Kurzemes Vārds

06:30 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Tiekas konferences darba grupa

Šodien Liepājas pārstāvniecībā Rīgā tiekas konferences "Liepāja - starta vieta biznesam Baltijas jūras reģionā" darba grupa. Ārlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Satiksmes ministrijas, Latvijas Attīstības aģentūras, Liepājas domes un Liepājas SEZ pārstāvji precizēs uz konfrenci aicināmo ārvalstu viesu sarakstu. Kā pastāstīja darba grupas sekretariāta vadītājs Agris Ruperts, līdz šim bijušas tikšanās ar Liepājas uzņēmējiem, potenciālajiem konferences dalībniekiem, ir izsūtīta informācija par konferenci un uzņēmumu apraksti ārvalstu vēstniecībām, apzināts interesentu loks. Savukārt Liepājas domes Ārējo sakaru daļas vadītāja Anda Jansone pastāstīja, ka turpmāk darba grupas sanāksmes notikšot arvien biežāk, jo, konferencei tuvojoties, pieaugot organizatorisko darbu apjoms. Līdz šim gan ministrijas, gan ārvalstu vēstniecības ir izrādījušas pietiekami lielu interesi par jūnijā gaidāmo konferenci.

Sākusies pieteikšanās konkursam "Latvijas labākais veikalnieks un krodzinieks '99"

Pirmajā tikšanās reizē piedalījās konkursa "Latvijas labākais veikalnieks un krodzinieks '99" žūrija, kas izvērtēs Liepājas pilsētas un rajona uzņēmumus. Šis konkurss Latvijā notiek jau piekto gadu, un vispirms tiek apkopoti rajonu rezultāti. Rudenī Rīgā notiek noslēgums, kurā piedalās labākie no visas republikas. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Tirgotāju asociācijas un žūrijas vadītājs V.Rašmanis, būtiskākie konkursa mērķi ir paaugstināt tirgotāju un krodzinieku profesionalitāti, popularizēt labākos tirdzniecības un ēdināšanas uzņēmumus un to darbiniekus, paaugstināt apkalpošanas kultūru. Līdz 20.maijam tiks reģistrēti dalībnieki, kuri vēlas piedalīties konkursā. Liepājas Tirgotāju asociācijā var pieteikties gan paši uzņēmēji, gan arī tiks ņemtas vērā klientu un ikviena iedzīvotāja atsauksmes par kādu konkrētu veikalu vai ēdināšanas iestādi. Paredzēts, ka 31.maijā apkopos saņemtos pieteikumus, bet pirms Jāņiem - apbalvos labākos, kurus izvirzīs republikas konkursam.

Liepājā būs Eiropas Savienībā sertificēti eksperti

Divi liepājnieki kļuvuši par Eiropas Savienībā sertificētiem reģionālajiem plānotājiem. Tie ir Liepājas Uzņēmējdarbības atbalsta centra speciālists Agris Ruperts un Liepājas rajona galvenais arhitekts, Reģionālās attīstības plānošanas grupas vadītājs Jānis Grundbergs. Kā pastāstīja Agris Ruperts, mācības noritējušas no 28. oktobra līdz 17. aprīlim sešos ciklos. Pēdējais cikls bija Zviedrijā pagājušajā nedēļā. Mācībās piedalījās pavisam 18 cilvēki no Latvijas. Projektu veidoja Rīgas biznesa konsultantu grupa un Zviedrijas Attīstības aģentūra (SIDA), kas projektu arī finansēja. Mācību laikā apgūta galvenokārt Zviedrijas pieredze reģionālajā plānošanā, atbilstība Eiropas reģionālās politikas principiem, kā arī plānošanas biznesa aspekti - kā pārdot idejas un kā atrast reģiona prioritātes.

Direktoru vietniekiem - par arodorganizāciju

Vispārizglītojošo skolu direktoru vietnieku mācību darbā seminārs notika 48.arodvidusskolā un bija veltīts arodorientācijas jautājumiem. Tuvojas skolu beigšanas laiks, 9. un 12. klašu zēniem un meitenēm jādomā par turpmākā dzīves ceļa izvēli. Un pedagogi zina, ka bērniem, kuriem nav aroda, kuri beiguši vidusskolu, bet neizvēlas mācīties tālāk, ir grūti atrast darbu. 48.arodvidusskolas direktore Ērika Zīle aicināja uz sadarbību, viņa pastāstīja par skolu, par to, kādas ir prasības, lai tajā iestātos. Vietnieki iepazinās ar Informācijas dienai sagatavoto izstādi, ar audzēkņu darinājumiem. Seminārā piedalījās arī Profesionālās karjeras izvēles centra pārstāve Gundega Līguta. Runāja arī par skolas beigšanas eksāmeniem.

