Kurzemes Vārds

06:59 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Brīvzonu konferences dalībnieki apmeklēs Liepāju

Starptautiskās konferences "Baltijas brīvās zonas un brīvās ostas 2000" (tā notiek Rīgā 25. un 26. martā) dalībnieki gatavojas apmeklēt arī Liepāju. Šādas ziņas BNS sniedzis Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas attīstības projekta vadītāja vietnieks Gunārs Kazeks. Lai piedalītos konferencē, uz Rīgu dosies Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs un Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, domes Preses dienesta vadītāja Maija Celmiņa, SEZ mārketinga speciālists Armands Birznieks un finansu direktora vietniece ekonomikas jautājumos Māra Tapiņa. 26.martā daļa konferences dalībnieku ieradīses Liepājā. Viņi noklausīsies G.Krieviņa stāstījumu par ostu, iepazīs Liepājas lidostu, ostas pakalpojumu klāstu, arī dosies ekskursijā pa SEZ teritoriju.

Liepājas pārstāvniecībā Rīgā - ekspozīcija par mūsu pilsētu 1919.gadā

Atzīmējot mūsu pilsētas 374.dzimšanas dienu, Liepājas pārstāvniecībā Rīgā atklāta un līdz 9.aprīlim būs skatāma Vēstures un mākslas muzeja speciālistu sagatavotā ekspozīcija. Dokumentālās un fotogrāfiskās liecības stāsta par vēsturiskajiem notikumiem 1919.gadā mūsu pilsētā, kad Liepāja dažus mēnešus bija kļuvusi par tikko izveidotās jaunās Latvijas valsts galavaspilsētu. Izstādes pieteikumā muzeja galvenais krājumu glabātājs Jānis Gintners stāsta par politisko situāciju, kad 1919.gada aprīlī, tuvojoties lielinieku armijai, Latvijas Pagaidu valdība ar Ministru prezidentu Kārli Ulmani priekšgalā bija spiesta pārcelties uz kuģi "Saratova" un doties uz Liepāju. Tikai tā paša gada 7.jūlijā Pagaidu valdība ar "Saratovu" devās atpakaļ uz Rīgu. Bet īsajā laikā paveiktais politikā starptautiskajā kontekstā, kā arī uz vietas Latvijā un Liepājā kā neizdzēšams, nozīmīgs laiks palicis jaunās Latvijas valsts tapšanas vēsturē.

Atzinības raksti no Japānas

Pēdējos gados mūsu bērni sūta savus mākslas darbus - zīmējumus, veidojumus uz starptautiskām izstādēm. Un bieži saņem augstus novērtējumus. Tā nupat no Japānas, no starptautiskas bērnu darbu izstādes, kurā piedalījās mazie mākslinieki no 140 valstīm ar 65 tūkstošiem zīmējumu, atsūtīti Atzinības raksti. Tos saņēmuši Maris un Anmarija Freibergi, Kārlis un Jānis Viguļi, bet viņu skolotājai Gaļinai Rjabkovai atsūtīta pateicība.

Liepājnieki Novgorodā

Šonedēļ uz seno Krievzemes pilsētu Novgorodu izbrauc SEZ attīstības projekta vadītāja vietnieks Gunārs Kazeks. Šoreiz gan viņš turp dodas kā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Latvijas un Krievijas lietišķās sadarbības padomes priekšsēdētājs. Kazeka kungs piedalīsies izstādē "Ekspo Latvija", kur, protams, pildot savus tiešos uzdevumus, visnotaļ aizstāvēšot arī vēju pilsētas un tās Speciālās ekonomiskās zonas krāsas. Zināms turklāt, ka Novgorodā liepājnieks Gunārs Kazeks nebūs vienīgais. Uz "Ekspo Latvija "dodoties arī akciju sabiedrības "Lauma" pārstāve Ludmila Suškova.

Kultūrkapitālam atņemtais finansējums ietekmēs novadu kultūru

Saeimas Budžeta un finansu komisija apkopojusi grozījumu priekšlikumus likumā par "Kultūrkapitāla fondu". Komisija nav atbalstījusi prasības noteikt, ka KKF finansējumam tiek piešķirti ienākumi no alkohola un tabakas akcīzes nodokļa 3 procentu apmērā no katra. Tas sagrauj cerības uz stabilu KKF finansējumu un līdz ar to arī iespēju atbalstīt kultūrprojektus Latvijas novados. Kā zināms, arī Liepājā vairāki projekti, arī Pianisma zvaigžņu festivāls, A.Engelmaņa un M.Zihmaņa oratorija "Via Dolorosa" un citi saņēma daļēju materiālo atbalstu no šā avota. Komisija nav atbalstījusi arī priekšlikumu, kas paredzēja, ka KKF jāveic Kultūras ministrijas valsts pasūtījuma apkalpošana kultūras un mākslas finansēšanā no KM speciālā budžeta.

