Kurzemes Vārds

18:45 Ceturtdiena, 17. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Liepājas Uzņēmējdarbības atbalsta centrs sagaidīs viesus no Japānas

Šodien Liepājā ierodas divi Japānas valdības konsultanti, kuri plānojuši apmeklēt vairākus objektus - mazos un vidējos uzņēmumus. Viņus uzņems Liepājas Uzņēmējdarbības atbalsta centrs. Šo vizīti organizē Latvijas Ekonomikas ministrija. T.Miki un K.Sato ir specializējušies mazo un vidējo uzņēmumu jautājumos un Liepājā apmeklēs firmu "V.O.V.A.", SEZ pārvaldē tiksies ar G.Kazeku, bet pēcpusdienā dosies uz gaļas pārstrādes uzņēmumu "Dubeņi". Rīt T.Miki un K.Sato apskatīs vairākus Ventspils mazos un vidējos uzņēmumus. Paredzēts, ka pēc tam savus secinājumus viņi iesniegs Latvijas Ekonomikas ministrijai.

Miķelis Valters - liepājnieks un valstsvīrs

Miķeļa Valtera dzīves gaitas iesākās 1874. gada 7. maijā Liepājā, no kurienes raibais dzīves pavediens viņu aizveda uz Rīgu. Lielpilsētā viņš piedalījās Latvijas Sociāldemokrātiskās savienības organizēšanā. Nedaudz vēlāk, jau Eiropā būdams, viņš kļuva par zinātnieku, tautsaimnieku un diplomātu. Pēc Latvijas neatkarības pasludināšanas Miķelis Valters tika iecelts par pirmo valsts iekšlietu ministru, tad par sūtni Romā, pēc tam - Parīzē. 60 gadus sasniedzot, Miķelis Valters pildīja Latvijas ģenerālkonsula pienākumus ārzemēs un turpināja arī pētnieka un politiķa darbu. Taču viņš bija arī dzejnieks, kurš ar pseidonīmu Andrejs Paparde izdeva vairākus dzejas krājumus. Miķelis Valters bija estēts, mākslas, literatūras un mūzikas pazinējs. Arī par šiem jautājumiem viņš sarakstījis vairākas grāmatas. Tomēr jebkurā gadījumā visam pāri viņš vienmēr bija Latvijas valsts idejas un vienotības aizstāvis. Miķeļa Valtera 125. dzimšanas dienai veltīta literatūras izstāde no Centrālās zinātniskās bibliotēkas fondiem tagad iekārtota Pilsētas domes vestibilā. Tajā var iepazīties ar viņa darbu izdevumiem un arī literatūru par Miķeli Valteru.

"Lauma" plāno modernizēt ražošanu par vairāk nekā vienu miljonu latu

Akciju sabiedrība "Lauma" šogad iekārtu atjaunošanā plāno ieguldīt vairāk nekā 1,1 miljonu latu, ziņo uzņēmuma preses sekretāre Aija Nelsone. Nepārtraukta iekārtu atjaunošana ir vienīgā iespēja konkurēt Rietumu tirgū, uzskata "Laumas" speciālisti. Tāpēc pagājušajā gadā "Lauma" iekārtu atjaunošanā bija ieguldījusi 1,1 miljonu latu. Šogad summa tiek plānota vēl lielāka - "ja veiksmīgi tiks atrisināts kredīta jautājums". Akciju sabiedrība šogad plāno ieguldīt tehnoloģiskās bāzes modernizācijā 650 000 latu.

Gatavojas "Liepājas metalurga" akcionāru sapulcei

12.jūnijā notiks SEZ akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" akcionāru pilnsapulce, informē aģentūra BNS. Sapulcē plānots uzklausīt uzņēmuma valdes ziņojumu par 1998.gada darbības rezultātiem, apstiprināt gada pārskatu, lemt par pērnā gada peļņas sadali, par 1999.gada budžeta apstiprināšanu, pamatkapitāla palielināšanu un slēgtās emisijas laidiena noteikumu apstiprināšanu, kā arī par izmaiņām uzņēmuma statūtos. Akcijas dalībai "Liepājas metalurga" akcionāru pilnsapulcei jābloķē līdz 2.jūnijam.