Ar romantiskās mūzikas klavierkoncertu viesojas Sana Villeruša

Šovakar Graudu ielas koncertzālē viesojas jaunā, bet liepājniekiem jau pazīstamā pianiste Sana Villeruša. Viņas programmā paredzēta visnotaļ romantiska mūzika - Franča Šūberta Sonāte klavierēm Mi bemol mažorā un šā paša komponista skaistais skaņdarbs "Trio", kuru pianiste izpildīs kopā ar savu tēvu Mūzikas akadēmijas profesoru čellistu Māri Villerušu un pazīstamo vijolnieku Jāni Bulavu. Sana Villeruša kopā ar savu vīru Franci Gaiļu un dēlēnu Gustavu nu jau vairākus gadus dzīvo, mācās un strādā Vācijā. Pa šo laiku ir paguvusi sekmīgi piedalīties starptautiskajā F.Šopēna konkursā un arī Pianisma zvaigžņu festivālā Liepājā. Francis tagad strādā Vircenburgas operas teātrī, bet Sana šovasar gatavojas absolvēt Hannoveres mūzikas augstskolu, tādēļ grib savus spēkus vēl pārbaudīt ar koncertsēriju dzimtajā Latvijā. Vakar viņa uzstājās Ventspilī, šodien savas māmiņas, koncertmeistares Intas Villerušas dzimtajā pilsētā Liepājā, bet piektdien šā pati programma tiks atskaņota Rīgā, Vāgnera zālē.

Lai tīkli mazāk apdraudētu jūru

Kā stāsta zvejas kuģu kapteiņi, Baltijas jūru aizvien vairāk piesārņo notrūkuši kaprona zvejas tīkli. Tie paliek zem ūdens un veido tur žogus, kuros iekļūst un aiziet bojā zivis. Šā parādība iegūst aizvien bīstamākus apjomus un rada nopietnas vides problēmas. Lai kaut cik mazinātu jūras piesārņošanu ar tīkliem, Liepājas Jūras kontroles daļas vadītājs Ainars Priediens informēja redakciju, ka viņa vadītie inspektori izstrādājuši un iesnieguši Jūras vides pārvaldei izskatīšanai priekšlikumus, kas atkarībā no ūdens temperatūras ierobežotu tīklu turēšanas ilgumu jūrā. Liepājnieki ierosinājuši vasarā, kad ūdens temperatūra pārsniedz plus 14 grādus, tīklus ūdenī izvietot tikai vienu diennakti, bet pārējos gadalaikos, kad ūdens ir aukstāks - divas diennaktis. Jūras inspektori domā, ka šādi ierobežojumi mazinās tīklu notrūkšanu un jūras piesārņošanu ar tiem.

Īrnieku biedrības pārskata sapulce

Kārtējā Īrnieku biedrības gada sapulcē daudz uzmanības veltīja ne tikai tiem darbiem, ar ko Liepājas Īrnieku biedrība pati nodarbojas, bet, pateicoties viesu klātbūtnei, arī lietām, kuru risināšanā tā tagad nolēmusi iesaistīties. Sapulcē piedalījās un par to, kā aizstāvēt patērētāju intereses, iegādājoties pārtikas preces, runāja Jelgavas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas kluba pārstāve Tekla Žabova. Kā panākt, lai cilvēki netiktu piekrāpti, iegādājoties rūpniecības preces - Rēzeknes Patērētāju interešu aizstāvības biedrības pārstāve Marija Zeltiņa, bet Ogres Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku biedrības pārstāve Ilga Vecziediņa stāstīja par savu pieredzi sociālo jautājumu risināšanā un sociālajā aizstāvībā. Interesantus un visiem lietderīgus padomus (kādi ir kvalitatīvi siltuma skaitītāji, kā tos uzstādīt, kā pareizi uzskaitīt siltumu, kā to taupīt, kādi ir un kādiem jābūt tarifiem) sniedza Latvijas Enerģijas patērētāju komitejas priekšsēdētājs Ilmārs Mežiņš. Paši Īrnieku biedrības biedri šo sapulci uzskata par ļoti lietderīgu. Kā jau ziņojām, Liepājas Īrnieku biedrība ir viena no Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas dibinātājām.

