Kurzemes Vārds

06:08 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kultūras namā jāienāk ģimenei

Anda Pūce

Tuvojoties Lieldienām, rajonā aizskanējuši vairāki mazo vokālistu konkursa "Cālis 99" koncerti. Pirms divām nedēļām savējos cālēnus uzklausīja Grobiņā un Cīravā, pagājušā sestdienā Grobiņas pagasta Kultūras namā noskaidrojās, kurš ir Liepājas rajona labākais cālis. Konkurss, ko pirms vairākiem gadiem (toreizējie cālēni jau izauguši lieli) izdomāja Latvijas televīzijas ļaudis, guvis milzīgu atsaucību un ik gadus pulcē pulkiem mazo dziedātāju. Tas ir kā patīkams Lieldienu priekšvēstnesis un patiešām īsti svētki, vismaz tiem, kas atnāk uz koncertu. Par to jau otro gadu pārliecinājos rajona mazo dziedātāju konkursā.

Redzot koncerta apmeklētājus, starp kuriem, protams, lielākoties bija dziedātāju atbalstītāji - mammas, skolotājas, tēti, māsas, brāļi, tantes, vecmāmiņas un vectēvi, bija pilnīgi skaidrs, ka šādi sarīkojumi var pulcēt kuplu apmeklētāju skaitu. Arī citi līdzīgi sarīkojumi, kuros var ierasties visa ģimene, rajonā guvuši atsaucību. Vairumā gadījumu gan sarīkojumu galvenie varoņi bija bērni, tomēr zālē bija sanākušas jaunu cilvēku ģimenes. Un kādēļ lai šī divdesmit vai trīsdesmit gadus veco ļaužu ģimenīte ar divām vai trīs atvasītēm nebūtu tā, kas pamazām atkal sāk nākt uz Kultūras nama sarīkojumiem - ballēm, koncertiem, izrādēm, izstādēm. Un negribu ticēt, ka ir tik neiespējami reiz klubā ienākušu apmeklētāju atvilināt uz šejieni vēlreiz. Tikai rīkojot koncertus, izrādes, spēles un konkursus bērniem, Kultūras namu vadītājiem būtu jāpadomā par programmu, kas arī māmiņas, bet galvenais - tētus iesaistītu norisēs. Nē, ne jau visiem kopā jāiet rotaļās, bet gan jāpanāk, lai tētis, gaidot pārējos ģimenes locekļus, nesēdētu mašīnā vai Kultūras nama foajē, jau kuro cigareti pīpējot. Tāpat būtu jāpadomā, ko darīt jaunākiem ģimenes locekļiem, kas pamazām nogurst no ilgstošas kņadas zālē. Protams, pret koncerta laikā brēcošiem zīdaiņiem kādu brīdi var izturēties ar sapratni, bet pēc mirkļa jau iešaujas prātā doma: "Ar tiem pīkstuļiem labāk būtu sēdējuši mājās!" Bet tā taču aizdzīsim no Kultūras nama vēl tos "trakos", bet galvenais - jauniešus, kas tajā tomēr ienāk. Turklāt jāatceras, ka, satiekoties bērnu sarīkojumā, tēti apspriedīs iespēju kopā atnākt uz nākamnedēļ pagastā gaidāmo sporta spēli, bet māmiņas pārrunās, kādus tērpus vilkt uz balli šosestdien. Jā, protams, jādomā arī par iespēju šos sarīkojumus organizēt bez maksas vai par simbolisku summu, jo biļetei trūkstošie santīmiņi nevar likt kādam no bērniem palikt mājās.

Daudzi iebildīs, ka no svara ir arī apkārtējā vide, un neviens pat kāju nespers zālē ar pusizjukušu parketa grīdu. Taisnība, taču Kultūras nama vadītājam, kura rīkotajos pasākumos būs pilns ar cilvēkiem, nevajadzēs ilgi pārliecināt pašvaldības deputātus atvēlēt naudu remontdarbiem.

Dažviet rajonā ģenerētas idejas par ģimenes klubu izveidi pagastos. Iecere paredz, ka Kultūras nami varētu veikt reizē vairākas funkcijas, gan organizējot iedzīvotājiem izglītošanos, gan piedāvājot atpūtas iespējas. Kultūras darbinieki kopā ar pieaugušo izglītības koordinatoriem (nereti tā ir viena un tā pati persona) strādātu, cenšoties pilnībā izmantot ēku, kas tāpat taču ir jāapsaimnieko, un mēģinot iesaistīt pagasta iedzīvotājus pašvaldības kultūras dzīvē. Lielas cerības tiek saistītas ar projektu konkursu, kas ļautu šādu ieceri realizēt. Par to, ka arī ar nevalstiskas organizācijas palīdzību var organizēt pašvaldības sabiedriskās aktivitātes, liecina kaut vai Vērgales un Durbes sieviešu organizāciju aktivitātes, jauniešu darbošanās Nīcā un citviet, kā arī Grobiņā nodibinātā Zentas Mauriņas biedrība. Laikam jau tomēr var, ja grib.