Kurzemes Vārds

07:42 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pretrunīgākie gadi

Varbūt jūs esat pamanījuši, ka kopš pagājušā rudens publicējam ieskatu Liepājas norisēs katrā no divdesmitā gadsimta desmitgadēm, un tuvākajās dienās sasniegsim vispretrunīgāko laikposmu - četrdesmitos gadus, kad vairākkārt mainījās varas, pāri mums brāzās Otrais pasaules karš, piespiežot pārvērtēt vērtības un veidojot jaunus priekšstatus.

Kaut arī kopš tā laika pagājis vairāk nekā pusgadsimts, šis posms joprojām uzvanda kaislības ne tikai ar savu traģismu, bet arī ar to, ka sabiedrība turpina uz to skatīties no dažādiem skatpunktiem, un tas, kas vienam šķiet balts, citam rādās melnās krāsās.

Mēs negribam šīs norises ievirzīt kaut kādā noteiktā gultnē, mēs tikai gribam atgādināt notikušo, lai šo laiku piedzīvojušie ļaudis vēlreiz to atsauktu atmiņā, bet citi uzzinātu un paši vērtētu pretrunīgumu un sarežģītību, kad jaukais vijās kopā ar nežēlīgo, savērpjoties vēl līdz šim neatšķetinātos mezglos.

Nu, kaut vai 1941.gada septembris, kad ar Verdi operu "Traviata" mūsu teātris atklāja sezonu, bet tajās dienās Šķēdes kāpas jau gatavoja ebreju šaušanai. Vai arī 1949.gada marts, kad sākās metalurgu futbola komandas triumfa gājiens desmit gadu garumā, bet tajās dienās tūkstošiem liepājnieku devās sāpju ceļos uz Sibīriju. Nemaz nerunājot par 1945.gada ziemu un pavasari, kad Kurzemē izaugušo puišu viena daļa savā novadā cīnījās frontes vienā, otra - otrā pusē, bet citi piedalījās neatkarīgās latvijas valdības veidošanā, un visi bija pārliecināti par savu taisnību.

Negribas pārāk bieži atgādināt, cik liela nozīme ir savas pilsētas sendienu izpētei, taču vēlreiz uzsvērt šādas izzināšanas lomu liek kaut vai mūsu laikraksta vakardienas numura publikācija par Liepājas himnu. Izrādās, ka mūsu pilsētai tāda kādreiz jau bijusi, un, būtu kāds papētījis šajā virzienā pirms jaunās himnas apstiprināšanas, nevajadzētu klausīties visus šos savstarpējos apvainojumus un kaislību mutuļošanu par to, kura no dziesmām ir piemērotāka. Tātad nevajadzētu otrreiz izgudrot to, kas mums jau bijis.

Andžils Remess