Dabas draugu nedēļa skolā

Ezerkrasta sākumskolā norit Dabas draugu nedēļa. Katra diena veltīta vienai krāsai. Piemēram, vakar bija dzeltenā diena, un bērni runāja par sauli un pavasarīgām puķēm, pirms tam bija zilās - debess un ūdens - krāsas diena, šodien ir zaļās krāsas diena - zemei un augiem veltīta. Rīt - būs dzīvības diena - sarkanā. Tai par godu notiks koncerts, kā arī ieradīsies viesi, kuriem līdzi būs mūsu mazākie brāļi - suņi un kaķi. Katra klase gatavojas attiecīgai dienai, bērni sagatavo jautājumus par tematiem, kurus uzdod saviem skolas biedriem. Arī telpu noformējums katru dienu mainās. Piektdien notiks veselības skrējiens, kurā aicināti iesaistīties arī vecāki. Veselības diena ievadīs Veselības nedēļu, kura sāksies pirmdien.

Piedāvā darbu

Uzzinājis par pilsētas maršrutu taksometru vadītāju protesta akciju, redakcijā "Kurzemes Vārds" ieradās individuālā uzņēmuma "Liepājas tūre" īpašnieks Jānis Beļaks un pauda savu neizpratni par streika iemesliem. Viņa firma ieguvusi tiesības apkalpot 5. maršrutu, bet mašīnu šim nolūkam ļoti trūkst. Tādēļ uzņēmējs uzaicina visus, kā viņam šķiet, jau bez darba palikušos maršrutniekus iekārtoties viņa uzņēmumā, garantējot pilnīgu likumdošanas prasību ievērošanu un cerot uz atsaucību.

Klāt talkas dienas

Lielo sestdienas pavasara talku teritorijas uzkopšanai piektdien nolēmusi sarīkot namu pārvalde "Karosta". Paredzēti darbi daudzos objektos, to skaitā jūras piekrastē. Pārvaldniece G.Korņilko paziņoja, ka pulcēšanās paredzēta vecajā parkā pulksten desmitos. Taču būtu vēlams, lai brīvprātīgie iepriekš piezvanītu un paziņotu par savu līdzdalību pasākumā. To paredzēts pabeigt pie ugunskura tūristu takā "Beberliņi". Sagaidāma arī Pilsētas domes darbinieku piedalīšanās. Bet "Kurzemnieks" uzaicina visus piedalīties talkā nākamajā dienā, sestdien, lai turpinātu pirms nedēļas uzsākto.

Baltkrievi apvienojas

Ir ziņas, ka Liepājā dzīvo vairāk nekā 3800 baltkrievu, turklāt vēl apmēram 600 rajonā. Tādēļ uzsākti mēģinājumi izveidot vietējo baltkrievu kopienu. Nopietns solis paredzēts nākamajā sestdienā, 24. aprīlī. Visus, kuriem ir idejas un vēlēšanās strādāt sabiedrības labā, pulcēšanās iniciatori uzaicina pulksten desmitos 12.skolā (ieeja no pagalma). Šāda tikšanās nepieciešama topošās organizācijas juridiskai noformēšanai. Un vēl ziņots par to, ka 1. maijā Liepājā ierodas baltkrievi no Rīgas ar ansambļa "Nadzeja" koncertu.

Mācības Izraēlā

Trīs nedēļu kursus Izraēlā apmeklējusi Liepājas Profesionālās karjeras centra vadītāja Gita Paspārne. Pirms tam viņa izturēja pārbaudi pēc individuālās atlases augstajām prasībām. Kursus organizēja Iekšlietu ministrija un Starptautiskais sadarbības centrs, un tie notika ar devīzi "Līderattīstība demokrātiskajā sabiedrībā". Lekciju tematika bija visai plaša - no ekonomikas un kultūras darba līdz pat sabiedriskajām organizācijām un jurisprudencei. Nodarbības notika krievu valodā.

Prospekts kļūst krāšņāks

Varam lepoties - pilsētas centrā tiek remontēta un restaurēta vēl viena skaista ēka, šoreiz Kūrmājas prospektā 5. Vairākus gadus nams bija pamests un pamazām sabruka, kamēr pie darba ķērās celtniecības sabiedrības "Būvtehnika" vīri. Bija vajadzīgi arī labi speciālisti, jo šeit bija jāstrādā pārsvarā ar kokmateriāliem. Patīkami, ka ēka pilnībā tiek atjaunota tā un ar tādu koka apdari, kāda tai bija, kad to uzcēla.