Kurzemes Vārds

01:00 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Raimonds Pauls no baznīcas līdz Līgovakaram

Andžils Remess

Kaut arī komponists Raimonds Pauls rakstījis mūziku teātra izrādēm, koriem, bērnu ansambļiem, tomēr daudzus gadu desmitus esam pieraduši viņu saistīt ar tā saukto estrādes mūziku, un tāpēc nebija īstas pārliecības, vai Paulam būs izdevies ielēkt pavisam citā, varbūt pat gluži pretējā žanrā - baznīcas mūzikā, un arī Pauls pats uzskata, ka viņa tradicionālais žanrs un garīgās dziesmas ir divas dažādas lietas.

Sestdien Raimonda Paula garīgo dziesmu atskaņošana Svētās Trīsvienības baznīcā šīs bažas izgaisināja. Tiesa, mazliet neparasti bija redzēt Paulu muzicējam šādos apstākļos, taču vairāk nekā tūkstoš klausītāju savā varā pārņēma un pusotru stundu turēja majestātiskās melodijas, kas kora "Absolventi" vīru balsīm kāpa baznīcas velvēs un vēl augstāk, tās papildināja jau dzirdētas dziesmas, un ļaudis cēlās kājās, atskanot dziesmai par pilsētu vētru un dzintara krastā, kura tika veltīta decembra sākumā pie Liepājas krastiem bojā gājušajiem zvejniekiem.

- Protams, priekš manis tas ir jauns pagrieziens, - pēc koncerta teica Raimonds Pauls, - bet baznīcu izvēlējos tāpēc, ka šīm dziesmām ar garīgu tekstu vislabākā vieta ir baznīcas ar savu lielisko akustiku. Pie viena gribu atbalstīt baznīcas - lai par saziedoto naudu izlabo kādu jumta stūri, varbūt ērģeles. Tāpēc šī cikla atskaņošanu turpināšu citās Latvijas baznīcās. Ja izdodas palīdzēt baznīcai un arī cilvēkiem radīt labu noskaņojumu, šīs dziesmas klausoties, nu, ko tad vairāk var vēlēties. Pēc koncerta Liepājā jutos gandarīts, jo zinu, ka par saziedoto naudu kaut nedaudz sakārtos baznīcu Liepājas 375.dzimšanas dienas sarīkojumiem.

Jautāts par iespaidiem Svētās Trīsvienības baznīcā, Pauls sacīja, ka šeit skan brīnišķīgi, tikai viņš nevarot pierast pie tā, ka klausītāji neaplaudē. Pēc koncerta Raimonds Pauls domās jau bija vasarā, Līgovakarā, kad Pērkones pļavās pie Liepājas skanēs viņa ziņģu festivāls, bet tagad jākārto vesela virkne praktisko lietu - kā norobežot vietu klausītājiem, kā uzcelt skatuvi, kā iesaistīt Liepājas un rajona korus un etnogrāfiskos ansambļus, lai ievadījumā radītu Jāņu noskaņu, kurā vietā kurt ugunskuru, kā panākt televīzijas tiešo translāciju visai Latvijai, kā izmantot tuvējo jūru un tā tālāk. Protams, ne jau tas viss jādara šā sarīkojuma idejas autoram un īstenotājam, praktisko lietu kārtošana gulstas uz pilsētas un rajona vadītāju pleciem, un tomēr Pauls jūt atbildību par visu to, kas Jāņu naktī notiks Liepājas pievārtē.

- Tas būs kaut kas pavisam cits nekā baznīcas koncerts, un tomēr arī tāds sarīkojums ir vajadzīgs, - sacīja Pauls, vēl joprojām nevarot aizmirst, kā pirms vairākiem gadiem viņam pārmetuši, ka šie ziņģu festivāli izjaucot Jāņu svinēšanu visā Latvijā, jo cilvēki nesēdot pie ugunskuriem, bet pie televizoru ekrāniem.

- Lai noskatās festivālu un tad iet gan pie ugunskuriem, gan papardes ziedu meklēt, gan dara visu pārējo, ko pienākas darīt Jāņu naktī, - teica Raimonds Pauls.

Bet sestdienas koncertdievkalpojumā Svētās Trīsvienības baznīcas sakopšanai saziedoti 533 lati. Nepatīkami tikai tas, ka atceļā uz Rīgu jūtami cieta viens no kora dalībniekiem, kuru nācās nogādāt slimnīcā pēc tam, kad autobusa šoferis bija spiests spēji bremzēt.