Kurzemes Vārds

11:49 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pieļauj, ka Liepājā varētu būvēt elektrostaciju

Aģentūra BNS, atsaucoties uz "Latvenergo" prezidentu Valdi Ginteru, izplatījusi informāciju, ka Kurzemes reģionā ir problēmas ar energoapgādi, tāpēc šajā novadā nepieciešams būvēt jaunu elektrostaciju. Minēts, ka elektrostacijas jauda plānota 350 - 400 megavatu un prioritārās vietas tās būvniecībai varētu būt Liepāja vai Ventspils. "Latvenergo" prezidents teicis, ka Ekonomikas ministrija tuvākajā laikā gatavojas izsludināt konkursu šādas elektrostacijas būvniecībai.

Saruna par konferenci

Šodien pēcpusdienā SEZ pārvaldē pulcēsies uzņēmēji, kas nolēmuši piedalīties Latvijas Attīstības aģentūras, pašvaldības un SEZ pārvaldes rīkotajā starptautiskajā konferencē, kuras mērķis ir reklamēt Liepāju kā izdevīgu biznesa vietu Baltijas reģionā. Starptautiskā konference notiks jūnija sākumā, un esot paredzams, ka uz to ieradīsies biznesa speciālisti no 15 līdz 17 dažādām valstīm. Kā pastāstīja SEZ attīstības projekta vadītāja vietnieks Gunārs Kazeks, saruna par gaidāmo konferenci jau tagad esot nepieciešama, lai ievāktu papildinformāciju par Liepājas biznesa struktūru iespējām un plāniem. Uz tikšanos ar uzņēmējiem ieradīsies arī LAA departamenta direktors Valdis Avotiņš.

"Laumas" pieredze Honkongā

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja akciju sabiedrības "Lauma" preses sekretāre Aija Nelsone, šonedēļ no brauciena uz Honkongu mājās atgriezušās uzņēmuma galvenās speciālistes Valentīna Ģērmane, Daina Briška un Ludmila Sumbarova, kas apmeklēja starptautisko un ievērojamāko Āzijas valstu tekstilmateriālu iztādi - gadatirgu "Interstoff Asia". Eiropas tirgū arvien plašāk ienāk materiāli tieši no Āzijas valstīm, tādēļ "Laumas" pārstāves vispirms interesēja, ko gadatirgus piedāvā 2000.gada vasaras sezonai. Atšķirībā no Eiropas izstādēm "Interstoff Asia" nav raksturīga erotiska pieskaņa, tur dominē izsmalcinātība un garīga tīrība. "Laumas" speciālistes guvušas skaidru priekšstatu par Āzijas valstīs ražotājiem materiāliem, mājās atvests daudz paraugu un piedāvājumu. Taču par veiksmīgāko brauciena guvumu Daina Briška atzīst kontaktu nodibināšu ar Austrijas viskozes izejvielu ražotājfirmu "Lenzing". Tā ražo jaunas paaudzes izejvielu: diegus lyocell - vienu no modernākajām izejvielām pasaulē, kas droši konkurē ar mikrošķiedrām. Firmas "Lenzing" piedāvājums "Laumai" ir ne tikai lyocell diegi, bet arī tehniskā palīdzība to apguvē.

Kā izstrādāt pašvaldības attīstības plānu

Vakar Liepājas Uzņēmējdarbības atbalsta centrā sākās un šodien turpinās seminārs "Pašvaldību attīstības plāna izstrādes soļi." Piedalās daudz klausītāju no Liepājas rajona pagastiem, Liepājas domes un arī Saldus pilsētas domes un rajona padomes. Seminārā aplūko tēmas par sadarbību ar iedzīvotājiem, ilgtermiņa, īstermiņa mērķiem, stratēģijas metodēm, plāna ieviešanu u.c. Lektori ir ASV ekonomiskās plānošanas maģistrs M.Lavolpe, pilsētplānošanas speciālists D.Lī un transporta plānošanas speciāliste M.Frenkoisa.

Konference par vienotu izglītības sistēmu

Šodien 8.vidusskolas telpās notiek divu dienu konference "Pāreja uz vienotu izglītības sistēmu Latvijā. Problēmas un risinājumi". To rīko pilsētas Skolu valde un 8.vidusskola, piedalās mūsu pilsētas pedagogi, arī viesi no Rīgas un Daugavpils, Latvijas cittautiešu skolu vadītāji, Saeimas deputāti un Izglītības un zinātnes ministrijas darbinieki. Konferencē apspriež integrācijas psiholoģiskos aspektus, etniskās identitātes saglabāšanas problēmas, runā par sabiedrības lomu, pārejot uz vienotu izglītības sistēmu. Pedagogi dalās audzināšanas darba un dažādu priekšmetu mācīšanas pieredzē valsts valodā. Konferences laikā rit darbs grupās, paredzēts arī apmeklēt izstādi "Izglītības iespējas 99".

