Kurzemes Vārds

01:16 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Studenti aicina padomāt, ka Zeme mums viena

Vakar Liepājas Pedagoģijas akadēmijā notika Zemes dienai veltīts pasākums ar devīzi "Atnāc, un palīdzēsim Zemei visi kopā". Tā rīkotāji bija Zaļais centrs kopā ar studentu pašpārvaldi un LPA Dabas zinību katedru. Vestibilā varēja iepazīties ar 2.kursa studentu darbiem, kuros tie bija pauduši savu izpratni par Vides koku un Zemes dienu 2000. Sapulcējušos uzrunāja studentu pašpārvaldes dalībnieki, pēc tam sākās teatralizēts uzvedums, kurā jaunieši parādīja, cik tuvu mēs - dažādu kontinentu un valstu iedzīvotāji esam cits citam un cik daudz iznīcinoša ļaunuma nes savstarpējas neskaņas un nesaudzīga attieksme pret ūdens, gaisa un Zemes tīrību.

"Kurzemes piena" peļņa - 105 tūkstoši latu

Akciju sabiedrības "Kurzemes piens" akcionāru pilnsapulcē paziņoja, ka 1998.gadā uzņēmuma peļņa bijusi 105 tūkstoši latu, informē aģentūra BNS. Uzņēmuma prezidents Andris Saldovers informējis, ka nolemts rakstīt atklātu vēstuli Latvijas valdībai par stāvokli piensaimniecībā, kā arī celt jaunu siera rūpnīcu. Vēstulē valdībai nolemts lūgt aizsargāt iekšējo tirgu, ierobežojot ES lētās piena produkcijas ieplūšanu. Tāpat nolemts lūgt budžeta iestādēm ieteikt pirkt Latvijas sviestu, nevis importa margarīnu. Savukārt siera rūpnīcas celtniecību plānots pabeigt nākamā gada martā, lai varētu ražot Eiropā konkurētspējīgu preci.

Arodbiedrības mācās par Eiropu

Vakar Liepājas Arodbiedrību centrā notika seminārs "Eiropas Savienība un Latvijas integrācija tajā". Tā gaitā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības starptautiskā darba sekretāre Lilija Babre un Valsts civildienesta priekšnieks Armands Kalniņš stāstīja par Eiropas Savienības veidošanās vēsturi, institucionālo uzbūvi, strukturālo un reģionālo politiku, par tās paplašināšanās gaitu, tendencēm un priekšnosacījumiem, arodbiedrību vietu un lomu Eiropas Savienības struktūrās un problēmu risināšanā, veidojot demokrātisku sabiedrību. Klātesošie tika iepazīstināti arī ar Latvijā pieejamamajiem informācijas avotiem par Eiropas Savienību. Semināra mērķis bija ar arodorganizāciju aktīvistu un citu interesentu palīdzību Eiropas Savienības būtību padarīt saprotamu ikvienam Latvijas iedzīvotājiem.

Gunita Helmšteine valsts latviešu valodas olimpiādē iegūst 3.vietu

Šodien J.Čakstes 10.vidusskolas 12.klases skolniece Gunita Helmšteine kopā ar savu latviešu valodas un literatūras skolotāju Mirdzu Šmiti devušās uz Rīgu. Gunita Helmšteine ir ieguvusi 3.vietu valsts latviešu valodas olimpiādē. Un šodien olimpiādes laureāti pulcējas Jaunajā Rīgas teātrī uz sumināšanu. Olimpiādē parādītās zināšanas un iegūtais novērtējums dod tiesības iestāties Latvijas Universitātē filologos budžeta grupā bez iestājeksāmeniem. Bet Gunita vēl pašreiz nezina atbildēt, vai viņa izmantos šo iespēju, vai meklēs citas studijas vietas.

Onkoloģiskās slimnīcas laboratorijas atbilst starptautiskiem standartiem

Liepājas Onkoloģiskajā slimnīcā trešdien bija ieradusies Klīniski diagnostisko laboratoriju kompetences novērtēšanas komisija. Tās sastāvā bija četri cilvēki, komisiju vadīja tās priekšsēdētājs Igors Trofimovs, viņa vietniece bija Silvija Zaharāne. Mūsu pilsētas Onkoloģiskās slimnīcas klīniski bioķīmiskā laboratorija, kuru vada Ludmila Švedova, un citoloģiskā laboratorija, kuru vada Helēna Štāle, tika sertificētas atbilstoši starptautiskajiem standartiem. Tās ir pirmās laboratorijas Kurzemē, kuru darbs atzīts par starptautiskām normām un noteikumiem atbilstošu.

"Piemare" krauj Krievijas metāllūžņus

Šī nedēļa SIA "Piemare" ļaudīm ir darbīga, jo piestātnēs bija ieradies ar Panamas karogu peldošais transportkuģis "Sava Star", kas savās tilpnēs uzņēma 2,5 tūkstošus tonnu metāllūžņu. Tas ir Krievijas tranzīts uz Vāciju, ar ko nodarbojas firma "Astramar". Bez tam šajās dienās "Piemare" atsākusi apkalpot cementa vedējus, kas no Rietumeiropas piegādā celtniecības materiālus kādai Kauņas firmai Lietuvā. Turpmāk kuģis ar cementa kravu Liepājā pienākšot trīsreiz mēnesī.

