Kurzemes Vārds

22:12 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kūlu dedzināt nedrīkst

Pēteris Jaunzems

Vakar Nīcas pagastā pie Skatres skolas pār šoseju vienubrīd bija tik biezs dūmu mākonis, ka vairs nav bijis iespējams pārredzēt ceļu.

Dūmu aizsegu kā karalaukā uz autoceļa bija radījuši sausās zāles dedzinātāji. Šopavasar šie likumpārkāpēji varen sarosījušies. Liesmas un zili dūmi redzami visos pagastos, kas atrodas tuvāk jūras krastam, jo tur kūla jau izžuvusi un pietiek iesviest sērkociņu, lai ugunsmēles jau locītos kā spožas oranžas čūskas, gatavas aprīt visu dzīvo. Sausās zāles dedzinātāji attaisnojas, ka tā sadegot nezāļu sēklas. Diemžēl ne tikai tās. Uguns aprij derīgus kukaiņus, putnu ligzdas un daudz ko citu saudzējamu un vairojamu.

- Aizvakar Durbē kūlas dedzinātāji jau nosvilināja siena šķūni, - redakcijai pastāstīja Liepājas Ugunsdzēsības un glābšanas brigādes komandieris Luds Jonkus. Viņš teica, ka vīri vairs nespējot atvilkt elpu, jo dienā jādodoties uz pieciem, sešiem izsaukumiem. Tas esot ne vien nogurdinoši, bet prasot no ugunsdzēsējiem arī papildu līdzekļus. Un visi šie pārkāpumi risinās laikā, kad spēkā ir Ministru kabineta rīkojums, kas kategoriski aizliedz dedzināt sauso zāli.

Jonkus kungs teica, ka šonedēļ dodas uz sanāksmi Rīgā, kur par šo problēmu runāšot, jo kāda jēga ir nosacīt aizliegumus, ja neviens tos neievēro un nav arī spēku, kas nodrošinātu kārtību. Ugunsdzēsēju komandieris uzskata, ka cīņā pret kūlas dedzinātājiem kopīgi ar ugunsdzēsējiem aktīvāk vajadzētu iesaistīties Pašvaldības policijas vīriem.

Arī Liepājas virsmežzinis Viktors Šķērsts redakcijai teica, ka kūlas dedzināšanas aizliegumu neviens neņemot par pilnu. Rajona mežos ugunsgrēku pagaidām gan nav. Viņš vakarrīt ugunsbīstamības problēmas pārrunājis arī ar savu Aizputes kolēģi, un abās virsmežniecībās situācija esot vērtējama par līdzvērtīgu. Taču zāles dedzinātāji ar savu bezatbildīgo rīcību ugunsnelaimi varot jebkurā brīdī izraisīt. Pagaidām virsmežniecības teritorijā neesot nosacīts arī paaugstinātas ugunsbīstamības periods. Ja tuvākajās dienās neuznākšot lietus, to varētu izsludināt jau tūlīt pēc Lieldienām. Tomēr sinoptiķi tieši nedēļas nogalē prognozē nokrišņus.