Par jaunām reliģiskām organizācijām, sektām un cīņu pret to ietekmi

Pēc Skolu valdes ierosinājuma Liepājā bija ieradies Tieslietu ministrijas Jauno reliģisko kustību pētnieciskās padomes loceklis J.Kudrjavcevs. Viņš tikās ar skolu direktoriem, bērnudārzu vadītājiem, pedagogiem, Pašvaldības policijas pārstāvjiem un citiem interesentiem. Sarunas tēma bija - jaunās reliģiskās organizācijas un sektu darbība Latvijā. Viesis analizēja situāciju, teicot, ka sektu rašanos, to darbības aktivizēšanos veicina dažādi apstākļi, arī sociālie, kad cilvēki grimst depresijā un neprot atrast izeju no sarežģītām situācijām. To izmanto sektas, iesaistot jaunus locekļus. Skolās jau bijuši gadījumi, kad skolēni protestējuši pret viņu iesaistīšanu reliģiskos rituālos. Pedagogi vēlējās zināt, kā cīnīties ar šīm parādībām. J.Kudrjavcevs skaidroja, ka pašiem ir jābūt gudriem, viņš arī piedāvāja lekciju ciklus un praktiskās nodarbības par to, kā cīnīties ar sektām.

Premjers grib ieviest Liepājas pieredzi

Pagājušās nedēļas nogalē notika pirmā valdības izveidotās darba grupas sēde. Darba grupas uzdevums ir izstrādāt koncepciju par iedzīvotājiem sniedzamo pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu valsts un pašvaldību institūcijās pēc tā sauktās "vienas pieturas aģentūras" principa. Darba grupa izveidota 19.aprīlī ar Ministru prezidenta Viļa Krištopana rīkojumu pēc Liepājas apmeklējuma un iepazīšanās ar iedzīvotāju apkalpošanu Pilsētas domē. Darba grupu vada Valsts civildienesta pārvaldes priekšnieks Armands Kalniņš, un tajā iekļauti vairāku pašvaldību un dažādu ministriju pārstāvji. Darba grupas sastāvā ir arī Liepājas domes administratore Olita Augustovska. Koncepciju valdībai iesniegt plāno 1.septembrī.

Revolūcija aptaukošanās ārstēšanā un jauna pieeja sirds mazspējas ārstēšanā

Vakar semināru ārstiem rīkoja farmaceitiskā firma "Hoffman la Roche". Medicīnas akadēmija Iekšķīgo slimību katedras profesors Andrejs Kalvelis informēja par jaunu pieeju sirds mazspējas ārstēšanā. Ir pierādījies, ka mazefektīvi šajos gadījumos ir tikai stimulēt sirds muskuļus ātrākai darbībai, svarīgi ir paplašināt asinsvadus un mazināt sirdsdarbībai kaitējošos faktorus. Šobrīd ir izstrādāts jauns medikaments, kas vienlaikus veic šīs darbības. Otra semināra tēma bija par aptaukošanās ārstēšanu. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja firmas pārstāve Zane Dergo, ir izstrādāts medikaments "Xenical", kas varētu radīt revolūciju šīs tik nopietnās slimības ārstēšanā. Taču, tā kā tas ir jālieto ilgstoši un vienlaikus ar diētu, tad šo medikamentu varēs iegādāties tikai ar ārsta recepti. Šā medikamenta darbība ir vērsta uz to, lai izvadītu no organisma liekos taukus.

Pilsētas domē izveidota jauna komiteja

Ar domes lēmumu apstiprināta jauna pastāvīgā Kultūras un sporta komiteja, kuras sastāvā ir iekļauti septiņi deputāti: Gunars Djunda, Arkādijs Leinis, Māris Mertens, Āris Ozoliņš, Eduards Raits, Andris Saldovers un Māris Stankevičs. Pagaidām komitejas priekšsēdētājs nav ievēlēts, jo tā vēl nav sanākusi kopējā sēdē. Runājot par šo jaunizveidoto komiteju, kuras divas nozares tika atdalītas no līdzšinējās Sociālo lietu, veselības, izglītības, kultūras, sporta un sabiedriskās kārtības komitejas, ir vismaz divi neskaidri un kaut vai no loģikas viedokļa neatbildēti jautājumi. Pirmkārt, kāpēc šajā komitejā nav arī iekļauta izglītība, jo būtībā šīs divas nozares nav atdalāmas, otrkārt, komitejas sastāvā ir galvenokārt uzņēmēji un tie, kuru interešu lokā ir sporta lietas, bet nav neviena, kurš orientētos Liepājas kultūras problēmās. Loģisks ir jautājums - vai līdz ar to lielāka nozīme būs Kultūras komisijai, kurā darbojas tikai kultūras darba profesionāļi?

