Kurzemes Vārds

16:17 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Izstāžu zālē

Bērnības uzrāviens

Indra Imbovica

"Būsim brīvi" - tāds nosaukums dots galerijā "Rožu laukums" tikko atklātajai izstādei, kurā savus zīmējumus un gleznojumus rāda Katoļu pamatskolas Velgas Gūtmanes mākslas studijas mazie dalībnieki un arī pati vadītāja. Šim nosaukumam ir visnotaļ dziļa jēga, jo runa ir ne tikai par personisko brīvību, bet arī par bērnu dabisko atraisītību, neierobežoto radošo fantāziju, ar mākslas teorijām un kanoniem vēl nesasaistīto varēšanu. Pati māksliniece atzīst, ka bērnības laiks ir tas samērā īsais uzrāviena brīdis, kad mazais cilvēciņš parāda savu dabisko talantu, kas ir fantastiski neaprēķināms un pārsteigumu pilns. Dažkārt pat nākas apturēt bērna roku, lai nesabojātu mirkļa iedvesmā radīto brīnumu. Tādēļ, ka mazais mākslinieks savā aizrautībā var turpināt gleznot bezgalīgi. Jo mazāks bērns, jo pārsteidzošāki atklājumi. Jo gadi nāk klāt, jo sasaistītāks kļūst bērns. Tad jāsāk mācīties no jauna, sākot no mākslas pamatiem, ar visām teorijām.

Tā nav pirmā reize, kad māksliniece Velga Gūtmane apzinīgi uzdrošinās ar saviem pasteļgleznojumiem nostāties blakus savu audzēkņu darbiem, atklāti demonstrējot, ka viņi visi ir kolēģi, bet tomēr priekšplānā izvirzot bērnu zīmējumus. Redzēt savu darbu lielā izstādē kopā ar savu skolotāju - tas mazajiem reizē ir gan liels pagodinājums un atzinība, gan arī stimuls censties. Atbildība ir arī pašai māksliniecei, jo tādā vai citādā veidā viņas darbs tiks vērtēts. Ja iepriekšējā izstādē bērnu gleznojumi tika brīvi izklāti uz galerijas sienām, tad šoreiz V.Gūtmane tos bija salikusi vairākās kolāžās. Tas nav vienkārši, jo, ņemot vērā gleznojumu spilgto krāsainību un 22 mazo autoru darbu daudzumu, pati kolāža prasa uzmanīgu to atlasi. Jāatzīst, māksliniece panākusi, ka ekspozīcija izskatās vizuāli korekta un mākslinieciski interesanta, jo, vairākus darbus sakārtojot vienā kolāžā, tie nereti iegūst papildu jēgu un saturu.

Izvirzot priekšplānā savu audzēkņu darbus, pati Velga Gūtmane ar saviem pieciem pasteļgleznojumiem ir it kā atkāpusies otrajā plānā. Tomēr nevar nepamanīt, ka māksliniece tajos priekšroku devusi abstraktai glezniecībai, krāsu un līniju valodai.