Kurzemes Vārds

02:42 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Bēgļi

Ja Dienvidslāvijas sodīšanas pirmajās dienās masu saziņas līdzekļos dominēja šīs valsts bombardēšana, tad pakāpeniski to aizēnojusi cita, pasaulei pavisam negaidīta un tāpēc ne tik ātri atrisināma problēma - bēgļi, kuri straumēm plūst prom no Serbijas, un jau tuvākajās dienās to skaits var sasniegt miljonu.

Skatoties uz šiem nabaga cilvēkiem, kuri mirkst lietū bez maizes kumosa un jumta virs galvas, daudziem tālu pasaulē izklīdušajiem latviešiem droši vien atmiņā nāk Otrā pasaules kara pēdējais pusgads un pēckara pirmie mēneši, kad daļa no viņiem piedzīvoja kaut ko līdzīgu. Bet toreiz mājās palikušie liepājnieki atceras, ka arī Liepāja bijusi viens no šādiem bēgļu pulcēšanās centriem, un acu priekšā vajadzētu būt mūsu ostas apkārtnei, it sevišķi 1944.gada rudenī.

Kas to izskaitļos, cik toreiz Liepājā bija bēgļu no dažādiem Latvijas novadiem, taču pilna ar šiem bēgļiem pilsēta tiešām bija. Vieni bēga no komunistu atgriešanās, atceroties viņu briesmu darbus padomju varas pirmajā gadā, otrus, tuvojoties frontei, no mājām bija izraidījuši tikpat nežēlīgie vācieši, bet lielākā daļa bēga ne no krieviem un ne no vāciešiem, bet vienkārši no kara. Cerībā drīz atgriezties, viņi Liepājā gaidīja savu rindu uz kuģiem, kuri cits pēc cita devās galvenokārt uz Dancigu, bet pa starpu kāds tumsas aizsegā aizšmauca arī pāri jūrai uz Gotlandi.

Protams, šiem līdz mūsu pilsētai atkļuvušajiem bēgļiem nebija jāguļ dubļos, daudzus savos dzīvokļos izmitināja liepājnieki, un bija arī organizācijas, kas par viņiem rūpējās. Taču viena daļa no laukiem iebraukušo nepameta savus pajūgus, kuri garās virtenēs stiepās gar ostas apkārtnes ielu malām Jaunliepājas pusē. Bet, tā kā pāri ostai nāca cits gaisa uzlidojums pēc cita, bombardētāji īpaši precīzi nebija, un bumbas krita arī ostas apkārtnē, bojā aizgāja ne viens vien gaidītājs. Ja nogalinātos cilvēkus aizvāca, tad beigtie zirgi nereti vēl ilgi gulēja gan Rīgas un Brīvības ielās, gan tilta galos Vecliepājas un Jaunliepājas pusē.

Andžils Remess