Kurzemes Vārds

03:52 Otrdiena, 23. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pilsētas domes pārstāvji devušies uz Gomeļu

Saskaņā ar šogad parakstīto sadarbības līgumu starp Liepāju un Gomeļu, vakar uz šo Baltkrievijas pilsētu devās domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Jurkovskis un Izglītības un kultūras pārvaldes priekšniece Irēna Krūma. Uz Gomeļu abas amatpersonas brauc pēc pilsētas mēra ielūguma. Šajā nedēļas nogalē Gomeļā notiek deju festivāls.

Akadēmijas studenti piedalās protesta akcijā

Vakar arī mūsu Liepājas Pedagoģijas akadēmijas vienpadsmit studentu bija devušies uz Rīgu un piedalījās Latvijas studentu protesta akcijā pret maksas augstākās izglītības ieviešanu. Jauniešu aktivitāšu rosinātāja un koordinētāja ir studentu pašpārvalde, ko vada Agris Robežnieks. Atgriezies Liepājā, viņš pastāstīija, ka piketā piedalījušies apmēram 500 Latvijas augstskolu studenti, kuri savu protestu pauduši pie Saeimas, Izglītības un zinātnes ministrijas un Ministru kabineta. Liepājnieku jau iepriekš sagatavotajos plakātos bija izteikta nostāja par valsts finansētu izglītību (tātad pret maksas ieviešanu).

Pa karsto telefonu - par grozījumiem pensiju likumā

Kā informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas filiāles direktora palīdze Liene Zīverte, kopš vakardienas visiem, kas interesējas par grozījumiem pensiju likumā, visa veida informāciju sniedz pa tālruni 72862113. Piezvanot varēs uzzināt, ne tikai to, kādas pārmaiņas iecerētas likumā, bet arī saņemt kosultācijas par konkrētiem sociālās apdrošināšanas jautājumiem. Šo karstā telefona akciju, kas turpināsies gandrīz mēnesi, rīko Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Par likuma "Par valsts pensijām" grozījumiem var zvanīt arī uz otru karsto telefonu 7021555, kas darbojas Labklājības ministrijā.

Liepājā var reģistrēt komercķīlas

Kopš septembra komercķīlas var reģistrēt ne tikai Rīgā un Saldū, bet arī Uzņēmumu reģistra Liepājas nodaļā, jo tās datori pievienoti vienotajam valsts informācijas tīklam. Nodaļas vecākā pārvaldes referente Inese Šmite "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka līdz ar to komercķīlas, kas ir viena no prasībām aizdevuma saņemšanai, var reģistrēt arī mūsu pilsētā. Tagad, iesniedzot pieteikumu un kredītdokumentu paketi Uzņēmumu reģistra Liepājas nodaļā, piecu dienu laikā komercķīla tiek reģistrēta valsts informācijas tīklā, kas paātrina kredītņemšanas procesu. Pieslēgums vienotajam tīklam dod iespēju uzņēmuma pircējam vai kredītdevējam uzzināt, vai uzņēmuma īpašums nav apķīlāts, respektīvi, tas pasargā komercķīlu ņēmēju no krāpšanas.

Skolēni paplašina redzesloku ceļojot

1.vidusskolas 11. un 12. klašu audzēkņi un skolotāji atgriezušies no ekskursijas uz Francijas galvaspilsētu Parīzi. Skolēni ir spilgtu iespaidu pilni, jo apmeklējuši muzejus, iepazinuši modes, smaržu un izpriecu pilsētu dienā un nakts stundās, skatījuši veco arhitektūru un ciemojušies arī 21.gadsimta rajonā. Kaut gan viņi jau atvadās no bērnības, zēniem un meitenēm bija interesanti apskatīt Parīzes Disnejlendu. Par šo iespēju bērni ir pateicīgi skolai un vecākiem.

"Rūķītī" - rudens ziedu izstāde

Šogad bērnudārzā "Rūķītis" atkal organizēta rudens ziedu izstāde. Jau otro gadu pēc kārtas izstādi iekārto nevis telpās, bet laukā, bērnudārza teritorijā. Kā pastāstīja metodiķe Vita Plūksna, visa šī nedēļa ir veltīta ziedu tēmai un tās ietvaros notiek dažādas tematiskas nodarbības. Izstādei ziedu kompozīcijas bērni varēja veidot kopā ar savas ģimenes locekļiem, un tāds arī bija mērķis: lai bērni darbotos kopā ar vecākiem. Kompozīcijām doti nosaukumi "Tūkstošgades pēdējā raža", "Trīs māsiņas", "Tauriņa deja", "Rozā ezītis", "Saulīte smaida" un citi. Izstādi bērnudārza pagalmā varēs vērot visu šo nedēļu.

Saņemta jauna aparatūra

Trešdienas pēcpusdienā Centrālās slimnīcas Reanimācijas nodaļa saņēma modernu aparatūru - jaunākās paaudzes defibrillatoru, kas izmantojams reanimācijā neatliekamās palīdzības sniegšanai. Tas ir pārnēsājams, kas paplašina izmantošanas iespējas. Izgatavotājs ir amerikāņu firma "Zoll". Divas šādas ierīces jau ir Liepājas Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu rīcībā un tiek izmantotas pacientu sirdsdarbības atjaunošanai. Kā pastāstīja Reanimācijas nodaļas vadītājs K.Zabothens, līdz šim izmantotas daudz vecākas un nemodernākas ierīces, un būtu vajadzīgi vēl vairāki šādi defibrillatori.

