Kurzemes Vārds

04:20 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Rīgas līci attīra no mīnām

Vakar beidzās Jūras spēku mācības "Rudens", kurās piedalījās 17 mīnu meklētāji no 7 valstīm, kopskaitā aptuveni 500 cilvēku - arī liepājnieki. Mācību laikā Rīgas līcī notika mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācija ar nosaukumu "MCOPLAT". Atrada un iznīcināja 35 mīnas, kas saglabājušās no Otrā pasaules kara laikiem. Atrasti arī aptuveni 300 dažādi citi priekšmeti: bojas, kastes, zvejnieku aprīkojums utt. Latvijas Jūras spēku komandieris jūras spēku kapteinis Ilmārs Lešinskis mācību rezultātus novērtēja par ļoti labiem un īpaši uzslavēja Latvijas mīnutraleri "Namejs", kura apkalpe pirmā atrada īstu mīnu.

Daktere Vasile mācījās Austrijā

Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centrā praktizējošā ausu, kakla un deguna ārste Monta Vasile ar Sorosa fonda gādību divus mēnešus mācījās Zalcburgas (Austrijā) klīnikā pie profesora Klausa Albergera. Viņa darbojās tikai pirms četriem gadiem celtā jaunā un modernā piecstāvu klīnikā, kas esot šobrīd modernākā Eiropā. Tās pirmajā stāvā atradās ārstu pieņemšanas kabineti, otrajā - operāciju zāles, trešajā un ceturtajā - slimnieku palātas, bet piektajā - mediķu atpūtas telpas un bibliotēka. Dakterei bija iespēja iepazīties, ar kādām metodēm strādā viņas austriešu kolēģi, kā arī asistēt operācijās. Visvairāk viņu pārsteidzis tas, ka ikvienas, pat šķietami sīkas, manipulācijas laikā turienes mediķi slimniekam lieto narkozi, kā arī tas, ka bērniem bez īpašas atlases izoperē mandeles un aizdeguna mandeles, ko pie mums sen vairs nedara. Daudz kakla slimību austriešiem esot arī pārmērīgas smēķēšanas dēļ. Pēc mācībām Austrijā Monta Vasile saņēmusi sertifikātu.

Iveta Ļesina - Kultūras nodaļas galvenā speciāliste

Kopš 26.oktobra ar domes priekšsēdētaja rīkojumu par Kultūras nodaļas galveno spēciālisti iecelta Iveta Ļesina. Viņai ir gandrīz 20 gadu kultūras darba pieredze. Ir beigusi Liepājas 1.vidusskolu, bet 1984.gadā absolvējusi N.Krupskajas Ļeņingradas Valsts kultūras institūtu, iegūstot kultūrizglītības darba un metodikas specialitāti. 1977.-1978. gada sezonā I.Ļesina strādāja par skaņu operatori, tad gadu Grobiņas pagasta Kultūras namā. No 1980. līdz 1992. gadam viņa iestājas darbā Metalurgu kultūras pilī, bet pēc tam turpmākie četri gadi saistās ar Latviešu biedrības namu. Materiālo apsvērumu dēļ 1997. un 1998. gads paiet darbā firmas "Fuji" fotoveikalā, līdz Metalurgu kultūras pils direktore D.Gruntmane viņu atkal aicina pie sevis par kultūras darba organizatori. Iveta Ļesina gadu gaitā ir piedalījusies dažādu pilsētas sarīkojumu organizēšanā un vadīšanā. Ņemot vērā viņas pieredzi, dome aicināja I.Ļesinu ieņemt Kultūras nodaļas vadītājas vietu, no kuras viņa atteicās, uzņemoties galvenās speciālistes pienākumus.

Iznākusi rokasgrāmata par sāpēm

Liepājā bija ieradies anesteziologs, Latvijas Sāpju asociācijas valdes loceklis Juris Iļķēns, lai ar mūspuses farmaceitiem runātu par sāpju terapiju. Sarunas laikā viņš arī iepazīstināja ar savu nupat iznākušo grāmatu "Rokasgrāmata sāpju ārstēšanā un profilaksē". Tajā populārā valodā izskaidrota sāpju izcelsme, to veidošanās mehānisms, kā arī aprakstītas dažādas - gan medikamentozas, gan arī fizikālas un fiziskas ārstēšanas metodes, un, kā autors atzina, tajā rakstītais var būt noderīgs gan ārstiem, gan arī cilvēkiem, kas ilgstoši cieš no sāpēm. Ir doma, ka drīzumā šo grāmatu varēs nopirkt visās pasta nodaļās.

