Kurzemes Vārds

06:54 Otrdiena, 11. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pošas uz Maskavu

Nākamo nedēļu Maskavā plāno pavadīt SEZ pārvaldes tirgzinību analītiķis Armands Birznieks. Tur notiks starptautiska izstāde "TransRossia '99". Kopā ar mūsu Speciālās ekonomiskās zonas pārstāvi uz to iecerējuši doties arī "Trans Liepāja" izpilddirektors Pēteris Iesalnieks, stividoruzņēmuma "Duna" komercdirektors Andris Ivanovs un kāds no firmas "Terrabalt" vadītājiem. Izstādē, kur galveno uzmanību pievērsīs starptautisko tranzītpārvadājumu tālākas attīstības jautājumiem, būs atrodams arī Liepājas stends, kurā atradīsies mūsu pilsētas uzņēmumu bukleti un citi reklāmmateriāli.

Izveidota sabiedrības integrācijas darba grupa

Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļā izveidota sabiedrības integrācijas darba grupa. Tajā iekļauti Pedagoģijas akadēmijas Civilzinību centra vadītājs Ārijs Orlovskis, Latviešu valodas apguves valsts programmas Liepājas biroja vadītāja Ināra Elste, laikraksta "Utreņņij Ekspress" redaktore Svetlana Belugina, NVO Liepājas centra un Sorosa fonda-Latvija Liepājas centra koordinatore Gunita Lanka, Mediju fonda Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Verners Bokums un Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļas vadītājs Juris Āboliņš. Darba grupa par savu uzdevumu nosauc Valsts programmas "Sabiedrības integrācija Latvijā" koncepcijas apspriešanas veicināšanu un Liepājas pilsētas un rajona sabiedrības integrācijas reģionālās programmas izstrādāšanu. Naturalizācijas pārvalde ir tā valsts institūcija, kurai kopš 1. janvāra ir deleģētas tiesības un pienākums nodarboties ar sabiedrības integrēšanas procesa vadīšanu.

Direktora atestācija un skolas akreditācija

11.vidusskolā vakar un aizvakar bija rosība un saspringts noskaņojums. Jo skolā strādāja skolas direktora Vladimira Vlasova atestācijas ekspertu komisija un skolas akreditācijas komisija. Eksperti Vera Šengelija, Ventspils 3.vidusskolas direktore, un O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas direktors Dzintars Strauts izvērtēja direktora darbu skolas vadīšanā, ņemot vērā visus skolvadības aspektus, demokratizācijas procesus, savukārt akreditētāji, lai izdarītu spriedumu par šīs izglītības iestādes tiesībām izdod attiecīgu izglītību apliecinošus dokumentus, veltīja uzmanību skolas dzīvei un apmācību norisei.

Karbonāde cīņā pret mazasinību

Vakar semināru ārstiem rīkoja farmaceitiskā firma "Janssen - Cilag". Lekciju par mazasinību, tās cēloņiem un ārstēšanu lasīja Valsts Hematoloģijas centra vadītāja Sandra Lejniece (attēlā). Kā atzina ārste, mazasinības problēma valstī kļūst aizvien aktuālākā un lielākajā daļā gadījumu tā ir saistīta ar nepilnvērtīgu uzturu, kā rezultātā organismā trūkst dzelzs. Lai to uzturētu vajadzīgajā līmenī, pietiekamā daudzumā uzturā jālieto gaļa. Speciālisti pat iesaka to lietot piecas reizes nedēļā. Vislabākā esot karbonāde. Taču, kā atzina S.Lejniece, šobrīd daudzi cilvēki dzīvo uz nabadzības robežas un nevar to atļauties. Ja cilvēkam nav iespējams pietiekami daudz uzturā lietot gaļu, vismaz reizi gadā jālieto dzelzi saturoši preparāti. Taču, kā atzina ārste, ir arī gadījumi, kad mazasinība rodas kādu slimību dēļ, un tās ir jāārstē medicīniski. Kā - tas ir ģimenes ārstu kompetencē.

Tikšanās - piektdien

Daudzi lasītāji vaicā, vai šajā sezonā vēl būs literārās tikšanās pilsētas 2.bibliotēkā. Kārtējo šādu vakaru bibliotēka kopā ar radošo literāro grupu plāno sarīkot jau šopiektdien. Vēlēšanos uzstāties par Veronikas Tušnovas dzeju izteikuši jau pazīstami šādu pasākumu dalībnieki - Olga Volkova un Jevgēņija Tiļuga. Rit gatavošanās arī radošajam vakaram, kas veltīts A.Puškina 200.gadadienai.

Spriež par mātes un bērna veselības aprūpes uzlabošanu

Reizi mēnesī pie labklājības ministra Vladimira Makarova pulcējas gada sākumā izveidotā Konsultatīvā padome veselības aprūpes jautājumos, kurā uzaicināts darboties arī mūsu Centrālās slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds. Ir notikusi jau otra šāda tikšanās, un, kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja E. Freidenfelds, tajā sprieda, kādi pārkārtojumi būtu jāveic, lai uzlabotu mātes un bērna veselības aprūpi. Pie galējā lēmuma gan neesot nonākts, jo jautājums jau iepriekš neesot bijis kārtīgi sagatavots. E. Freidenfelds uzskata, ka šajā aprūpē ir jāiekļauj ne tikai perinatālo centru darba apstākļu un iekārtu uzlabošana, bet jautājums jāskata daudz dziļāk un jādomā, jau sākot ar cilvēkiem, kas bērnus radīs, līdz pat laikam, kad bērns ir izaudzis. Nākamajā tikšanās reizē spriedīs par papildinājumiem Ārstniecības likumā.