Ciemojas kādreizējā Liepājas galvas Lapas mazmeita

Šajās septembra dienās Liepājā viesojās kādreizējā mūsu pilsētas galvas Leo Lapa mazmeita Zigrīda Rodova. Leo Lapa pilsētas mēra pienākumus veica no 1928.gada novembra līdz 1934.gada maijam. 1941.gada 14.jūnijā viņš kopā ar ģimeni tika deportēts un jau pēc gada gāja bojā Vjatlagā. Leo Lapas mazmeita Zigrīda Rodova dzīvo un strādā par tulkotāju Čehijā. Ciemojoties Liepājā, viņa apmeklēja Vēstures un mākslas muzeju, sarunājās ar tā speciālistiem un uzdāvināja muzejam fotomateriālus un dokumentus no Leo Lapas ģimenes arhīva.

Kuģa "Gods" komanda dāvina muzejam trofeju

Septembra sākumā kuģa "Gods" komanda savā ikdienas darba reisā netālu no Akmeņraga no jūras izvilka neparastu atradumu - tur Otrā pasaules kara laikā nogrimušu vācu zenītlielgabalu. Kuģa "Gods" komandas vārdā Liepājas Vēstures un mākslas muzejam to uzdāvināja Oļegs Maksimenko. Muzeja galvenā speciāliste Uļa Gintnere "Kurzemes Vārdam" apliecināja, ka šī trofeja ir labi saglabājusies un zenītlielgabals tiks izmantots par eksponātu ekspozīcijā.

Mācās šūt un gatavot ēdienu

48.arodvidusskolas rīkotie šuvēju un ēdienu gatavošanas kursi aizvakar pulcēja pirmos dalībniekus. Ar viņiem tikās un ar gaidāmās darbības norisēm iepazīstināja arodmācības meistares Inita Dižgalve, Zaiga Finka un Ligita Reimane. Kursi būs divos līmeņos - cilvēkiem ar iepriekšējām zināšanām un iesācējiem. Kā pastāstīja Ligita Reimane, pavārmākslas kursu dalībnieces sarunāja nākamajā nodarbībā iemēģināt roku salātiņu gatavošanā. Kursu dalībnieces interesējās arī par iespēju iegūt prasmi apliecinošu dokumentu. Tas ir iespējams, jo 48.arodvidusskolā var nolikt pavāra, arī drēbnieka zeļļa nosaukuma iegūšanai nepieciešamos pārbaudījumus.

Nodoti privatizēšanai

Publicēti oficiālie paziņojumi par vairāku mūsu pilsētā esošu valstij piederošo zemes gabalu nodošanu privatizācijai. Privatizācijas aģentūra ziņo, ka tie ir objekti Baznīcas ielā 23 un Vānes ielā 14, kurus pašreiz nomā akciju sabiedrība "Liepājas maiznieks", kā arī Ganību ielā 107 (SIA "Jauda"), Krūmu ielā 1/3 (Gunta Treide) un Strazdu ielā 16a (Šmakovas individuālais uzņēmums). Šīm firmām ir pirmpirkuma tiesības šo zemes gabalu iegādei.

Jāsāk gatavot malku

Nesen pašvaldībai radusies jauna problēma, kuras risināšanā pašreiz iesaistīti dažādi atbildīgie darbinieki un speciālisti. Pēc vairākām apspriedēm nolēma Karostā, Atmodas bulvārī, nesagatavot apkures sezonai vēl septiņus namus, kuros ārkārtīgi zems maksājumu procents par iepriekšējo laikposmu. Neapmierinātos iedzīvotājus mierina, ka būs iespējams ierīkot krāsnis, jo ir dūmvadi ūdenssildītājiem. Līdzekļus šim nolūkam dome jau piešķīrusi. Īrnieku biedrībā uzskata, ka var gaidīt neskaitāmas sūdzības dažādām instancēm, turklāt pastāv bažas, vai namus varēs pārkārtot līdz apkures sezonas sākumam.

Kriminālvajāšanas uzsākšanai vajadzīga deputātu atļauja

"Kurzemes Vārds" jau informēja, ka lieta par bijušā Pašvaldības policijas priekšnieka Aivara Prūša vidējās izglītības dokumenta viltošanu iesniegta prokuratūrā. Taču viņa kriminālvajāšanas uzsākšanu sarežģī Prūša deputāta statuss. Liepājas domes Preses dienesta vadītāja Maija Celmiņa, konsultējoties ar juristiem, noskaidrojusi, ka kriminālvajāšanas uzsākšanai nepieciešama deputātu piekrišana. Kad no Liepājas prokuratūras būs saņemts iesniegums, šo jautājumu izskatīs domes sēdē. "Aivaram Prūsim tādēļ nav jāatņem deputāta statuss. Līdzīgas situācijas jau bijušas Saeimā un citās pašvaldībās," teica Maija Celmiņa. Prognozē, ka prokuratūra iesniegtās lietas izskatīšanu varētu beigt aptuveni pēc divām nedēļām.