Kā stundas padarīt mūsdienīgas

12.vidusskolas pedagogi brīvdienu laikā bija pulcējušies seminārā. Ar viņiem tikās un runāja Liepājas Pedagoģijas akadēmijas pedagoģijas zinātņu doktore Anita Līdaka un psiholoģijas zinātņu doktore Jeļena Mihejeva. Semināra laikā skolotāji uzzināja par Valdorfskolas un interaktīvās apmācības metodēm, pārrunāja, kā stundas ar mūsdienīgiem paņēmieniem padarīt interesantas, kā to laikā piemērot dažādas zināšanu ieguves metodes. Semināra otrajā daļā apsveica tos skolotājus, kuri sekmīgi bija piedalījušies radošo darbu skatē.

Apspriež medicīnisko pakalpojumu finansēšanas kārtību

Ar Liepājas pilsētas un rajona ģimenes ārstiem tikās Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūras Veselības aprūpes nodaļas vadītāja vietnieks Andrejs Doveiks un Statistikas nodaļas vadītājs Atis Martinsons, lai apspriestu medicīnas finansēšanas kārtību no tā brīža, kad visā valstī stāsies spēkā noteikumi, kas paredz, ka visu atbildību par pacientu uzņemsies ģimenes ārsts un tikai ar viņa norīkojumu būs iespējamas konsultācijas pie speciālistiem. Mūsu pilsētā pamazām pāreja uz šo sistēmu jau notiek. Labklājības ministrijas noteikumi paredz, ka visā valstī uz šādu kārtību jāpāriet no 1.janvāra. Taču, kā uzsvēra A.Doveiks, lai tas notiktu, pie ģimenes ārstiem jābūt piereģistrētiem līdz 80 procentiem reģiona iedzīvotāju - pretējā gadījumā jaunā sistēma nebūs spējīga darboties.

Skauti un gaidas gatavojas valsts svētkiem

Darbību atsākušas skautu un gaidu vienības. Latvijas skautu un gaidu Centrālajā organizācijā darbību pārreģistrējušas četras skautu (11., 72., 73., 75.) un piecas gaidu (11., 14., 16., 51., 53., 63.) vienības no Ozolzemes novada, kuru turpina vadīt Inga Vēze. Pašlaik mūsu skauti un gaidas gatavojas valsts svētkiem un Lāčplēša dienai - lāpu gājieniem, ziedu nolikšanai pie Varoņu kapu kopiņām. Zēni un meitenes pulkā gaida arī jaunus biedrus.

Tiesas sēdi atlika

vakar Liepājas tiesā bija paredzēts izskatīt kārtējo prasību, kas pret nemaksātāju noformēta kopā ar namu pārvaldes pretenzijām. Atbildētāja aizstāvību bija uzņēmies sabiedriskās organizācijas "Aizstāvis" pārstāvis. Tiesas sēdes sākumā viņš pieprasīja pārbaudīt, vai ir rakstiska vienošanās starp "Liepājas siltumu" un konkrēto patērētāju, jo saskaņā ar likumu bez šādas rakstiskas vienošanās abu pušu starpā tiesa nav tiesīga iekasēt parādu. Tādēļ sēde tika atlikta. "Aizstāvja" aktīvisti uzskata, ka tas varētu būt pirmais precedents, kas traucēs mūsu siltumenerģētiķiem.

Atkal būs dzīvokļu izsole

Lai gan pēdējā laikā Pilsētas dome ievērojamu daļu brīvo dzīvokļu atstāj tiem, kas ir reģistrēti dzīvokļu saņemšanas rindā, atliek arī dzīvokļi tradicionālajām izsolēm par privatizācijas sertifikātiem. Kārtējā izsole paredzēta 27.novembrī. Šoreiz pašvaldība piedāvās interesentiem 13 dzīvokļus, bet uzņēmējiem - 7 nedzīvojamās telpas dažādos pilsētas rajonos.

Trīs dienu seminārs

"Sabiedrības piedalīšanās korupcijas profilaksē" - tā nosaukts seminārs, ko Liepājas Īrnieku biedrība rīko pilsētas un rajona nevalstisko organizāciju aktīvistiem. Tas notiek Sorosa fonda nodaļā un ar tā atbalstu. Semināra programma paredzēta trim dienām. Pirmā nodarbība notika 28.oktobrī, nākamās būs 5. un 12. novembrī. Lektoru vidū ir arī Saeimas deputāti Jānis Lagzdiņš un Jānis Ādamsons. Visiem klausītājiem paredzēts izsniegt attiecīgos sertifikātus.