Kurzemes Vārds

12:05 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Seminārs par inženiertīkliem

Ceturtdien viesnīcas "Amrita" konferenču zālē paredzēts seminārs "Plastmasas materiālu pielietojums kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmu izbūvē". To rīko Skandināvijas koncerns "MABO", kas Eiropā ir viens no lielākajiem plastmasas cauruļu ražotājiem, un uzņēmums "Liepājas ūdens". Seminārā aicināti piedalīties ievērojamākie Liepājas būvuzņēmēji, inženiertīklu projektētāji, pilsētas Būvvaldes pārstāvji un ostas galvenie speciālisti.

Atklāts jauns datorsalons

No šodienas Pasta un Graudu ielas stūrī sāk darboties jauns datorsalons. SIA "Liepājas Datorcentrs" savas jaunās mājvietas neoficiālo atklāšanu sarīkoja jau pirms svētkiem. Firmas direktors Pēteris Valdmanis "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka darbības profils pusotru gadu vecajam uzņēmumam saglabāsies līdzšinējais - klientiem piedāvās visu, kas saistīts ar datoriem un to aksesuāriem, kā arī licencētas programmas un, protams, servisu. "Liepājas Datorcentrs" ir arī "Apollo" pārstāvis mūsu pilsētā, un tādēļ salonu var apciemot ikviens, kam interesē interneta pieslēgums. Turklāt aptuveni pēc nedēļas, kā sacīja Pēteris Valdmanis, plānots realizēt ieceri, ka dienā jaunajās telpās būs datorsalons, bet vakarpusē interneta kafejnīca ar vairākām darba vietām interneta lietotājiem. Iecerēts, ka interneta kafejnīca darbosies pēc kluba principiem. Attēlā redzams, kā "Liepājas Datorcentra" tehniskais speciālists Mārtiņš Kalnarājs iemēģina jaunu datoru ar "Pentium III" procesoru, kāds Liepājā nekur citur vēl pagaidām nav manīts.

Izveidota konsultatīvā padome veselības aprūpes jautājumos

Jau kopš šā gada sākuma labklājības ministrs Vladimirs Makarovs kopā ar darba grupu strādāja pie projekta, lai izveidotu sabiedrisku konsultatīvo padomi, kas palīdzētu viņam kā ministram orientēties veselības aprūpes stratēģijas jautājumos. V.Makarovs uzaicinājis darboties padomē galvenokārt 13 dažādu ārstniecības iestāžu galvenos ārstus. Arī Liepājas Centrālās slimnīcas galveno ārstu Egilu Freidenfeldu. Komentējot šādas padomes nepieciešamību, ministrs teicis: "Man ir jāpieņem politiski lēmumi veselības aprūpē, un es nevaru apgūt medicīnā to, ko ārsti ir mācījušies septiņus vai deviņus gadus. Ir vajadzīga mediķu sabiedriskā padome, kuras locekļu viedoklim es varu uzticēties un kuri ir autoritātes mediķu sabiedrībā. No Kurzemes puses šajā padomē vēl ir uzaicināts darboties Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Ivars Eglītis.

Mākslas darbu konkurss par Sarkanā Krusta tēmām

Šogad Starptautiskajam Sarkanajam krustam ir vairākas nozīmīgas jubilejas, tāpēc laikposms no šā gada 8.maija līdz 2000.gada 8.maijam pasludināts par Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness gadu. Un tiek rīkots mākslas darbu konkurss bērniem "Veltījums nākotnei", kurā aicināti piedalīties bērni un jaunieši vecumā no 8 līdz 16 gadiem. Darbu tēmas ir: "Kā es izprotu Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness principus (humānismu, objektivitāti, neitralitāti, neatkarību, brīvprātīgumu un citus)", "Kā es tos varu realizēt skolā", "Ko es zinu par Sarkanā Krusta vēsturi", "Vai es protu sniegt pirmo palīdzību nelaimes gadījumos", "Ko es zinu par asins donoru kustību", "Kā es saprotu jēdzienus veselība un veselīgs dzīvesveids?" u.c. Darbi jānogādā Sarkanā Krusta komitejā līdz 12.aprīlim. Tur arī var saņemt sīkāku informāciju. Konkursa uzvarētājus aicinās uz apbalvošanas ceremoniju Rīgā. Latvijas Sarkanais Krusts plāno akcijas darbus atspoguļot internetā, arī izmantot reklāmas nolūkos un ievietot masu informācijas līdzekļos.

Pret difteriju var potēties visu gadu

Lai gan saslimstība ar difteriju aukstākajos mēnešos ir lielāka nekā siltajā laikā, arī šobrīd un pat vasarā neesam no tās pasargāti. Šobrīd Centrālās slimnīcas Infekcijas slimību nodaļā ārstējas trīs difterijas slimnieki: viena pusaudze no 6.vidusskolas un divi pieaugušie. Vienīgā iespēja, kā izvairīties no saslimšanas ar šo bīstamo infekcijas slimību, vai arī to izslimot vieglā formā, ir vakcinēšanās. To var izdarīt jebkurā ārstniecības iestādē, taču svarīgi ievērot pareizu potēšanās grafiku. Turklāt Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūra atgādina, ka, ejot uz potēšanos pret difteriju, pacientiem nav jāmaksā ne par ārsta vai feldšera apskati pirms vakcinācijas, ne par vakcinācijas izdarīšanai nepieciešamajiem materiāliem, ne arī par pašu procedūru neatkarīgi no ārstniecības iestādes. Šādi paši noteikumi ir arī spēkā, vakcinējoties pret stinguma krampjiem.

