Kurzemes Vārds

02:41 Sestdiena, 19. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Koncertzāle

Portugālis Hosē Fereira-Lobo - diriģents ar mediķa vērīgo skatienu

Indra Imbovica

Pirmo reizi Latvijā un Liepājā kā viesdiriģents no Portugāles ieradies Hosē Fereira-Lobo. Rītvakar tālā viesa vadībā Liepājas teātrī notiks mūsu simfoniskā orķestra koncerts, kura pirmajā daļā atskaņos tikai portugāļu komponistu temperamentīgos skaņdarbus, bet otrajā daļā skanēs Jozefa Haidna un Sergeja Prokofjeva mūsu publikai tuvā mūzika.

Maestro Liepājā ieradās jau trešdien un, nedaudz atpūties viesnīcā "Amrita", tūlīt devās uz koncertzāli Graudu ielā. Un ķērās pie darba. Lai gan diriģents bija mazliet apaukstējies, viņš labprāt piekrita sarunai. Mani ieinteresēja fakts, ka Hosē Fereira-Lobo guvis izglītību stipri vien atšķirīgās profesijās, proti, medicīnā un mūzikā. Pats maestro bija visai pārsteigts, ka šeit kāds to zina, bet tieši šis jautājums palīdzēja sarunai ievirzīties savstarpējas atklātības gultnē.

Maestro dzimis nelielā Portugāles pilsētiņā, kurā tolaik nav bijušas nekādas muzikālās tradīcijas, viss noticis tikai Lisabonā. Tā kā ģimenē un tuvākajā draugu pulkā bija mediķi, viņa brālis ir ārsts, tad viņš pats arī devās uz Lisabonu un sāka studēt medicīnu. Vēlāk viņš iestājās konservatorijā, jo viņa ģimenē arī mūzikai bija zināmas tradīcijas, kas bija tīri sadzīviskā līmenī. Vienu laiku Hosē Fereira-Lobo paralēli mācījies abās augstskolās, līdz, protams, vajadzēja izšķirties par vienu. Viņš priekšroku deva mūzikai. Tomēr, uzsver maestro, zināšanas medicīnā, šajā profesijā iegūtā izglītība viņam noder līdz šai dienai, arī strādājot ar orķestri. Šajā ziņā viņam ir sava pārliecība, varētu teikt - pat teorija.

Proti, viņš ir pārliecināts, ka mediķa izglītība viņam kā diriģentam faktiski stipri vien palīdz, strādājot ar orķestri. Pirmkārt, mūzika ir zāles, kas iedarbojas ārstējoši uz klausītājiem, bet, otrkārt, orķestra mūziķi ir sava veida terapeiti, kas dziedē cilvēku dvēseles. Mūziķi dara visu, lai sagādātu prieku cilvēkiem un ļautu viņiem justies labāk. Galu galā, uzsver maestro, tas jau ir pierādīts, ka mūzika spēj ārstēt dažādas slimības. Vēl vairāk - labu mūziku ir svarīgi klausīties jauniem cilvēkiem, jo tā īpaši iedarbojas uz smadzenēm, paliek zemapziņā un palīdz veidoties personībai. Diriģents orķestra priekšā ir vadītājs un vadonis, taču mediķis viņā palīdz nebūt tikai diktatoram, bet mentāli saprast un sajust orķestra mūziķus kā cilvēkus un ne tikai kā tehniski nevainojamus izpildītājus.

Hosē Fereiram-Lobo pašam ir psiholoģiski svarīgi rast cilvēciskus kontaktus ar orķestri un tās valsts cilvēkiem, kurā viņš attiecīgajā brīdī strādā, tādēļ viņš pēc iespējas jau iepriekš cenšas šo to uzzināt par zemi, tautas kultūru un vēsturi. Tas nepieciešams, lai vieglāk varētu kontaktēties. Latvijā maestro ir pirmo reizi, laika esot bijis maz, ko uzzināt, bet katrā ziņā, viņš ir informēts, ka latviešiem ir dziļas muzikālās tradīcijas un nesen atgūta valstiskā neatkarība.

