Kurzemes Vārds

21:11 Svētdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Ieradīsies Dānijas karakuģis

Nākamnedēļ Liepājā ieradīsies Dānijas Karaliskās karaflotes mīnu meklētājs "Moen". Kuģis Liepājas ostā uzturēsies līdz 2.martam. Dāņi rīkos viesu dienas, kuru laikā arī liepājnieki varēs tuvāk apskatīt kuģi. Nākamtrešdien Liepājā plānojis ierasties Polijas Jūras spēku komandieris admirālis R.Lukasiks. Viņš apmeklēs Jūras spēku Mācību centru un Karakuģu flotili. Kopā ar R.Lukasiku Liepājā ieradīsies arī Latvijas Jūras spēku komandieris jūras kapteinis I.Lešinskis.

Ciemos brauc Francijas vēstniece

Pirmdien Liepājā ieradīsies Francijas vēstniece Latvijā Luīze Avona, vēstniecības komercatašejs Pjērs Kompaņjons un kultūras atašejs Žans Bodrī. Ciemiņiem paredzēta plaša iepazīšanās programma. Viņi apmeklēs ostu, ledushalli, akciju sabiedrību "Lauma", dosies nelielā ekskursijā pa pilsētu. Ieplānotas arī tikšanās Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, kur jau ilgāku laiku strādā franču valodas vieslektori. Pēcpusdienā ciemiņiem būs lietišķa vizīte pilsētas domē, pēc tam svinīgas pusdienas "Amritā".

8.vidusskola svin Lietuvas neatkarības svētkus

Vakar 8.vidusskolā, kurā bērni mācās latviešu, krievu un lietuviešu klasēs, bija Lietuvas Neatkarības dienai veltīts koncerts. Priekšnesumus bija sagatavojuši lietuviešu klašu audzēkņi. Skola uzņēma viesus - kapellu no Klaipēdas rajona, Kalētu skolas lietuviešu klases bērnus, arī Rīgas lietuviešu biedrības pārstāvjus. Mājinieki un viesi varēja apskatīt arī zīmējumu izstādi - darbi atceļojuši no Klaipēdas Aukuru vidusskolas. uz koncertu bija aicināti visi Liepājā dzīvojošie lietuvieši.

Cer uz Zilo karogu

Pirmdien Liepāju apmeklēs Nacionālo Zilo karogu žūrijas pārstāvji, kas šonedēļ paredzējuši apmeklēt arī pārējās Zilo karogu pretendentes - Ventspili un Jūrmalu, kā arī vairākas jahtu ostas. Zilo karogu pieteikuma anketu iesniegšanas termiņš 2000.gadam ir 21.februāris. 25.februārī plānota pieteikumu anketu izskatīšana, pēc tam apkopotā datu bāze tiks nosūtīta Eiropas Zilo karogu kustības koordinācijas centram. Eiropas žūrijas sēde plānota 25.martā, kad lems, kuras pludmales pelnījušas šo tīrību un kārtību simbolizējošo karogu.

Seminārs par krāsu mūsu pilsētā

Lai viestu izpratni par krāsu nozīmi, saskaņu, vēsturi vispār un konkrēti Liepājas apbūvē, 23.februārī Liepājas domes sēžu zālē notiks seminārs "Krāsa - Liepājai", kurā paredzētas lekcijas par krāsu kompozīciju tēlotājā mākslā un arhitektūrā (lektors - mākslas profesors A.Kļaviņš), par krāsu arhitektūras vēsturē (lektors J.Zviedrāns), par Liepājas rozīnītēm - kāpņu telpu gleznojumiem (D.Arāja), kā arī paredzēti krāsu izgatavotāju un izplatītāju piedāvājumi. Semināra mērķauditorija - projektētāji, būvnieki, namu apsaimniekotāji, būvinspektori. Plānots, ka seminārā piedalīsies arī Kuldīgas, Ventspils un Saldus arhitekti un būvnieki. Dalības maksa klausītājiem - 2 lati. Sīkākas ziņas var saņemt Liepājas Būvvaldē pa tālruni 3426416.

