Kurzemes Vārds

13:08 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Atmiņas vērtība

Tā jau gluži nav, ka Stokholmā notikusī starptautiskā konference par holokaustu tikai nodarījusi pāri latvijas tēlam, liekot pasaulei uz mums skatīties kā uz tautu, kas negrib atzīt savu līdzdalību noziedzīgu režīmu briesmu darbos. Protams, nav patīkami klausīties pārmetumos, zinot, ka tie robežojas ar apmelojumiem, taču šī netīrumu straume varētu likt mums labāk apzināties to vērtību, kāda ir atmiņām, atcerei, pagātnē notikušā saglabāšanai un izvērtēšanai, un cik svarīgi ir visu pateikt līdz galam. Jo skaidrs, ka noklusēto izmantos pret mums, to izpušķojot un katram izgrozot, kā vien tam izdevīgi.

Varēja saprast, ka pirms gadiem desmit, kad tika noņemts gadus 50 ilgi gulošais slogs virs patiesības pūra, mēs metāmies otrajā galējībā un to, kas līdz tam bija krāsots melnā krāsā, sākām krāsot baltā. Un otrādi. Jā, pēc patiesības slūžu pasprukšanas vaļā to varēja saprast. Taču tālāk? Vai jaunās, spilgtās krāsas mums tā apžilbināja acis, ka vairs nespējām vai varbūt arī negribējām saskatīt pustoņus? Vai pratām izmantot iespēju pagātnes procesus un notikumus parādīt tādus, kādi tie bija patiesībā, nevis pagriezt sev vēlamā gaismā, jo tā likās ērtāk?

Bez izņēmuma visus mežabrāļus pasludinot par sirdsšķīstiem cīnītājiem par taisnību, mēs izdarījām to pašu kļūdu, ko padomju režīms, par tādiem pasludinot visus bez izņēmuma sarkanos partizānus. Lai gan kā starp vieniem, tā starp otriem bija arī civiliedzīvotāju slepkavas.

Mēs centāmies radīt iespaidu, ka taisnīgi latvijas neatkarības cīnītāji ir visi latviešu vīri, kuri Otrā pasaules kara laikā ņēma rokās ieročus ar domu pagriezt tos pret austrumiem, lai gan labi zinājām, ka vismaz neliela daļa tos pagrieza arī pret mierīgiem iedzīvotājiem. Un līdz ar to devām iespēju saviem nelabvēļiem skandināt pasaulei, ka visi latviešu leģionāri bijuši nacistu rīkļurāvēji, un pasaule sāk tam ticēt.

Es tikai gribu teikt to, ka, mēģinot kaut ko vispārināt, nepasacīt līdz galam vai krāsot tikai vienā krāsā, mēs paši sev nodarām ļaunu.

Andžils Remess