Kurzemes Vārds

17:02 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Astoņkājis taustekļus nezaudē

Šonedēļ "Kurzemes Vārdā" ar vienas dienas intervālu parādījās divi materiāli par izspiedējiem mūsu pilsētā. Pirmā bija ziņa par tiesas procesa sākšanos pret cilvēkiem, kas apsūdzēti naudas izspiešanā no maršruta taksometru vadītājiem. Bet liepājnieku atzinībai nebija ilgs mūžs, jo vakar mūsu laikraksts publicēja pētījumu, kas vēsta, ka reketa astoņkājis Liepājā nebūt nav izlaidis garu - tas tikai kļuvis piesardzīgāks, un alkatīgums kļuvis rafinētāks, taču tā taustekļi saskatāmi ne tikai noziedzības, bet arī likumīgās struktūrās.

Tiesa, vairs nedzird par agresīvu patvaļu, kāda bija vērojama deviņdesmito gadu vidū, kad mūsu pilsētu droši varēja dēvēt par vienu no Latvijas reketieru metropolēm, jo organizētā noziedzība pārliecinoši bija ieņēmusi savu vietu pilsētas ekonomiskajos procesos, tai bija būtiska loma atsevišķu sporta vai kultūras sarīkojumu atbalstīšanā un tā mēģināja tuvoties masu saziņas līdzekļiem. Saistībā ar pēdējiem interesanti ir tas, ka izspiedēji arī tad neizmantoja savas parastās metodes - spēku un sadarbība izveidojās vienīgi tiem, kuriem bija vienalga, no kādas izcelsmes naudas viņi dzīvo, savukārt tiem, kas riskēja neieklausīties mājienos, bez īpašām raizēm izdevās savu godu nosargāt.

Un tomēr, manuprāt, nav sevišķi grūti saskatīt iemeslu, kāpēc uzņēmēji vēl joprojām gatavi maksāt reketam pat gadījumā, ja viņu bizness ir godīgs. Jo, ja mēs Liepājā kaut ne arī katru dienu, bet tomēr gana bieži saskaramies ar faktu, ka kārtību sargājošās struktūras centušās apiet likumu vai pat mēģinājušas to pārkāpt, tad nav nekāds brīnums, ka, nonākot riskantā un slidenā psiholoģiskā situācijā, uzņēmējs vairās vai pat baidās uzticēties policijai un daļa pat uzskata: struktūras, kurām vajadzētu būt frontes dažādās pusēs, tomēr ir savstarpēji saistītas. Kamēr savstarpējā neuzticība saglabāsies, tikmēr neizzudīs arī rekets, jo organizētās noziedzības rokās saglabājas varenākais reketa ierocis - uzņēmēju šaubas par to, ka valsts likumi gūs virsroku pār ēnu pasaules noteikumiem, kuras papildina bailes par to, kas notiks, ja viņu šaubas izrādīsies pamatotas.

Edgars Lūsēns