Kurzemes Vārds

08:05 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

 

Atvadu vārdi trenerim Gunāram Krūmiņam

25.10.1937. - 13.04.1999.

Vakar pēcpusdienā Liepājas Basketbola skolas puikas "Daugavas" zālē pulcējās kārtējam treniņam. Zēni kļuva nepacietīgāki, jo nevarēja saprast, kur gan var kavēties treneris Gunārs Krūmiņš, ja reiz viņu groza bumbas skolotājs bija solījis atgriezties no galvaspilsētas. Taču šoreiz trenera spēkos nebija izpildīt saviem čalīšiem doto solījumu, jo otrdien Rīgā viņa sirds bija nepiekāpīgi pavēlējusi doties tajā saulē, kur basketbola gudrības jau labu laiku klāsta otra tikpat spilgta šā gadsimta Liepājas basketbola personība Alfrēds Lejnieks.

Abus trenerus vienkopus minam, lai atcerētos, ka tieši viņi apzīmē Liepājas vīru basketbola saules gadus. Un, ja skaitām to ciparos, tad Gunāra Krūmiņa svaru kausos no vairāk nekā gadsimta ceturksni pie pilsētas galvenās komandas stūres aizvadītā laika visspilgtāk iegulst posms no 1968. līdz 1976.gadam, kad mūsu pilsētas komanda ar tikai un vienīgi šeit izaugušiem basketbolistiem reizi kļuva par Latvijas čempioniem, trīs reizes savās rokās turēja Latvijas kausu, un vēl trīs reizes kāra kaklā bronzas godalgas.

Tomēr trenera Krūmiņa paveiktais nav izmērāms skaitļos, jo viņš tieši un negrozāmi simbolizē visu, kas noticis Liepājas vīriešu basketbolā pēdējos četros gadu desmitos, tāpēc šķietami trafareti sacītais: mums tevis pietrūks, šoreiz saprotams arī tiešā nozīmē, jo Gunārs Krūmiņš bija tas balsts, uz kura stutējās viss mūsu pilsētas basketbols, kurā viņš ienāca jau 1960.gadā.

Tieši Gunāra Krūmiņa darbs licis Liepāju uzskatīt par vienu no Latvijas basketbola centriem vairāku gadu desmitu garumā, jo trenera noslēgtā rakstura dēļ tā bija neafišēta, tomēr visiem labi zināma kvalitātes zīme, ko savulaik labi pazina gan Latvijas un PSRS dažāda kalibra izlašu treneri, gan olimpisko rezervju sagatavošanas centra speciālisti un katra jaunā latviešu basketbolista sapņu kalngals - Rīgas VEF. Jo Gunāram Krūmiņam piemita tādas izcilam trenerim nepieciešamas īpašības kā nemaldīga intuīcija atrast jaunos talantus, un tikpat liela prasme iemācīt viņiem visas basketbola ķēķa gudrības. Tāpēc, tieši pateicoties Krūmiņam, ne tikai Latvijā vien iepazina tādus basketbolistus kā Paulis Rolis, Tālis Freimanis, Andris Jēkabsons, Dzintars Jaunzems, Gundars Vētra.