Kurzemes Vārds

11:24 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Top cietuma vēsture

Z.Rasa

Vakara (maiņu) vidusskolas 12.klases audzēkņi Gints Gvaldo, Dzintars Bite, Ģirts Narkēvics-Narēvics Projektu nedēļas ietvaros sākuši pilsētas cietuma vēstures izpēti. Šāda tēmas izvēle ir likumsakarīga, jo Ģirts šajā cietumā strādā par uzraugu.

Skolēni vāca materiālus par to, kas noticis cietumā no 1893.gada līdz 1940.gada 17.jūnijam. Izrādās, pilsētas cietums celts 19.gadsimta nogalē. Agrāk šajā vietā atradusies vecā pilsētas slimnīca. Tā nojaukta, un pēc Makša Paula Berči projekta uzcelts cietums.

Toreiz tā bijusi strikta nepieciešamība. Tajā pašā laikā sākās arī Karostas celtniecība. Liepājā ieradās tūkstošiem celtnieku no visas plašās Krievzemes. Pilsētā katru dienu notika pa slepkavībai. Par tādiem sīkumiem kā zagšana, masveida kaušanās un izvarošana nemaz nerunājot...

Skolotāja R.Rubīna jundīti, jaunieši īpaši interesējās par divu kādreizējo Latvijas ministru atrašanos šajā cietumā. Proti, par Miķeli Valteru un Raini, kuri tur bija ieslodzīti 1897.gadā, kad cara varas kalpi sāka arestēt jaunstrāvniekus. Puiši, gan izpētīdami Miķeļa Valtera atmiņas, gan uzklausot tagadējā cietuma priekšnieka Konstantīna Pūces stāstījumu, atraduši vietu, kur varētu būt bijušas abu izcilo Latvijas personību kameras. Jādomā, Pilsētas domei piepalīdzot, Liepājas jubilejas svinību laikā pie attiecīgo telpu durvīm būtu lietderīgi piestiprināt piemiņas plāksnīti.

Ar šo darbu visi trīs jaunieši piedalīsies pilsētas mēroga Projektu nedēļas darbu konkursā, bet pēc tam to uzdāvinās cietumam.