Olgas konkursa finālā izvirzīti visi "Laumas" kluba pusfinālisti

Nobeigumam tuvojas Olgas Rajeckas rīkotais bērnu un jauniešu dziesmu un deju konkurss, kas sākās 7.martā Liepājā. Toreiz tiesības uzstāties pusfinālā izcīnīja visi "Laumas" kluba konkursanti un saņēma Olgas komplimentus. Atzinība tika attaisnota, jo 2.maijā laumieši no konkursa pusfināla, kas notika Vaivaru ūdens atrakciju parkā "Nemo", atgriezās ar jauniem panākumiem, jo arī finālā iekļuva visi liepājnieki. No dejotājiem tie ir "Flintstoni" un "Crazy". S.Putilovas deju grupa, "Pantera", "Jaunā pantera" un Kristaps Sinsons, bet no dziedātājiem T.Pečonkina, S.Karpenko, K.Visocka, I.Petrova, L.Blauzde, A.Šepeļs un trio "XL". Dalībnieki balvās saņēma minidiskus, fotoaparātus, firmas "Nivea" kosmētikas komplektus, bet puišu deju grupai "Flintstoni" tika krustmātes Olgas speciālā balva - vienas dienas izklaide "Nemo" parkā. Laumieši uz Liepāju atveda Olgas Rajeckas vērtējumu - labākie dejotāji Latvijā ir Liepājā un Jelgavā, bet labākie dziedātāji - Liepājā un Valmierā. Konkursa fināls notiks 6.jūnijā Saulkrastu estrādē.

Vakarskolēni apdzied savu skolu

Vakara maiņas vidusskolā notika konkurss ar nosaukumu "Dziesma manai skolai". Tajā piedalījās vairāk nekā desmit individuālo izpildītāju un grupu, kā arī dziedāšanas skolotāja Indra Gudena. Visi priekšnesumi apdziedāja skolu. Pirmo vietu ieguva 11.c klases meiteņu ansamblis, kuras sevi nodēvēja par "Suitu sievām" un asprātīgi apdziedāja skolotājus. Par konkursa labskaņu gādāja arī veikals "Okey".

Kristus mācekļu skola - par Mīlestību

Vakar un aizvakar notika jau trešā un ceturtā nodarbība lekciju ciklā Kristus mācekļu skolā "100% Jēzus". Nodarbības, kas notiek katru pirmdienu un otrdienu, ilgs vairāk nekā mēnesi. Pasniedzēji ir no dažādām pasaules valstīm - Pīters Iļjins, Metjū Nokas, Moriss Antonelli, Džims Erbs, Als Akimovs un citi. Viņu lekciju tēmas: "Dieva Tēva pilnīgā mīlestība", "Māceklības principi", "Lūgšanas un slavēšana", "Grēku nožēla kā dzīvesveids", "Cilvēku savstarpējās attiecības" un citas. Šo skolu jau sesto gadu Latvijā vada starptautiskā starpkonfesionālā kristīgā kustība "Jaunatne ar misiju", kura sadarbojas ar vietējām draudzēm.

Sacenšas jaunie satiksmes dalībnieki

Liepājas jauno satiksmes dalībnieku sacensībās piedalījās 16 skolu komandas. Viens no sacensību organizatoriem, Ceļu satiksmes drošības direkcijas Liepājas nodaļas informācijas inspektors Anrijs Balčus ar "Kurzemes Vārda" starpniecību pateicās visiem sacensību dalībniekiem un atbalstītājiem par izturību un atvainojās par neplānotajām korekcijām sacensību organizācijā. Individuālā vērtējuma startus nācās atlikt slikto laika apstākļu dēļ, un laika apstākļi izjaukuši arī citas plānotās aktivitātes. Komandvērtējumā uzvarēja J.Raiņa 6. vidusskola, otrajā vietā - 1. vidusskola, bet trešajā - Ezerkrasta sākumskola. Šķēršļu joslā vislabāk veicās Andrejam Molotokam, Artim Šķīlam un Krišjānim Balodim, bet teorētiskajos pārbaudījumos vislabākās zināšanas uzrādīja Arturs Agarkovs, Māris Kuršis un Marina Čerenkeviča.

"Healing the Children" ārsti operē mūsu bērnus

Veiksmīgi beigušās operācijas, kas ar Amerikas ārstu labdarības organizācijas "Healing the Children" gādību veiktas diviem mūspuses jauniešiem. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja šās organizācijas uzticības ārsts Gunārs Jaunzems, divpadsmit gadus vecajai Ketijai izoperēta iedzimta rokas kroplība un deviņpadsmit gadus vecajam Jānim izoperēta acs. Abas operācijas veiktas Portlendā, taču slimniekiem pirms atgriešanās mājās vēl kādu laiku nāksies uzturēties ASV. Ketijai būs nepieciešama vēl viena operācija, lai pilnīgi likvidētu vainu. Amerikā atrodas arī liepājnieks Dmitrijs, kurš gaida kājas operāciju. Šobrīd viņš pavada laiku ģimenē, kas par viņu uzņēmusies atbildību. Nesen zēns viesojies Disnejlendā un pēc atgriešanās no tās līdztekus operācijas sagatavošanās posmam apmeklē skolu, cītīgi mācās angļu valodu un apgūst datorzinības. Savukārt no Amerikas ir atgriezusies divpadsmitgadīgā Lāsma, kurai Sietlā veikta sirds vārstuļa pārstādīšanas operācija.