Skolām - informācija par profesijām

Pilsētas vispārizglītojošās iestādes saņēmušas informatīvus materiālus par dažāda veida mācību turpināšanas iespējām. Tas ir Amatniecības kameras dāvinājums skolēniem, lai viņi varētu iepazīties, kādus amatus kādās mācību iestādēs var iegūt, kādi ir iestāšanās noteikumi tajās, kur skolas atrodas. Šis izziņu materiāls ir nozīmīgs ne tikai tiem skolēniem, kuri mācās 9. un 12. klasē un kuriem jau šopavasar priekšā lielais izvēles laiks, bet arī pārējiem zēniem un meitenēm. Jo, uzzinot prasības, var jau mācību laikā pievērst uzmanību tiem priekšmetiem, kuri saistās ar iecerēto amatu. Tāpat šos izziņas materiālus derētu iepazīt vecākiem, lai viņi varētu palīdzēt saviem bērniem izvēlēties īsto, tieši viņiem piemēroto profesiju.

Viesojas Valmieras teātris

Šodien mūsu pilsētā sākas Valmieras teātra viesizrādes. Pavisam trīs dienās plānots parādīt četrus iestudējumus. Šodien Liepājas teātrī divas reizes varēs noskatīties izrādi bērniem "Ninigra un Aligru" - saistošu stāstu par tīģerēnu piedzīvojumiem džungļos. Izrāde savā laikā atzīta par gada labāko iestudējumu bērniem. Rīt varēs skatīt iestudējumu par lielo fantastu un meli Minhauzenu - Mārtiņa Zīverta lugas "Minhauzena precības" iestudējumu. Minhauzena lomā skatītāji redzēs Tālivaldi Lasmani, bet Jakobīni spēlēs bijusī Liepājas teātra aktrise Anna Putniņa. Vēl Liepājas teātrī valmierieši izrādīs Vara Braslas iestudēto "Krustmāti no Brazīlijas". Savukārt teātrī "Mūris" 9.aprīlī paredzētas divas stāsta par peļu kārībām "Visām pelēm garšo siers" izrādes.

Marks Pekarskis pa tālruni sniedz interviju Kurzemes radio

Latvijā ierodas un nākamdedēļ, otrdien, Liepājā pirmo reizi koncertu sniegs pasaulslavenais Marka Pekarska sitaminstrumentu ansamblis "Skaņu teātris" no Maskavas. Tā ir unikāla parādība mūzikas pasaulē, par kuru interesenti iepriekšēju informāciju var iegūt šovakar pulksten 22 Kurzemes radio raidījumā "Klasika", ko veido un vada Dzintars Gilba. Viņš, starp citu, ir pamanījies pa tālruni dabūt no Marka Pekarska ekskluzīvu interviju. Pārraidē tāpat varēs šā ansambļa izpildījumā noklausīties D.Šostakoviča skaņdarbu no operas "Deguns", E.Varēza "Fonizāciju", E.Deņisova "Kuģis peld garām piestātnei", Z.Matusa "Manhetenas koncertu", kas sarakstīts tikai pirms pieciem gadiem, un citus darbus.

Lekcijas par vairogdziedzera slimībām un osteoporozi

Vakar seminārā divas lekcijas ārstiem lasīja Linezera slimnīcas galvenais ārsts Aivars Lejnieks. Tās bija par šobrīd aktuālām tēmām. Pirmā - par vairogdziedzera slimībām, par palielinātu vai samazinātu vairogdziedzera funkciju un tās izraisītiem veselības traucējumiem, arī par šo slimību diagnostiku un ārstēšanu. Otrā lekcija bija par osteoporozi - kaulu trauslumu, kas ir aktuāls visām sievietēm, sākoties menopauzei, kādēļ sievietēm pēc piecdesmit gadu vecuma rodas nopietni kaulu lūzumi. Dakteris Lejnieks atzina, ka šī problēma bijusi aktuāla jau sen, taču pēdējos gados par to tik daudz runā tāpēc, ka tagad ir iespējas to ārstēt. Bez jau zināmajiem hormonu preparātiem, kuriem daudzas sievietes joprojām neuzticas, ir pieejami dažādi citi, kas lietojami kā partikas piedevas un stiprina kaulu sistēmu. Kā pastāstīja dakteris Lejnieks, šobrīd osteoporozes vismodernākās izmeklēšanas iespējas ir Rīgā, Medicīnas sabiedrībā "ARS".

Pavasara viktorīnā darbojas otro klašu bērni

Vakar J.Čakstes 10.vidusskolas "mazās skoliņas" telpās notika "Pavasara viktorīna". Tajā piedalījās otro klašu skolēni, kuri dziedāšanas skolotājas Zandas Štrausas vadībā bija sagatavojuši gan dziesmas, gan rādīja savas zināšanas par to, kādi ir pavasara darbi un nedarbi, kā daba mostas, kuri putni atgriežas un kuri dzīvnieki sāk rosīties. Sarīkojumu noskatījās arī citu skolu sākumklašu skolotāji. Kā pastāstīja Sākumklašu skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Daira Bergholce, šāda pieredzes apmaiņa notikusi jau vairākās skolās, 10.vidusskolā ir tradicionāli rīkot gadalaikiem veltītas viktorīnas, pārējie kolēģi šo viktorīnu novērtējuši kā mīļu un mājīgu, kurā skolotāja Z.Štrausa ir panākusi, ka bērni darbojas brīvi un ar patiesu interesi.