Portugāļu mūziķim ir vēl kāda aizraušanās, proti, viņš ir arī pilots. Brīvajā laikā vislielāko prieku un atpūtu sniedzot brīdis, kad viņš ar nelielu privāto lidmašīnu paceļas debesu zilgmē. Lidmašīnas vadīšanas prasmi viņš apguvis visai neparastos apstākļos - kara laikā, kad viņam bija tikai 16 gadi. Tolaik Portugāle karoja ar savu koloniju Āfrikā, un jauniešiem tika dota iespēja apgūt pamatzināšanas un iemaņas aviācijā, lai piedalītos kara darbībā. Par laimi tas nenotika, bet lidotprasme palika. Maestro atzīst, ka viņam vispār patīk piekopt tādas ļoti atšķirīgas lietas. Jāsaka, viņam nācies piedzīvot arī stipri radikālus notikumus, kurus maestro cenšas neatsaukt atmiņā, bet ko nav iespējams aizmirst. Runa ir par zemestrīci, ko diriģentam kopā ar savu orķestri nācies pārdzīvot aizvadītā gada rudenī Taivanā, kad viņi nokļuva šīs dabas katastrofas vidū un zaudēja kolēģus. Maestro aizver acis un pavērš plaukstu pret runātāju par zīmi, ka tā nav pārrunājama tēma.

Liepājniekiem diriģents no Portugāles kopā ar mūsu simfonisko orķestri dos iespēju klausīties vēl nedzirdētu visai temperamentīgo portugāļu komponistu mūziku. Hosē Fereira-Lobo vairāk nekā pirms divdesmit gadiem nodibināja kamerorķestri "Camerata do Porto", kura mākslinieciskais vadītājs viņš bija līdz pat 90.gadu sākumam. 1992.gadā to likvidēja un viņš radīja un nodibināja jaunu simfonisko orķestri "Orquesta do Norte", ko vada līdz šai dienai. Šī orķestra izveides mērķis bija radīt augstas klases muzikālo kolektīvu, kas darbotos visā Ziemeļportugālē, jo līdz tam lielie orķestri bija tikai Lisabonā. "Orquesta do Norte" uzstājas gan Portugāles galvaspilsētā, gan regulāri koncertē Ziemeļportugāles pilsētās, gatavo ļoti daudzveidīgas programmas, arī skolu jaunatnei, piedalās nozīmīgos mūzikas festivālos un dodas ārzemju koncertturnejās. Šī orķestra vidējais klausītāju skaits jeb publika ir 50 tūkstoši. Jāatzīmē, ka orķestri subsidē Portugāles valdība, mūziķi saņem labu atalgojumu, bet līdz ar to no viņiem tiek prasīta arī liela atdeve - katru nedēļu notiek trīs koncerti, bieži citā pilsētā. Turklāt orķestris piesaista speciālistus no visas pasaules (šobrīd tur strādā pedagogi no Vācijas), kas pēta skolu jaunatnes vajadzības, kāda mūzika tai būtu vajadzīga, kā ieinteresēt, piesaistīt jauniešus un paplašināt viņu redzesloku.

Hosē Fereira-Lobo arī daudz ceļo un kā viesdiriģents uzstājas ar orķestriem un slaveniem solistiem gandrīz visos kontinentos, daudzās pasaules valstīs: Spānijā, Šveicē, Anglijā, Vācijā, Itālijā, Latīņamerikas valstīs, Ķīnā, Dienvidāfrikā, Turcijā, postsociālisma valstīs - Rumānijā, Polijā un daudzās citās, protams, regulāri sadarbojas ar lielākajiem Portugāles simfoniskajiem orķestriem.

Lūk, ar tādu savdabīgu, daudzpusīgu un fascinējoši atvērtu personību rītvakar koncertā Liepājas teātrī varēs tikties mūsu pilsētas simfoniskās mūzikas cienītāji.