Bibliotēkā stāsta "Andreja stāstus"

Daudzas grāmatas lasītas, nostāsti dzirdēti un dziesmas dziedātas par jūru un jūras cilvēkiem. V.Paspārņa sarakstītie "Andreja stāsti" ir tikai maza daļiņa no plašā šās tēmas klāsta, kas nepretendē uz dokumentalitāti, un tiem nav viena varoņa vai prototipa. "Andreja stāsti" ir kā dziesma, kas liek ietrīsēties dvēseles stīgām. Piektdienas vakarā Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā literāri muzikālajā pēcpusdienā tos stāstīs aktieris Gunārs Kugrēns un arī pats autors, bet Zdislavs Romanovskis dziedās jau pazīstamas dziesmas par jūru un tās cilvēkiem, kā arī pavisam jaunas, ko speciāli komponējis Valdis Aivars. Bibliotēkas rīkotie pasākumi joprojām ir bezmaksas.

Noslēgušās sporta deju sacensības "Liepājas pavasaris"

Sporta deju kluba "Liepāja" organizētajās pavasara sacensībās piedalījās 122 pāri no 17 deju klubiem. Kurzemes novada dejotājiem tas bija pēdējais pārbaudījums pirms Latvijas novadu meistarsacīkstēm, kas šās nedēļas nogalē divas dienas notiks Jelgavā. Šajās priekšsacīkstēs iesācēju grupā laurus plūca klubs "Liepāja" un Kuldīgas "Agne", E4 klasē - "Svinga" pāri, Junioru I D klasē pārāki bija tukumnieki, bet Junioru II D klasē uzvarēja "Liepāja". Visinteresantākā bija vakara programma, kurā Latīņamerikas dejās trijās vecuma grupās tika izcīnīts "Džaiva kauss". Junioru I grupā uzvarēja "Svinga" pāris Iļja Sošņikovs un Viktorija Triščuka. Visdramatiskāk secentās Junioru II grupas dejotāji, jo pēc liepājnieku dāvātā kausa tīkoja trīs Latvijas čempionāta finālistu pāri. Tādas ovācijas 31. arodvidusskolas zāle nebija piedzīvojusi, kad, izskanot pēdējam džaiva akordam, uzvarētājs Aleksejs Suslovs savas partneres Gitas Skromanes (klubs "Viktorija") un pārsteigto skatītāju priekšā nodemonstrēja fantastisku salto. Jauniešu grupā savukārt uzvaru guva Sergejs Frolovs un Liene Tvoronoviča - "Liepāja".

Invalīdu biedrība atkal meklē priekšsēdētāju

Tikai pirms neilga laika jaunievēlētā Liepājas Invalīdu biedrības priekšsēdētāja Aina Freiberga biedrības valdei iesniegusi lūgumu atbrīvot no šā pienākuma. Par iemeslu viņa nosaukusi slikto veselības stāvokli. Biedrības valde atkal lūdz pieteikties pretendentus uz šo amatu. Zvanīt otrdienās un ceturtdienās darba laikā pa tālruni 3425314 Gulbja kungam. Atkārtota biedrības kopsapulce paredzēta 28. aprīlī pulksten 12 Latviešu biedrības namā.

Pasūta labu laiku

Namu pārvalde "Kurzemnieks" gatavojas sestdienas talkai 17.aprīlī. To šeit rīko ne jau pirmo pavasari. Nolemts sakārtot kāpu zonu aiz O.Kalpaka ielas 109.nama, atjaunot sporta laukumu pie 60.nama, ierīkot jaunu apžogojumu pie 34.nama un veikt dažus citus darbus. Talkā piedalīsies viss Dzīvokļu uzņēmuma kolektīvs. Par to jau laikus paziņots iedzīvotājiem, lai rastu viņu vidū pēc iespējas vairāk brīvprātīgo palīgu. Lai iecerēto paveiktu, vajadzīgs vienīgi silts laiks.

Maksa par? vienaldzību

A/s "Liepājas siltums" administrācija paziņojusi, ka, sākot ar aprīli, no abonentiem, kuri nav atkārtoti pārbaudījuši karstā ūdens skaitītājus dzīvokļos pēc divu gadu ekspluatācijas, maksu iekasēs nevis pēc to uzrādījumiem, bet pēc normas, kāda paredzēta vienam cilvēkam. Uzņēmuma direktors T.Maļauko uzsver, ka attiecīgā informācija par šāda pasākuma likumību visiem abonentiem jau sniegta, taču karstā ūdens patērētāju interesēs termiņi jau divas reizes mainīti. Vairāk tos nemainīs, un atliek tikai viena iespēja: lai "pārmaksāšana pēc normas" būtu minimāla, nepieciešams pēc iespējas drīzāk pārbaudīt vai nomainīt ūdens mērāmās ierīces.

Elitāro profesiju priekšrocības

Salīdzinot Reģionālā nodarbinātības centra dienesta pēdējos datus ar pērnā gada skaitļiem, var secināt, ka vairums radušos vakanču ir retas profesijas ar augstu kvalifikāciju. Aprīļa sākumā, piemēram, darbā ar centra palīdzību tika aicināti pieci nodaļu un uzņēmumu vadītāji, siltumtehniskās iekārtas mehāniķis, tirdzniecības aģents, bārmenis, konditors. Sarakstā pazudušas tādas profesijas kā kurinātājs, atslēdznieks, elektromontieris, metinātājs. Pavisam pagājušajā mēnesī reģistrēti 18 darba piedāvājumi, bet praktiski darbā iekārtojušies 118 cilvēki.