Krievijas žurnāls interesējas par "Liepājas metalurgu"

SEZ akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" nesen saņēmusi vēstuli no Krievijas žurnāla "Vņešņaja torgovļa" ("Ārējā Tirdzniecība") galvenā redaktora J.Demidova, kurš uzsver, ka redakcija esot vienisprātis ar tiem Krievijas un Latvijas sabiedriski politiskajiem spēkiem, kas uzskata, ka nepieciešams uzlabot abu valstu ekonomiskās attiecības. "Liepājas metalurga" preses sekretāre Laila Millere "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka žurnāls 10.aprīlī plānojis Latvijai veltīt speciālizlaidumu, un uz redaktora aicinājumu Liepājas uzņēmums atsaucies, sagatavojot informāciju par akciju sabiedrību un tās rādītājiem. Šis žurnāls iznāk krievu un angļu valodā un to lasa vairāk nekā 50 valstīs.

Gatavojas izstādei

31.arodvidusskola gatavojas prezentēties Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļas, Pilsētas domes, Liepājas Mācību zinātniski tehniskā kompleksa rīkotajā izstādē "Izglītības iespējas 99". Pašlaik veido videofilmu, kurā varēs redzēt, kā notiek mācības, kādas profesijas puiši un meitenes apgūst, tāpat būs atainots, kādi ir kabineti un darbnīcas, kāds izskatās audzēkņu praktiskais veikums, diplomdarbi. 31.arodvidusskola izstādē iekārtos stendu, kurā par aroda apgūšanas iespējām stāstīs gan fotoattēli, gan reklāmas prospekti. Gatavo arī stāstījumu par skolu.

Populārākā prece - olas

Pagājušās nedēļas nogalē, kā jau svētku laikā, namamātes biežāk nekā parasti devās uz Liepājas tirgiem, lai svētku galdam sameklētu ko īpašu. Pieprasītākā prece, protams, bija olas, kuru desmits atkarībā no lieluma maksāja no 45 līdz 54 santīmiem. Bija gan brūnās, gan ar krāsošanai pateicīgo balto čaumalu. Daudz vairāk nekā pirms nedēļas pirka sīpolus. Protams, lai tiktu pie olu krāsošanai tik vajadzīgajām mizām. Pētertirgū netrūka pirmo zaļumu. Dilles, pētersīļus pārdeva, sasaiņotus mazos saišķīšos. Piekrišana bija arī skābētajiem gurķiem un kāpostiem. Pēdējie maksāja no 20 līdz 35 santīmiem kilogramā.

"Atštaukas" iepriecina kuplās ģimenes

Aktrišu folkloras ansamblis "Atštaukas" Lieldienās ar dzīvespriecīgu un asprātīgu programmu "Lieldiena, Lieldiena, pauti un rauši" koncertzālē Graudu ielā iepriecināja "Dēklas" kuplās ģimenes un pensijas vecuma liepājniekus. Kur "Atštaukas", tur valda prieks, sirsnība un tautas gudrībās smelta asprātība, tur netrūkst jauku dziesmu un sadziedāšanās. Arī šajā reizē, atskatoties uz Lieldienu pasākumiem aizvadītajā svētdienā, tieši Graudu ielā valdīja patiesi brīnišķīga gaisotne, kad klātesošie tika iepazīstināti ar Lieldienu gudrībām, vērojumiem un jautrām tautas dziesmām.

Pašu "zaķi" labāki par "importētajiem" runasvīriem

Lieldienu svētdienas rīts atnāca salts, ar nelielu migliņu. Dienas pirmajā pusē Latviešu biedrības nama rīkotais koncerts "Lieldienu ola" pulcināja samērā maz interesentu. Liepājniekus no mājām nebija spējis izkustināt pat populārā aktiera un TV spēļu vadītāja Gunta Skrastiņa vārds. Diez vai iedzīvotāji būtu ko zaudējuši, jo "importētais" runasvīrs, gluži nosalis, vairāk operēja ar visiem apnikušām politiskām tēmām, nekā par galveno notikumu - Lieldienām. Šajā reizē būtu bijis labāk ziedoto naudu aktiera honorāram izlietot pašmāju cilvēkiem, jo daudz saistošāka un sirsnīgāka pēc tam bija Liepājas Leļļu teātra programma bērniem ar olu ripināšanu, mīklu minēšanu un cita veida darbošanos.

Kas būtu Lieldienas bez šūpolēm!

Ne velti mēdz teikt, ka pavasara saulītei ir asi un bīstami zobiņi. Gaisā virmojošās nenosakāmās, satraucošās smaržas, putnu balsis, spožā saule parasti mudina uz neprātībām - cilvēki steidz nomest ziemas smagās drēbes. Bet te - ne lūgtas, ne gaidītas - iesnas klāt! Tāpēc ne velti Lieldienās ir daudz jākustas, jāiet rotaļās, jāripina vai jāiesaistās olu kaujās, bet pats galvenais - krietni jāizšūpojas lielajās Lieldienu šūpolēs. To svētdien Rožu laukumā varēja visi, kas tikai vēlējās, un bērni to darīja gavilēdami.