Kurzemes Vārds

18:21 Sestdiena, 25. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kad un kas saņems Dieva sodu?

Kaspars Migla

Savulaik, kad es biju vēl dumjāks nekā pašlaik, mans onkulis teica, kas svētdienās strādājot tikai zagļi, komunisti un miliči. Protams, viņš nedomāja tik šauri un savā pieredzes bagātajā mūžā bija ievērojis svētdienās rosāmies ne tikai bandītus, partijas darbiniekus un kārtības sargātājus.

Laikam ritot, arī es bez grūtībām nedēļas pēdējās dienās aizņemtus darbā pamanīju veikalniekus, ārstus, ugunsdzēsējus, transporta, sakaru un citu profesiju darbiniekus. Mazāk nekā savā iestāvējušā stereotipā biju cerējis svētdienās redzēju miličus un zagļus. Komunistus strādājam neredzēju vispār (noteikti tikai retajam izdevās fiksēt tik unikālu ainu). Tas bija padomju laikos. Arī toreiz, pirms desmit gadiem, par strādāšanu svētdienās varēja saņemt Dieva sodu. Bet nezin kādēļ, pat gadiem un gadu desmitiem strādājot svētdienās (arī svētku dienās; ārprāts!), neviens šo sodu nesaņēma. Acīmredzot nezināja, ka tāds ir, ka tāds jāsaņem, un, ja ir, tad kā izpaužas, kad jau saņemts. Tad arī neviens nebļāva, ka par tiešo darba uzdevumu veikšanu jāsaņem kaut kāds sods.

Tie laiki nu ir pagājuši. Padomija sabrukusi, bet tradīcijas turpinās - strādājam svētdienās. Strādājam un pat nenojaušam, ka jāsaņem sods. Jo par tā eksistenci un nenovēršamību pēdējā gada laikā ļoti bieži liecina lasītāju zvani redakcijai. Daļa no tiem nokļūst arī mūsu laikraksta slejās, lielākoties rubrikā "Par drāti vēstī lasītāji". Tā vien šķiet, ka Pētertirgus ir visu nebūšanu un Dieva sodu naba. Daži piemēri: "Pētertirgus direktors rīkojas kā patvaldieks, uzspieda strādāt bez brīvdienām!", "Pētertirgū liek strādāt Lielajā piektdienā. Dieva sodu viņi tomēr saņems", "Vai Pētertirgus direktoram ir morālas tiesības likt strādāt 18.novembrī? Tirgus bija atvērts arī Lieldienās, Ziemassvētkos un Jaungadā", "Par to, ka Pētertirgus darbojas svētdienās un laukumā notiek dažādi izklaides pasākumi, ir sašutuši ticīgie, kam nedēļas nogale asociējas ar mieru, klusumu un baznīcu. Un tas, kas notiek vairāku dievnamu ieskautajā tirdzniecības vietā, viņiem šķiet Dieva zaimošana."

Pētertirgus jau vairāk nekā gadu strādā arī svētdienās un svētku dienās. Tādēļ vēl šobrīd staigāju sarežģītu un man vienam neatrisinātu pārdomu pārņemts. Vai Dieva sods jau saņemts? Ja saņemts, tad kāds. Kas to saņēma? Tirgus direktors? Viņa sekretāre? Varbūt abi? Dievticīgās pārdevējas? Neticīgie pircēji? Bet, ja sods ir saņemts, vai cilvēks uzzina, ka tas ir tieši par strādāšanu vai iepirkšanos Pētertirgū svētdienā? Ja es, šīs rindas rakstot, izmežģīšu pirkstu, vai kāds pienāks un pateiks: "Tas tev Dieva sods par 7.februārī Pētertirgū nopirktajām četrām vistas kājām." Diezin vai. Tā vien šķiet, ka ne es to uzzināšu, nedz tirgus direktors.

Ko darīt? Kā nojaušat, precīzu atbildi uz šo jautājumu nevaru sniegt. Manuprāt, vienīgais, kas šajā neskaidrajā situācijā atliek, ir ieteikt Ministru kabinetam izdot pagaidu likumu par totālu aizliegumu strādāt svētdienās un svētku dienās. Pēc pusgada atgriezties pie šīs problēmas un pavērot, kas noticis, pēc tam, kad svētdienās ir atvērtas vienīgi baznīcas. Veikali, televīzija, slimnīcas, policijas iecirkņi, radio, satiksme, viss, kas izrādītu kaut mazākās darbošanās pazīmes, būtu slēgts. Diez vai pašreizējie Dieva soda dalītāji pa labi un pa kreisi tad justos labāk nekā pašlaik.