Kurzemes Vārds

06:20 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Matemātiķes mantojumā - ziedu mīlestība

Indra Imbovica

Liepājas 374.dzimšanas dienas rītā pašā mūsu pilsētas sirdī - Rožu laukumā bija uzziedējusi neparasta puķe. Tā bija ziedu dizaina studijas "Liepzars" dāvana liepājniekiem. Šis lielais, maigi dzeltenais zieds vēl pelēkajā vidē bez pumpuriem un zaļās zāles cerīgajiem asniem uzplauka kā priekšpavasara vēstnesis - tāds ziemeļnieciski atturīgs, bez karnevāliska spožuma, kāds galīgi neiederētos Latvijas zemē un dabā. Bet tagad jau, Lieldienas gaidot, lielajai puķei apkārt sarindojušies zaķi, ligzdas, pilnas ar krāsainām olām, putni, tauriņi un dažādas citas šim konkrētajam laikam raksturīgas lietas. Lielākā daļa liepājnieku to visu uzņem ar interesi, var vērot, kā dienā, bet visvairāk pēcpusdienā un pievakares stundās gan bērni, gan pieaugušie, pat viens otrs biznesa cilvēks paietas tuvāk un ar interesi apskata visu šo ainu.

"Liepzara" vārds vairs nav svešs, jo nu jau trīs gadus, kopš studija pastāv, liepājniekus un pilsētas viesus tā Virsnieku saieta namā iepriecinājusi ar vērienīgiem ziedu svētkiem, kas izskanējuši tālu ārpus Liepājas robežām. Studiju dibinājusi un visus šos gadus vada Vaira Kārkliņa. Varētu padomāt, ka floristika ir viņas pamatspecialitāte un dzīves pamats. Tā nu vis gluži nav. Vaira Kārkliņa ir diplomēta matemātiķe un kopš 1981.gada līdz šim brīdim strādā Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, ir Matemātikas katedras docente. Astoņdesmito gadu pirmajā pusē bija četru gadu pārtraukums, kad jaunā pasniedzēja studēja Krievijā, doktorantūrā Maskavas Mācību satura un metožu zinātniski pētnieciskajā institūtā.

Jautājums, kā Vaira Kārkliņa pievērsās floristikai - ziedu dizaina mākslai, kurā tāpat kā matemātikā nepieciešamas plašas zināšanas un prakse? Izrādās, ka gan matemātiskā domāšana, gan mīlestība uz ziediem ir ne tikai iedzimta, bet arī saņemta mantojumā no tēva. Viņš visu mūžu bijis grāmatvedis, bet paralēli nopietni nodarbojies ar gladiolu un liliju selekcionēšanu un audzēšanu. Bijis arī Amerikas gladiolu asociācijas biedrs. Kad tēvs 1991.gadā nomiris, vienīgajai meitai mantojumā palicis liels, iekopts puķu dārzs Pāvilostā. Jau Maskavā studējot, Vaira paralēli mācībām apmeklējusi arī lekcijas ziedu kārtošanas mākslā.

Tātad šī interese par ziediem ir bijusi vienmēr. Tagad Vaira Kārkliņa atzīstas, ka bijis laiks, kad grūti bijis izšķirties, pa kuru ceļu iet - vai nodarboties ar ziedu privātbiznesu, vai pievērsties ziedu mākslas izglītības darbam. Pēc ilgām pārdomām viņa izvēlējās otru variantu: "Es sapratu, ko viens nespēj, to var paveikt daudzi. Tā dzīve nav tik gara, tādēļ jāatrod optimālais variants." Vaira divus gadus bija braukājusi uz Rīgu, lai papildinātu zināšanas Botāniskā dārza Mācību centrā. Bet savas zināšanas tālāk nodeva, organizējot pirmo grupu mūsu augstskolas Pieaugušo mācību centrā.

Kad grupa mācības beidza, radās jautājums, ko darīt tālāk? Un tā 1996.gadā tika dibināta ziedu dizaina studija "Liepzars". Studijas dalībniekiem ideju esot kā jūra, bet to īstenošanu visi izlemjot kopīgi un demokrātiski, uzrakstot visas uz tāfeles un tad balsojot. Tā radies arī pats studijas nosaukums un arī iecere par dzimšanas dienas puķi Rožu laukumā. Ideja iziet Liepājas ielās radusies jau pērn, novembrī, bet tad pilsētas galvenā māksliniece Gunta Šnipke piedāvājusi konkrētu iespēju. Tas nav tik vienkārši, jo katrs gadalaiks un katra vide prasa savus materiālus un pielietojumu. Gada sākumā bijusi ideja Lieldienās izveidot Olu taku Jūrmalas parkā vai Karostā, kad cilvēkiem izdalītu kartes un viņi kā orientēšanās sportā meklētu atsevišķus objektus. Šī iecere nav atmesta, jo visas iespējas ir to realizēt citu gadu.

Vislielāko prieku un gandarījumu Vairai Kārkliņai sagādā tas, ka daudzas studijas meitenes tagad strādā par floristēm citās iestādēs, turklāt lielākā daļa no viņām turpina izglītību un papildina zināšanas. Piemēram, Pedagoģijas akadēmijā - vizuālo mākslu, kultūrvēsturi, zīmēšanu, veidošanu, tālmācības kursos - interjera dizainu, Uzņēmējdarbība atbalsta centrā - uzņēmējdarbību utt. Rīdzinieki panāca, ka valsts profesiju sarakstā ieliek arī tādu štata vienību kā florists. Līdz ar to Vaira Kārkliņa bija pirmā Liepājā, kura paralēli darbam akadēmijā strādāja kā floriste viesnīcā "Līva". Šāda štata vieta esot arī viesnīcā "Feja". "Mānīgs ir priekštats, ka, lai kļūtu par floristu, pietiek ar divu mēnešu kursiem," saka Vaira. "Tā ir māksla, kas prasa pamatīgas zināšanas, kas nāk ar gadiem, jo ne velti japānietes ikebanu mācās visu mūžu un tai ir tūkstošgadīgas tradīcijas."

Šonedēļ Vaira Kārkliņa bija organizējusi trīs dienu floristikas skolu pilsētas skolu audzēkņiem, kurā bērni veidoja dažādus dzīvnieciņus un īstenoja citas savas fantāzijas. Skola beidzās 1.aprīlī ar gājienu uz Rožu laukumu, kur skolēni pie lielās puķes atstāja savus darbiņus blakus pārējiem "Liepzara" Lieldienām veltītājiem.

"Liepzara" studija un vadītāja Vaira Kārkliņa tagad klusām auklē domu izveidot floristikas skolu, bet tas ir process, kuram vēl jāiziet cauri. Pašlaik tiek dibināti kontakti ar floristu biedrībām citās valstīs. Piemēram, ar kolēģiem Vācijā ir padomā veidot kopēju projektu.