Kurzemes Vārds

11:06 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Arī Kazdangā tūrismu grib izspēlēt kā trumpi

Ints Grasis

Kazdangas iedzīvotāji par sava pagasta attīstības galveno virzienu uzskata lauksaimniecību. Tad, kā liecina apkopotās aptaujas anketas, seko lauku tūrisms. Lauksaimniecība ir lauku pamatu pamats, taču tūrisms ir tā sfēra, par kuru Kazdangā, maigi izsakoties, līdz šim domāts maz. Tādēļ arī pagasta attīstības plāna izstrādes darba grupa vēlas iekustināt ļaudis darboties arī šajā virzienā.

Lai pārrunātu tūrisma perspektīvas pagastā, "Kurzemes Vārds" tikās ar darba grupas vadītāju Juri Moiseju, Pagasta padomes priekšsēdētāju Kārli Rudīti, projektu koordinatori Eviju Alecku, kā arī rajona Reģionālās attīstības nodaļas plānotājām Eviju Kopštāli un Jolantu Lubiņu.

Evija Kopštāle: - Sākot attīstības plāna izstrādi, nevarēja īsti saprast, kurš būtu tas virziens, pa kuru jāiet: papildus vēl uzņēmējdarbība, infrastruktūra, izglītība vai tūrisms. Jā, tas pats jau diezgan pietiekami apnikušais vārds "tūrisms". Godīgi sakot, pēc četriem darba grupas semināriem, pastaigājot arī pa pagastu un parunājot ar cilvēkiem, manuprāt, šobrīd viena no Kazdangas lielajām iespējām tomēr ir tūrisms. Varbūt ne tikai kā apskates vieta, jo arī apskatīt šeit var daudz ko, bet tieši mēģināt cilvēkiem piedāvāt atpūtu un relaksāciju. Daba šeit ir fantastika, ir kur makšķerēt, ir kur atpūsties, ir kur paēst. Tas ir virziens, uz kuru ir jāsāk strādāt.

Juris Moisejs: - Vēl par diezgan perspektīvu iedzīvotāji uzskata darbību, kas saistīta ar augļu dārzu un ogulāju attīstīšanu. Kā nekā blakus - Kuldīgas rajonā - ir konservu cehs, kur strādā uzņēmīgs cilvēks, kas tagad mēģina atjaunot ogu pārstrādi.

E.K.: - Tagad nopietnāk ir sākusi darboties Pūre. Cik tad tālu no Kazdangas ir Kuldīga un cik - Pūre?

Kārlis Rudītis: - Par darba vietu trūkumu arī it kā jau būtu jāsūdzas: tehnikums, pamatskola, paju sabiedrība "Alokste", "Elpa", "Lukas Lutz", gateri, veikali, pasts, Rokaižu pansionāts.

E.K.: - Ja neradīsies vairāk uzņēmumu, notiks ražošanas modernizācija, darba vietu skaits varētu nedaudz samazināties un tūrisms tad varētu būt viena no tām nozarēm, kas dotu papildu darba vietas.

- Kāda ir kazdandznieku atsaucība pagasta attīstības plāna veidošanā?

J.M.: - Mēs cerējām, ka ļaudis būs daudz aktīvāki, bet šobrīd lauku cilvēku prāti ir diezgan apātiski.

K.R.: - Uz to runāšanu nadzīgo netrūkst, bet, kad jāatnāk un sava doma jāpauž un jāķeras pie darbiem...

E.K.: - Tāpēc arī ir tāda doma - ja vietējie cilvēki negrib izmantot savas iespējas, kāpēc tās nepiedāvāt citiem?

- Ja es kā liepājnieks gribētu izmantot jūsu iespējas, ko jūs man varētu piedāvāt?

E.K.: - Piemēram, dzīvojot tehnikuma kopmītnēs, vasarā var rīkot dažādas nometnes. Pietiek pa to pilsētu vasarā dzīvoties. Pietiktu, ja vismaz vienu kopmītņu stāvu varētu izremontēt atbilstoši mūsdienu prasībām, lai tur brauktu atpūsties gan no Liepājas, gan no Rīgas. Ja ir deju vai sporta nometne, ir pieejama arī atbilstoša zāle. Tehnikuma direktore sacīja, ka ir ar mieru slēgt līgumus ne tikai uz dažiem gadiem, bet arī uz ilgāku laiku? Vieta ir ārkārtīgi skaista. Kāds uzņēmējs šeit varētu organizēt, piemēram, izjādes ar zirgiem. Es domāju, ka būtu pieprasījums.

K.R.: - Kazdanga atrodas tuvu Kurzemes novada centram un no šejienes var doties apskatīt gan Kuldīgu, gan Pāvilostu, gan Aizputi, gan citas jaukas vietas un atgriezties apmešanās vietā.

J.M.: - Zivju dīķi lielākoties visi ir privatizēti. Ir jāmeklē iespējas, lai varētu atbraukt bez nekā un, piemēram, iznomāt makšķeri un laivu? Problēma, kas ir jārisina, - naktsmājas. Pēc mūsu domām, ir kādas 20 individuālās mājas, kas varētu mēģināt uzņemt viesus. Centīsimies ļaudis ieinteresēt, jo pagaidām īpašas intereses nav. Ja saimnieks pats negrib, varbūt viņš var iznomāt kādu vietu tam, kas grib.

- Varbūt vajag tikai sakoptu un jauku dabas stūrīti, kur atļaut pilsētniekam uzcelt telti un piedāvāt bufetītes pakalpojumus?

E.K.: - Vai, piemēram, uzrakstu, ka tajā un tajā mājā var nopirkt biezpienu, krējumu un maizi? Es domāju, ka Kazdangas mērķtirgus ir viesu uzņemšana. Ne jau katram liepājniekam ir lauku mājas, ir iespēja vienkārši sestdienās, svētdienās kaut kur aizbraukt, aizmirst ikdienu. Bet, ja vēl var piedāvāt daudzmaz civilizētu servisu, es domāju, būs cilvēki, kas brauks. Varbūt vajadzētu sākt ar to, ka ierīko elementāru ugunskura vietu, labierīcības, iespēju pieslēgties elektrotīklam. Un tas nebūt nemaksā miljonus. Protams, jāuztaisa kāda norāde ceļa malā.

K.R.: - Piemēram, parks ir pie tehnikuma, un šeit daļēji pakalpojumus atpūtniekiem varētu sniegt tehnikums un tajā varētu būt iesaistīts arī kāds darbinieks.

E.K.: - Tikai jāizdomā, lai no tā kādu labumu sev gūst arī pašvaldība.

J.M.: Ne vienmēr labumu var izmērīt naudas izteiksmē, svarīgāk var būt, ka tam cilvēkam ir ienākumi un nodarbošanās. Viņam būs par ko samaksāt par pakalpojumiem, biežāk varēs ieiet veikalā... Līdzekļi nāks netieši.

P.S. Attīstības plāna darba grupas otrā tikšanās ar iedzīvotājiem notiks šosestdien, 12.jūnijā, pulksten 10 pagastmājā. Tad būs gatavs attīstības plāna pirmais uzmetums, un to iedzīvotāji varēs iepazīt. Uz tikšanos aicināts ikviens, ko interesē pagasta nākotne.