Tuvojas suņu un kaķu reģistrācijas termiņa beigas

Tikai līdz 31.martam suņu un kaķu saimnieki vēl var reģistrēt dzīvniekus. Taču jāatceras, ka šogad Pašvaldību lietu pārvaldē reģistrēti grozījumi saistošajos noteikumos par dzīvnieku turēšanas nodevu Liepājā. Galvenās izmaiņas ir tādas, ka no nodevas maksāšanas ir atbrīvoti nestrādājošie pensionāri, bet pārējiem pensionāriem jāmaksā tikai puse no maksas - trīs lati. Līdz šim no nodevas bija atbrīvoti tikai tie nestrādājošie pensionāri, kuru aizbildniecībā ir mazie suņi. Izmaiņas skar arī privātmāju īpašniekus. Līdz šim viņi no nodevas bija atbrīvoti, bet tagad arī viņiem par savu suni jāmaksā nodeva 50 procentu apmērā. Šāds lēmums pieņemts tādēļ, ka iekasētā nodeva tiek izmantota suņu reģistrācijas un kontroles sistēmas uzlabošanai visā pilsētā. Turklāt daudzu privātmāju īpašnieku suņi netiek potēti un reģistrēti, bet uz ielas tomēr nokļūst, radot problēmas pilsētas iedzīvotājiem.

Privatizācijas komisija pieņems dokumentus arī sestdienās

Lai mazinātu rindas, Pilsētas dome pieņēmusi lēmumu, ka no 27.marta pilsētas Dzīvojamo māju privatizācijas komisijas Tehniskā daļa strādās arī katru sestdienu (izņemot svētdienas). Dokumentus pieņems no pulksten 9 līdz 14. Tas tādēļ, ka aktivizējusies gan Privatizācijas komisija, gan iedzīvotāji, kas vēlas piedalīties privatizācijā.

Janīnas Grinēvičas zīmējumi tušā

Galerijā "Rožu laukums" izstādīti Lietišķās mākslas koledžas studentes Janīnas Grinēvičas zīmējumi tušā. Šie darbi bija pārsteigums pat pašiem Liepājas māksliniekiem, jo liecina par spēcīgas un talantīgas personības pieteikumu. Janīnas zīmējumi tušā pirmajā mirklī atgādina seno gravīru kopijas, bet tās faktiski ir pašas jaunās mākslinieces radošā darba fantāzijas atzīstamā sniegumā, turklāt darbi liecina par labām kultūrvēstures zināšanām. Lielākā daļa no zīmējumiem radīta kā ilustrācijas tādām grāmatām kā "Nībelungu leģendas", "Fausts", "Senā Rīga" u.c. Zīmējumiem vienkārši nav iespējams ātri un pavirši paiet garām, jo katrs ir vesels stāsts ar daudziem personāžiem, attiecīgā laikmeta fonu un pat gaisotni.

Viesojas Rīgas Krievu jaunatnes teātris

Rīt Metalurgu kultūras pilī ar divām izrādēm viesojas tāds rets ciemiņš kā Rīgas Krievu jaunatnes teātris. Abas izrādes iestudējis R.Viktjuka skolnieks Aleksejs Škatovs. Pirmais iestudējums mūzikls "Aizej tur, nezin kur", veidots pēc krievu tautas pasaku motīviem ar tādiem labi zināmiem tēliem kā Nemirstīgais Kaščejs un ragana - Baba Jaga. Otrs iestudējums ir piedzīvojumu luga "Visa dzīve - spēle" jeb "Pirāti", kuras autors un mūzikas komponists ir pats režisors. Lugas sižets balstīts uz dokumentāliem faktiem par slavenā jūra laupītāja Frensa Dreika dzīvi. Viņš aplaupīja spāņu kuģus, bet, kalpodams Anglijas karalienei, kļuva par admirāli, apbrauca apkārt zemeslodei un ar karalienes "svētību" turpināja savu laupītāja karjeru.

