Kurzemes Vārds

20:04 Sestdiena, 25. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Ikdiena slimnīcas operāciju blokā

Kristīne Pastore

Dažam, jau ieraugot grieztu vai kā citādi sadzīves traumas dēļ iegūtu asiņojošu brūci, paliek nelaba dūša un galva pati no sevis griežas uz otru pusi, lai tas šausmu skats nebūtu jāredz. Bet ķirurgiem tā ir ikdiena. Kāda tā ir Centrālajā slimnīcā? "Kurzemes Vārds", cenšoties iepazīstināt ar to savus lasītājus, piedāvā nelielu neklātienes ekskursiju operāciju blokā. Ar redzēto mūs iepazīstināja slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds un operāciju vecākā māsa Silvija Kraševska.

Operāciju blokam - divas daļas

Operāciju blokā ir vienpadsmit operāciju zāles, kurās strādā sešpadsmit ķirurgi. Vairāk noslogota ir plāna operāciju daļa, jo tajā darbs tiek plānots ilgāku laiku uz priekšu. Savukārt akūto operāciju zālēs nonāk tie slimnieki, kam ķirurģiskā operācija nepieciešama tūlīt. Nereti ir tā, ka slimnieks uz šo zāli tiek nogādāts no Neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas. Tāpēc operāciju zālēm un inventāram ir jābūt darba kārtībā visu diennakti. Kā sacīja Silvija Kraševska, šajās zālēs visam ir jābūt noliktam tā, lai mediķi to varētu atrast pat aizvērtām acīm.

"Kurzemes Vārdam" bija iespēja redzēt, kā darbs notiek plāna operāciju zālēs.

Mazliet statistikas

Kā sacīja Egils Freidenfelds, Centrālās slimnīcas ķirurgiem darba ir aizvien vairāk. Pērn slimnīcā izoperēts par tūkstoš slimniekiem vairāk nekā 1997.gadā. Arī katrā no šā gada pirmajiem diviem mēnešiem katru mēnesi uz operāciju galda ir pabijuši aptuveni trīs simti slimnieku. Pagājušajā gadā slimnīcā ir izdarītas 4420 operācijas un 1160 aborti. Visbiežāk veiktās ir apendicīta operācijas - 281, žultspūšļa operācijas - 197, dažādas acu operācijas - 193. Aizvadītajā gadā ir protezētas arī 69 gūžu locītavas. Operēto skaitā bijuši 297 bērni līdz četrpadsmit gadu vecumam.

Kāpēc operējamo skaits palielinās? E.Freidenfeldam tam ir vairāki skaidrojumi. Pirmkārt, agrāk liela daļa slimnieku brauca operēties uz Rīgu, taču pamazām cilvēki saprot, ka tieši tādas pašas operācijas tieši tikpat veiksmīgi un kvalitatīvi var izdarīt arī Liepājā. Turklāt tas izmaksā lētāk. Otrkārt, Centrālās slimnīcas ķirurgi kvalifikācijā neatpaliek no saviem galvaspilsētas kolēģiem. Treškārt, iespēju robežās tiek modernizēta aparatūra un operāciju zāles, tādējādi attīstot operāciju kvalitāti.

Visvairāk - laparoskopiskās operācijas

Laparoskopiskās operācijas slimnīcā izdara jau vairākus gadus, un ieguvumi no tā ir vairāki. Pirmkārt, operācijas laikā nav jāatver vēdera dobums, bet gan vēders tiek uzpūsts un ar speciālu aparatūru, ko ievada vēdera dobumā, ārsti operāciju veic, skatoties ekrānā. Līdz ar to slimniekam nav lielas pēcoperāciju brūces un mazāk iespējamas komplikācijas. Turklāt jau trešajā dienā pēc operācijas slimnieks var doties mājās un ārstēšanos turpināt ambulatori. Šobrīd ar laparoskopisko iekārtu izdara visdažādākās operācijas: vēdera dobuma, žultspūšļa, ginekoloģiskās un citas, tāpēc šī zāle ir visvairāk noslogota.

