Kurzemes Vārds

13:33 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Rumulēšanās jampadracis Zebrās

Pēteris Jaunzems

Dunalkas pagasta "Zebru" lielfermas melnraibās holandietes pirmajās ganībās izgāja jau 1.aprīlī. Un tas nebija nekāds aprīļa joks vai šim datumam īpaši sarīkots jampadracis. 82 govju lielā ganāmpulka saimnieki Sanita un Romāns Jurkovski teica, ka ganību sezonu ar šo rumulēšanos varot uzskatīt par atklātu un govis aplokā zem klajas debess turpmāk varēšot uzturēties, kad vien tām labpatiks.

Slapji bija visi

Govis, svaigajā gaisā no kūts saspiestības tikušas, jutās kā apreibušas mušas. Laukā, tāpat kā kūtī, ļauta pilnīga brīvība, ko lopiņi arī izmanto. Ziemā ragainītēm apzāģētas galvas rotas, un pēc šīs operācijas tās kļuvušas arī raksturā rāmākas, tāpēc savā starpā nekaro un savai veselībai bīstamas vēršu cīņas nerīko.

Rumulēšanās izdevās varena, to sekmēja vasarīgā diena, lopu kopēji bija slapji līdz ādai, un pat drošsirdīgākās gotiņas nelaida garām radušos iespēju izpeldēties aploka dīķītī.

- Ja jau esam Eiropā ar visām ausīm, tad arī jādzīvo kā Eiropā, - smējās Sanita un uzšļāca "Kurzemes Vārda" korespondentam prāvu spaineli ūdens. Nē, tā šoreiz nebija izrēķināšanās ar presi par viņvasar publicēto klaču, bet gan rūpes, lai govis saskaņā ar senseno tautas ticējumu būtu veselas un dotu kopējiem daudz piena. Jo tikai šā mērķa dēļ Jurkovsku pāris uzņēmies šos kreņķus, un melnraibās piena fabrikas no Holandes ir atvestas un aklimatizētas Dunalkas pakalnos.

Ganāmpulks ieguvis imunitāti

Sanita un Romāns pastāstīja, ka pirmo pārziemošanu, kaut arī tā nav pagājusi viegli, tomēr varot uzskatīt par veiksmīgu. Govis bez lieliem sarežģījumiem atnesušās, un tagad blakus novietnē svarā ar katru dienu pieņemas 61 telēns. Esot pārslimota arī kailā ēde. Ārzemnieces ar to aplipinājušas arī pašmāju brūnaļas, jo visas kūtī tobrīd atradušās vienuviet. Lai slimību apkarotu, uz "Zebrām" vairākkārt braukuši Holandes veterinārie dakteri un citi speciālisti. Tagad govis esot kļuvušas imūnas pret šo kaiti.

Ziemas gaitā "Zebrās" paveikta arī mūsdienīgas ēdinātavas un govju guļvietu iekārtošana.

Turpinās lielfermas labiekārtošana

- Tās mums pēc skata gan vairāk atgādina "Lattelekoma" sarunu kabīnes, - Romāns smejas gandarīts un stāsta, ka līdz vasaras vidum pabeigšot iekārtot arī slaukšanas zāli un mēslu transportieri. Jaunie lauksaimnieki jūtas apmierināti par savu izvēli un cildina kooperatīvu "Rīgas piensaimnieks", kam nodod slaukumu.

- Tā ir tā pati apvienība, kas ražo kārumiņus un saldos zilonīšus, - stāsta Sanita, piebilstot, ka par "Rīgas piensaimnieka" klientiem esot kļuvušas 17 zemnieku saimniecības no Dunalkas, Cīravas, Tadaiķiem, Kalvenes un Apriķiem.