Kurzemes Vārds

09:59 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kāpēc gan nesākt ar kapiem?

Kaut arī skaitlis 375 nav apaļš, tomēr, ja tik gadu aprit pilsētai, tad tas ir pietiekami nozīmīgs, lai šādu jubileju atzīmētu ar vērienu. Zinot, kādu uzmanību Liepājas vadītāji pievērš savas pilsētas tā sauktā tēla veidošanai, saprotama arī lielā gatavošanās svētkiem.

Šo gatavošanos jūt arī liepājnieki, un patīkami, ka ne tikai jūt, bet arī iesaka, rosina, apstrīd, pieprasa gan vēstulēs, gan telefonzvanos mūsu redakcijai, kas apliecina, ka pilsētas norises nav vienaldzīgas.

Taču pilsētai jubileja nav tikai raķešu spieti debesīs, dievkalpojumi baznīcās un mūzikas skaņas koncertzālēs. Pilsētas dzimšanas diena ir pateicīgs pamats tam, lai labāk izzinātu savu pilsētu, izjustu to, un diez vai kaut kas palīdz cilvēkam labāk apzināties savu piederību Liepājai kā ieskatīšanās sendienās.

Es nedomāju, ka tūlīt visiem liepājniekiem vienotā ierindā jādodas uz Vēstures un mākslas muzeju vai Kuģniecības muzeju, vai skolotājiem jāšķir vaļā Liepājas kalendāri ar sendienu hronikām un jāliek bērniem šos notikumus mācīties no galvas. Man tikai šķiet, ka šis ir īstais brīdis, lai skolās vēlreiz padomātu par to, kā jaunajos liepājniekos radīt lielāku interesi par pilsētu, kurā viņi dzīvo, par Liepājai nozīmīgām vietām, kurām viņi iet garām diendienā, par cilvēkiem, kuru vārdos nosauktas ielas, un tā tālāk, un ne jau mācību grāmata ir pats efektīvākais līdzeklis.

Negribu mācīt, kā jāpēta savas skolas vai tās apkārtnes vēsture, kā jāizzina Liepājā notikušais politikā, mākslā, mūzikā, literatūrā, sportā un daudzās citās nozarēs, tikai mani neliek mierā doma par vēl vienu izzināšanas veidu, kas dažam labam varētu šķist nepieņemams, un tomēr. Tie ir kapi.

Pietiek pastaigāt pa kapiem un uzmanīgi palasīt plāksnes atdusas vietās, lai acu priekšā iznirtu pilsētas vēsturē nozīmīgi notikumi, kas saistīti ar tur guldītajiem cilvēkiem: gan pirmie braucieni tālās jūrās, gan 1919.gada brīvības cīņas Liepājas pievārtē, gan pirmie soļi teātra mākslā un spožākās uzvaras sporta arēnās, gan traģēdijas, kas satricinājušas Liepāju. Tikai jāpadomā, kā visu to labāk izmantot.

Andžils Remess