Kurzemes Vārds

17:22 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Austrijas vēstnieku Latvijā iepriecina Liepājas kultūras dzīves daudzveidība

Indra Imbovica

Vakar Liepāju kārtējo reizi apmeklēja Austrijas vēstnieks Latvijā doktors Antons Kozusniks. Dienas gaitā vēstnieka kungs tikās ar Pilsētas domes pārstāvjiem, apmeklēja vairākas kultūras iestādes un pārrunāja iespējamo sadarbību kultūras jomā. Dr.A.Kozusniks noklausījās Liepājas Simfoniskā orķestra mēģinājumu un ar tā direktori Viju Feldmani apsprieda iespēju orķestrim iesaistīties Austrijas vēstniecības rīkotajos kultūras pasākumos, bet austriešu mūziķiem piedalīties Pianisma zvaigžņu festivālā. Savukārt sarunā ar teātra studiju "Mūris" vadītāju Mārtiņu Vilsonu tika apspriestas iespējas saņemt un iestudēt kādu austriešu dramaturga lugu. Īpaši atraisīta gaisotne valdīja, ciemojoties mākslinieka Alda Kļaviņa darbnīcā un pēc tam - A.Lieldidžas un P.Trupa vadītajā Ceļojošā leļļu teātra darbnīcā, kur vēstnieka kungs ne tikai apskatīja teātra kolekciju, bet arī nofotografējās kopā ar Pētera Trupa darinātajām lellēm.

A.Kozusnika Liepājas apmeklējuma centrālais notikums bija ģeniālajam teātra un kino režisoram, aktierim, teātra skolu un festivālu dibinātājam Maksam Reinhardam (1873.09.09. - 1943.30.10.) veltītās izstādes "Burvju mākslinieka sapņi" atklāšana Liepājas teātra skatītāju foajē. Šo ekspozīciju ar ļoti bagāto uzziņas materiālu - dokumentiem, fotogrāfijām un zīmējumiem - kopīgi veidojusi Austrijas Ārlietu ministrija un M.Reinharda pētījumu institūts (Zalcburga, Vīne). Jāatgādina, ka divu gadu laikā tā jau bija ceturtā Austrijas vēstniecības Latvijā organizētā izstāde mūsu pilsētā. Pirmās trīs notika Vēstures un mākslas muzejā, no kurām pirmā 1998.gada jūnijā bija veltīta izcilajiem austriešu māksliniekiem Gustavam Klimtam un Egonam Šīlem, otra tā paša gada decembrī bija rīkota komponista V.A.Mocarta piemiņai, bet trešā - 1999.gada aprīlī - atspoguļoja Vīnes arhitektūru gadsimtu mijā.

Tā kā muzeja izstāžu zāles patlaban ir aizņemtas ar citām nupat atklātām ekspozīcijām, par šo ceturto ceļojošo Austrijas vēstniecības rīkoto izstādi atbildību uzņēmās Liepājas teātris un tā direktore Maruta Pāvelsone. Uzdevums nebija vienkāršs, jo foajē, protams, nav piemērots šādas plašas izstādes iekārtošanai, tomēr teātris veiksmīgi ticis galā ar ekspozīcijas materiālu izkārtošanu. Izvēlei - iekārtot šo izstādi tieši Liepājas teātrī - ir būtisks un emocionāls pamats, jo, kā zināms, viena no latviešu teātra zvaigznēm, aktrise Marija Leiko bija Maksa Reinharda audzēkne, un viņa vairākkārt uzstājusies arī uz mūsu teātra skatuves.

Atklājot šo izstādi, Austrijas vēstnieks Latvijā Antons Kozusniks izteica patiesu gandarījumu, ka viņš iepazinis Liepāju kā pilsētu, kurā norit daudzveidīga un interesanta kultūras dzīve, un ka starp Latviju un arī Liepāju arvien vairāk padziļinās un daudzveidojas kultūras sakari. Vēstnieka kungs pauda cerību, ka tuvākā nākotnē izdosies rast iespēju atlasīt kādu no austriešu dramaturgu darbiem iestudēšanai mūsu pilsētas teātros.

Izstādes atklāšanā atbildes uzrunas teica Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks A.Jurkovskis un izpilddirektora vietnieks V.Skujiņš, dažus faktus par pašu M.Reinhardu pastāstīja teātra literārās daļas vadītāja Mārīte Gulbe. Šajā svinīgajā brīdī piedalīties bija uzaicināti arī Liepājas kultūras un izglītības iestāžu pārstāvji, mākslinieki.