"Būvmehanizācija" uzvar četros konkursos

Mūsu pilsētas uzņēmums "Būvmehanizācija" ir veiksmīgi piedalījies akciju sabiedrības "Latvijas gāze" rīkotajos valsts mēroga konkursos par pazemes gāzesvadu būvniecību. Jau tuvākajās dienās uzsāks gāzesvada izbūvi Kūrmājas prospektā un Jūras ielā posmā no Cepļu ielas līdz Radio ielai. Turklāt liepājniekiem ir piešķirtas tiesības izbūvēt vidēja spiediena gāzesvadus citur Latvijā: Bolderājā, Salaspilī un Nīkrācē.

Pret difteriju var potēties visu gadu

Lai gan saslimstība ar difteriju aukstākajos mēnešos ir lielāka nekā siltajā laikā, arī šobrīd un pat vasarā neesam no tās pasargāti. Šobrīd Centrālās slimnīcas Infekcijas slimību nodaļā ārstējas trīs difterijas slimnieki: viena pusaudze no 6.vidusskolas un divi pieaugušie. Vienīgā iespēja, kā izvairīties no saslimšanas ar šo bīstamo infekcijas slimību, vai arī to izslimot vieglā formā, ir vakcinēšanās. To var izdarīt jebkurā ārstniecības iestādē, taču svarīgi ievērot pareizu potēšanās grafiku. Turklāt Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūra atgādina, ka, ejot uz potēšanos pret difteriju, pacientiem nav jāmaksā ne par ārsta vai feldšera apskati pirms vakcinācijas, ne par vakcinācijas izdarīšanai nepieciešamajiem materiāliem, ne arī par pašu procedūru neatkarīgi no ārstniecības iestādes. Šādi paši noteikumi ir arī spēkā, vakcinējoties pret stinguma krampjiem.

Uz tikšanos gaida jauniešus, kas vēlas mācīties Policijas akadēmijā

Sestdien uz tikšanos ar Latvijas Policijas akadēmijas prorektori Āriju Meikališu tiek aicināti visi tie vidusskolēni un citi jaunieši, kuri tālāk izglītoties domā Policijas akadēmijā. Tikšanās notiks Policijas pārvaldes ēkā Rakstvežu ielā un to rīko, lai varētu kvalitatīvāk atlasīt kandidātus. Ā.Meikališa stāstīs par akadēmiju, iestājpārbaudījumiem un iegūstamajām specialitātēm. Policijas akadēmija piedāvā apgūt policista, cietuma apsarga, robežsarga un jurista profesiju. Pēdējā īpaši varētu interesēt meitenes. Šādas tikšanās ar topošajiem studētgribētājiem rīko visās lielākajās Latvijas pilsētās. Tuvāku informāciju par sestdienas konsultācijām var iegūt no Policijas pārvaldes preses sekretāres E.Gusevas, zvanot pa tālruni 3404620.

Aicina uz lekciju par dzīvības iesākumu

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Kristīgais medicīnas un ģimenes centrs, arī liepājnieki tiek aicināti uz tikšanos ar pasaulē pazīstamo ārstu un zinātnieku Džonu Vilki. Viņš kopā ar sievu Barbaru ir sarakstījis 10 grāmatas un daudzas brošūras, sagatavojis vairākas videofilmas, kompaktdiskus un diapozitīvu komplektus par bioētiku. 1983.gadā D.Vilke bija viens no starptautiskās federācijas "Tiesības uz dzīvību" dibinātājiem, un līdz šim brīdim viņš ir tās prezidents. Viņš visu savu mūžu veltījis pētījumiem par to, kad patiesībā iesākas cilvēka dzīvība, un federācijas "Tiesības uz dzīvību" mērķis ir visā pasaulē aizstāvēt nevarīgākos, tos, kas paši sevi nespēj aizstāvēt, apliecinot, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības dzīvot no ieņemšanas brīža līdz dabiskajai nāvei. Tikšanās ar D.Vilki būs 11. aprīlī pulksten 10 Rīgā, 11.novembra krastmalā 29.

Saulaino dienu gaidās

Jau nedēļu Karostas un Tosmares namos cilvēki dzīvo bez apkures. Temperatūra dzīvokļos ir 14 grādi un zemāka. Tagad viss būs atkarīgs no laika apstākliem un gaisa temperatūras. Apkures sezonas pārtraukšana kļuva par kārtējo pasākumu uzņēmuma "Liepājas Siltumapgāde" rīcībā esošo naudas līdzekļu ekonomijā. Pirms tam visiem darbiniekiem tur ievērojami pazemināja darba algu. Taču, pēc Pilsētas domes informācijas, kārtējo apkures sezonu šajā pilsētas rajonā "Liepājas Siltumapgāde" tomēr nodrošinās.