Vēstures stundā - uz arhīvu

Kopš vakardienas Liepājas Zonālā valsts arhīvā, sagaidot 25.martu - dienu, kad daudzi Latvijas iedzīvotāji piespiedu kārtā devās ceļā uz Sibīriju, ir atvērta izstāde "Represijas pret Latvijas lauku iedzīvotājiem 1944.-1949.gadā Aizputes, Liepājas un Kuldīgas apriņķos". Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja arhīva direktore Gunta Drēziņa, šobrīd lielākā daļa izstādē redzamo dokumentu ir par 1949.gada 25.marta notikumiem. Izstāde būs apskatāma līdz pat gada beigās, un arhīva darbinieki aicina iedzīvotājus uz sadarbību, lai ekspozīciju papildinātu arī ar dokumentiem un liecībām par citām represijām, sākot no 1944.gada. Viņa arī pastāstīja, ka šobrīd arhīva rīcībā ir viena dienasgrāmata, kurā aprakstīts izsūtīto piedzīvotais, un arhīva darbinieki priecātos, ja tādu būtu vairāk. Uz izstādi aicināts ikviens iedzīvotājs. Arī skolotāji var plānot izstādes apmeklējumu kā vienu no vēstures stundām. Dokumentos orientēties palīdzēs Dokumentu izmantošanas un uzskaites daļas vadītāja Kristīne Kuncīte.

Kā pasūtīt pusdienas uz darba vietu?

Pirms pavisam neilga laika tirdzniecības centra "Gaismas modes" pagrabstāvā darbu sākusi kafejnīca "Gaisma," kas izīrējusi bijušā kluba "Zemūdene" virtuvi. Tā ir pirmā kafejnīca pilsētā, kas specializējusies uz ēdienu piegādi darba vietās vai mājās. Protams, var pusdienot arī kafejnīcas telpās. Pavāri klāj svētku galdus arī dažādās svinībās un banketos, gatavo kulinārijas un konditorejas izstrādājumus. Ēdāji var izvēlēties zupas, otros un saldos ēdienus, bet piegāde ir bez maksas.

Divi apbalvojumi

Pagājušajā sestdienā Rīgā notika visu Latvijas Būvnieku asociācijas firmu pārstāvju kopsapulce. Šīs firmas Liepājas nodaļā ir 12 locekļi, un tās vadītājs Ilgonis Ječis informēja, ka sanāksmē pasniegti diplomi konkursa "Gada labākā būve 98" (tas beidzās februārī) uzvarētājiem. Apbalvojumus saņēma arī liepājnieki - divi no četrpadsmit. Nominācijā "Jaunbūve" balvu saņēma mūsu ledushalle, kuras projektētājs un ģenerālais būvuzņēmējs bija U.Pīlēna arhitektūras birojs, bet nominācijā "Rekonstrukcija" uzvarēja veikals "Māja" Vecā ostmalā, kura projekta autors ir A.Padēlis-Lins, ģenerālais uzņēmējs - I.Kesenfelda firma "Remonts".

Palīglīdzeklis krievu valodas apgūšanai

Pedagoģijas akadēmijas pasniedzēja Larisa Pavlovska un uzņēmuma "Liepājas tramvajs" tramvaja vadītāja Irīna Avksentjeva laidušas klajā savu trešo eksperimentālo palīglīdzekli krievu gramatikas apgūšanai, kas veicina sarunu un rakstu valodas pilnveidošanu. Grāmatu izdevusi Rīgas izdevniecība "Mācību grāmata", un tā paredzēta 3.klases skolēniem. To ilustrējis Liepājas mākslinieks Grigorijs Gileks. I.Avksentjeva sestdien savā radošajā dzejas pēcpusdienā Celtnieku klubā pastāstīs par mācību palīglīdzekļu gatavošanu.

Sveiciens no "Labdela"

Vakarrīt "Kurzemes Vārda" redakciju apmeklēja apavu firmas "Labdels" (tā atrodas Kuģinieku ielā) darbinieču delegācija. Kolektīva pārstāves pastāstīja par darba likumdošanas neievērošanu no uzņēmuma īpašnieku puses: pagarināta darba diena, pazeminātas un laikus neizmaksātas algas, darba drošības trūkums, darba līgumu nepildīšana utt. Arī Reģionālajai darba inspekcijai ir pretenzijas pret šo firmu. Arodorganizācijas tur nav. Delegācija paziņoja, ka daudzi uzrakstījuši iesniegumus par aiziešanu no darba.

Uz jautājumiem atbildēs Tuberkulozes slimnīcas galvenais ārsts Andris Kristons

Rīt visā pasaulē atzīmēs Tuberkulozes dienu. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Liepājas Tuberkulozes slimnīcas galvenais ārsts Andris Kristons, to sagaidot, slimnīcā nekādus īpašus pasākumus nerīkos, jo ik dienas katram aizdomu gadījumā par saslimšanu ar tuberkulozi vai nopietnām plaušu slimībām ir iespēja tikties ar ārstiem. Taču 24.martā no pulksten 10 līdz 12 viņš pa telefonu 3425008 atbildēs uz iedzīvotāju jautājumiem ar tuberkulozi.