc Rīgas pilsētas deputāti, aci nepamirkšķinot, jau pērn nolēma, ka pie valsts piešķirtās naudas skolotāju algām piemetīs vēl 20 procentus no pilsētas budžeta līdzekļiem. Šogad šajā ziņā nekas nav mainījies - vairāk nav, bet nav arī mazāk. Liepājas skolotājiem turpretī nāksies iztikt ar to, ko valsts atvēlējusi. Strādās divas vai trīs slodzes, lai izdzīvotu, bet stundu kvalitāte no tā noteikti nepaaugstināsies. Protams, var jau uzskatīt, ka tā ir valsts, nevis pašvaldības problēma. Bet jau tagad mēs brēcam par kvalitatīvu kadru trūkumu Liepājā. Tad varbūt vajadzētu kaut kā pašiem atbalstīt šo kadru audzināšanu un skološanu?

Kā teica Juris Miķelsons, ir jātiek skaidrībā, kura bedre svarīgāka: bērnu zināšanās vai uz ceļa. Varbūt līdz nākamā budžeta apstiprināšanai par to ir vērts padomāt arī Liepājas deputātiem?