Kurzemes Vārds

18:11 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Mundiera godu spodrina, spēlējot paslēpes

Ints Grasis

Vispāratzītais pieņēmums, ka dažkārt runāšana ir tikai sudraba vērta un tādēļ klusējot var tikt pie zelta, manuprāt, darbojas nevainojami. Tomēr šķiet, ka tikai tādā gadījumā, ja tiek ņemta vērā cita tautas gudrība, kas vēsta, ka rīta stundai ir zelts mutē. Tad nu atliek izvēlēties, ar kādiem paņēmieniem tikt pie zelta.

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes vadītāji un preses sekretāre zeltu meklē, izvēloties klusēšanu. Konkrētāk - sākotnēji cenšoties noslēpt to, ka šā gada pirmajā traģiskajā autonegadījumā, kad Ganību un K.Ukstiņa ielas krustojumā bojā gāja sieviete, automašīnu vadīja policijas darbinieks. Un viņam blakus sēdēja arī policiste. Interesanti, ka parasti šādos gadījumos informācija mēdz pienākt arī no Rīgas, bet šoreiz - nekā.

Varbūt kāds uzskata, ka Grasim nav sirds, jo viņš nesaprot, ka arī policijas darbiniekam ir sirds. Nē, es saprotu, ka sirdis ir arī policistiem un ka vakar, šodien, rīt šā negadījuma dēļ pārdzīvos daudzas ģimenes. Tikai es nesaprotu, kādēļ jāspēlē paslēpes ar presi, ja reiz traģēdija vairs nav novēršama. Jebkura fakta noklusēšana rada tikai un vienīgi aizdomas un neuzticību. Tagad liepājnieki par jums, policisti, domās sliktāk nekā viņi domāja pirms tam. Bet, kā jūs domājat, cik labi par jums viņi domās pēc nākamās reizes?

Nu, ko tad jau vairāk nekā nedēļu runā mūsu pilsētā? Policists bija dzēris - pat ekspertīzes secinājums, ka vadītājs nebija alkohola reibumā, sabiedrību vairs nespēj pārliecināt. Kādēļ? To zina daudzi, bet tā jau ir viela citam materiālam. Policijas darbinieka(ces) privātajai automašīnai negadījuma brīdī slidenos brauktuves apstākļos bija vasaras riepas - to varēja redzēt notikuma vietā. Automašīna brauca vismaz divreiz ātrāk, nekā atļauts pilsētā, pārgalvīgi un nekaunīgi - to liecinieki stāstīja "Kurzemes Vārdam", utt. Bet izmeklēšana vēl tikai notiek, un varbūt policists nemaz nav tik vainīgs, kā runā. Varbūt. Tur jau tā lieta, ka viņu par vainīgu uzreiz padarīja tas, ka mūsu pašu policija nerunā skaidru valodu, piemēram, kaut vai nieka trīs teikumos: mūsu darbinieks ir iesaistīts traģiskajā negadījumā; tiks darīts viss, lai avārijas izmeklēšana noritētu maksimāli objektīvi; ja pierādīs policista vainu, viņš saņems likumā paredzēto sodu.

Šķiet, mans tonis kļuvis pārlieku tēvišķi pamācošs. Lai nu tas paliek, jo policijas sabiedrisko attiecību speciālisti acīmredzot domā citādi. Bet varbūt viss ir vienkāršāks par vienkāršu - kas vainīgs, tas bailīgs...

Jebkurš saprātīgi domājošs cilvēks zina, ka viņš un viņa kaimiņš var kļūdīties. Un var kļūdīties arī liktenīgi. Bet vismaz man nekad nav sabojājies priekšstats par cilvēku (iestādi), ja viņš (tā) godīgi atzīst savas kļūdas. To nedarot, var galu galā nokļūt pavisam nelāgā situācijā.

Policijas pārvaldes preses sekretāre Egita Guseva, atbildot uz "Kurzemes Vārda" jautājumu, kādēļ jāslēpj nepatīkamais fakts, izteicās visai atraktīvi: vai tad negadījumu hronikā citiem raksta profesijas klāt? Komentāru nav. Ceļu policijas priekšniece Anita Pusaudze sarunā ar "Kurzemes Vārdu" cita starpā norādīja, ka "presei ir atļauts viss mūsdienās". Jā, presei demokrātiskā valstī varbūt ir atļauts daudz, tomēr Liepājas avīžnieki ir daudzkārt tolerantāki par saviem spalvas brāļiem citur. Un ētisku apsvērumu dēļ daudz kas avīžu slejās neparādās. Tas attiecas arī uz minēto traģēdiju.