Lai tīkli mazāk apdraudētu jūru

Kā stāsta zvejas kuģu kapteiņi, Baltijas jūru aizvien vairāk piesārņo notrūkuši kaprona zvejas tīkli. Tie paliek zem ūdens un veido tur žogus, kuros iekļūst un aiziet bojā zivis. Šā parādība iegūst aizvien bīstamākus apjomus un rada nopietnas vides problēmas. Lai kaut cik mazinātu jūras piesārņošanu ar tīkliem, Liepājas Jūras kontroles daļas vadītājs Ainars Priediens informēja redakciju, ka viņa vadītie inspektori izstrādājuši un iesnieguši Jūras vides pārvaldei izskatīšanai priekšlikumus, kas atkarībā no ūdens temperatūras ierobežotu tīklu turēšanas ilgumu jūrā. Liepājnieki ierosinājuši vasarā, kad ūdens temperatūra pārsniedz plus 14 grādus, tīklus ūdenī izvietot tikai vienu diennakti, bet pārējos gadalaikos, kad ūdens ir aukstāks - divas diennaktis. Jūras inspektori domā, ka šādi ierobežojumi mazinās tīklu notrūkšanu un jūras piesārņošanu ar tiem.

Baltkrievi apvienojas

Ir ziņas, ka Liepājā dzīvo vairāk nekā 3800 baltkrievu, turklāt vēl apmēram 600 rajonā. Tādēļ uzsākti mēģinājumi izveidot vietējo baltkrievu kopienu. Nopietns solis paredzēts nākamajā sestdienā, 24. aprīlī. Visus, kuriem ir idejas un vēlēšanās strādāt sabiedrības labā, pulcēšanās iniciatori uzaicina pulksten desmitos 12.skolā (ieeja no pagalma). Šāda tikšanās nepieciešama topošās organizācijas juridiskai noformēšanai. Un vēl ziņots par to, ka 1. maijā Liepājā ierodas baltkrievi no Rīgas ar ansambļa "Nadzeja" koncertu.

Mācības Izraēlā

Trīs nedēļu kursus Izraēlā apmeklējusi Liepājas Profesionālās karjeras centra vadītāja Gita Paspārne. Pirms tam viņa izturēja pārbaudi pēc individuālās atlases augstajām prasībām. Kursus organizēja Iekšlietu ministrija un Starptautiskais sadarbības centrs, un tie notika ar devīzi "Līderattīstība demokrātiskajā sabiedrībā". Lekciju tematika bija visai plaša - no ekonomikas un kultūras darba līdz pat sabiedriskajām organizācijām un jurisprudencei. Nodarbības notika krievu valodā.

Pārbauda robežsargu zināšanas

Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldē īpaša komisija pašlaik pārbauda, kā pārvaldes struktūrvienību darbinieki prot izpildīt ierindas vingrinājumus, kādā kārtībā ir formastērpi. Saskaņā ar iekšlietu ministra pavēli, īpašu uzmanību pievērsīs tam, kā robežsargi pārzina šaujamieroču glabāšanas, nēsāšanas un lietošanas noteikumus. Pavēle par ieroču izmantošanas un glabāšanas pastiprinātu kontroli izdota pēc tam, kad Jelgavā policists ar dienesta ieroci nošāva divus cilvēkus un vēl divus ievainoja.

Liepājas jaunsargs izcīnījis otro vietu

Ādažos notikušajā Latvijas jaunsargu krosā piedalījušies arī Zemessardzes 44. Liepājas bataljona jaunsargi. Jaunākajā grupā, kurā startēja zēni, kas ir jaunāki par 15 gadiem, otro vietu izcīnījis liepājnieks Jānis Čirkšis. Vecākajā grupā bataljona jaunsargiem godalgotas vietas nav izdevies iegūt. Bataljona komandieris Gundars Meiers teica, ka bataljonā pašlaik pieteikušies 40 jaunsargi un viņu skaits lēnām pieaug.

Stinga skaņdarbiem veltīts koncerts

Svētdien Pedagoģijas akadēmijā pulksten 16 notiks koncerts, kas veltīts Stinga (īstajā vārdā Gordons Sumners) dziesmām korim un bigbenda grupai. Koncerts ir neliela daļa no kopprojekta, kas tapis vokālajai grupai "Lauma" (diriģenti M.Paipare un V.Kronbergs) sadarbībā ar Rīgas jaukto kori "Vivat" (diriģente I.Freimane). Pagājušā gada vasarā abi šie kolektīvi piedalījās meistarklasē Zviedrijā, kur iemācījās vairākas Stinga dziesmas. Pirmais koncerts šā gada februārī izskanēja Rīgā, bet šosvētdien to būs iespējams noklausīties Pedagoģijas akadēmijā. Trešais koncerts notiks 15. un 16. maijā atkal Rīgā, šoreiz Lielajā Ģildē.

Pārslēdzas uz releja līniju

Krievijas sabiedriskās televīzijas (KST) ekskluzīvais pārstāvis Latvijā - apvienība "Temart" patlaban nodarbojas ar signāla, kas tiek raidīts no Rīgas uz Liepāju, pārslēgšanu uz esošo releja līniju. Tāpēc tuvāko desmit dienu laikā pilsētā iespējami pārtraukumi KST programmas uztveršanā. Tas attiecas uz rajoniem, kurus apkalpo gan uzņēmums "Elektrons", gan O.Stankeviča firma. Bez tam vēl televīzijas skatītāji tiek brīdināti, ka signāls turpmāk tiks raidīts PAL sistēmā un ka iespējamiem vēl atlikušajiem "sekamiešiem" var rasties problēmas.