Zālēs, kurās mediķiem ir jāstrādā, operāciju vērojot ekrānā, ir ierīkota moderna telpas aptumšošanas sistēma. Operāciju bloka sakārtošana atbilstoši mūsdienu prasībām esot ne tikai nopietna nepieciešamība, bet arī nopietna problēma, atzina E. Freidenfelds, jo viens ūdenskrāns vien maksājot ap 70 latiem.

Protezēšana

Slimnīcā veic protezēšanas operācijas, kurās gūžu locītavas protēzi iestiprina ar medicīnisko cementu. Tādas aizvadītajā gadā ir izdarītas 69, bet pavisam kopā - 280. Cementējamās protēzes ir domātas cilvēkiem pāri pusmūžam. Jaunākiem šīs operācijas izdara Rīgā, jo ir vajadzīgas citas protēzes. Kā sacīja E.Freidenfelds, Liepājā strādā galvenokārt ar firmas "Johnson & Johnson" protēzēm, kas šobrīd esot vienas no labākajām pasaulē. Protams, nevar pilnīgi izslēgt iespēju, ka nevienam slimniekam nebūs nekādu problēmu, taču risks esot minimāls. Liepājā nevienam slimniekam līdz šim komplikācijas neesot gadījušās. Protezēšanas operācija vidēji ilgst no pusotras līdz divām stundām.

Acu operācijas

Jau aptuveni trīs gadus slimnīcā regulāri izdara dažādas acu operācijas - ārstē glaukomu, nomaina lēcas utt. Galvenā operējošā ārste ir Nora Linavska, un palīgos viņai ierodas profesors Juris Apsītis no Rīgas. Acu operācijas notiek reizi divās nedēļās, un vidēji ir sešas operācijas dienā.

Sterilizācija kā kontracepcijas veids

Līdzās citiem kontracepcijas veidiem sievietes aizvien biežāk izvēlas sterilizāciju - olvadu nosiešanu, kādēļ dzimumsakaru ceļā sievietei vairs nevar iestāties grūtniecība. Pastāvot gan iespēja mākslīgai apaugļošanai. Kā sacīja Silvija Kraševska, tajās dienās, kad notiek šīs operācijas, ir no trim līdz četrām sievietēm. Visbiežāk šo operāciju izvēlas vecumā no trīsdesmit pieciem līdz četrdesmit pieciem gadiem. Līdz šim gan sterilizācijas operāciju neesot izvēlējies neviens vīrietis.

Joprojām ļoti daudz sieviešu izvēlas aborta operāciju. Aizvadītajā gadā to ir bijis gandrīz uz pusi vairāk nekā dzemdību. E.Freidenfelds sacīja, ka tas ir viens no valsts ekonomiskās attīstības rādītājiem. Labi attīstītās valstīs šai proporcijai būtu jābūt pretējai.

Asinsskatus neredzējām

Atgriežamies izejas punktā, novelkam baltos halātiņus, un mūsu "ekskursija" ir beigusies. Slikti nevienam nepalika, jo asinis šķīstam uz visām pusēm nekur neredzējām. Arī ķirurgi no zāles neiznāca, asinīm notriepušies līdz ausīm. Un zālēs nemētājās asiņainu vīkšķu kaudzes. "Tur jau ir tā "sāls", ka cilvēkiem par operācijām nereti ir maldīgs priekšstats," sacīja E.Freidenfelds, "patiesībā operāciju laikā asiņu ir pavisam maz - daži pilieni. Cik - tas ir atkarīgs no ķirurga meistarības, jo viņa rīcībā ir viss, lai asiņošanas nebūtu. Tā ķirurgam ir vislielākā nelaime, ja operācijas laikā sākas asiņošana."

Katrā plāna operāciju zālē mierīgi un klusi ritēja operācijas, bet akūto operāciju zāles bija tukšas - tobrīd nebija vajadzības pēc tām. Bet par to nekad nedrīkstot priecāties, jo varbūt tieši tajā brīdi kāds steidzīgi operējamais jau esot ceļā uz slimnīcu.