"Viss labais man no sievietēm"

Šādus vārdus savas apaļās dzīves jubilejai veltītajā ieskaņas sarīkojumā Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā teica Liepājas teātra aktieris Jānis Dreiblats. Jubilārs bija nolēmis šajā reizē ar saviem cienītājiem tikties intīmā gaisotnē kopā ar savu ģimeni - dzīvesbiedri aktrisi Ilgu Martinsoni un dēlu Emīlu Dreiblatu (attēlā). Bibliotēkas direktore Aina Krauče izprovocēja aktieri atskatīties uz bērnības un jaunības gadiem. Tad arī Jānis Dreiblats jau kuro reizi atzinās, ka viss labais viņa dzīvē nācis no sievietēm, viņas esot tās, kas paglābušas no neceļiem un likušas virzīties uz priekšu un uz augšu. Liepājniekiem labi pazīstamais aktieris, solīdais un tajā pašā laika atraktīvais programmu pieteicējs un vakaru vadītājs, kas allaž pratis smalki paironizēt arī pats par sevi, šoreiz literāri muzikālajā sarīkojumā bija izvēlējies Raiņa dzeju ar kopējo nosaukumu "Sudrabota gaisma". Šo Raiņa mīlestības dzeju jubilārs runāja ar pārsteidzoši un līdz šim no aktiera nedzirdētu klusu smeldzi un iekšēju apgarotību. Viņa priekšnesumu turpināja Ilga Martinsone ar Friča Bārdas dzeju, bet Emīla ģitāras pavadījumā dziedātās dziesmas pagātnes klasiķus pietuvināja mūsdienām. Patiesas vērtības ir mūžīgas.

Pedagogiem - par darba likumdošanu

Kārtējais seminārs skolu direktoru vietniekiem mācību darbā notika 8.vidusskolā un bija veltīts darba likumdošanai. Ar pedagogiem tikās Pilsētas domes Juridiskās daļas galvenais speciālists Andris Purmalis. Viņš pastāstīja par darba līguma slēgšanu, izklāstīja aktualitātes par aiziešanu no darba un pieņemšanu darbā. Par šiem jautājumiem runāja arī Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības pilsētas padomes priekšsēdētāja Irēna Opšteine. Vēl seminārā apsprieda pašreizējās mācību procesa aktualitātes, piemēram, galaeksāmenu norisi, pārskatu iesniegšanu.

Tosmares iedzīvotāju sūdzība nosūtīta uz Rīgu

Pirms kāda laika Pilsētas prokuratūra saņēma Tosmares mikrorajona daudzu desmitu iedzīvotāju parakstītu vēstuli, kurā viņi pauda sašutumu par SIA "Vācele" darbu. Rakstītāji uzskata, ka firma no īrniekiem pieprasa samaksu par praktiski nepiegādātu siltumenerģiju. Reāla siltuma dzīvokļos nav. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja virsprokurors A.Mikuļskis, tosmariešu vēstule nosūtīta uz Rīgu Centrālajai dzīvojamo māju privatizācijas komisijai, kas noslēgusi līgumu ar SIA "Vācele" par valsts īpašumā esošo dzīvojamo māju apsaimniekošanu. Tagad no šīs komisijas likumā paredzētajā laikā jāgaida atbilde, kas jānosūta tosmariešu vēstulē norādītajai kontaktpersonai.

Kas ir telemārketings

"Lattelekoms" sācis reklamēt jaunu pakalpojumu. Arī "Kurzemes Vārda" redakcija saņēma firmas Ārējo attiecību nodaļas paziņojumu. Sakarnieki informē, ka viņi piedāvā neparastu jaunumu - telemārketingu. Tā kā daudzi uzņēmēji un firmu darbinieki izjūt informatīvo pārslodzi, viņiem tagad piedāvā telemārketinga palīdzību, lai vajadzīgās ziņas varētu sameklēt bez speciālistu skaita palielināšanas. Šo informāciju klienti var saņemt, izmantojot operatoru starpniecību, tādējādi, piemēram, var studēt tirgu, pārdot preces un piedāvāt pakalpojumus, uzlabot klientu apkalpošanu. Telekomieši apgalvo, ka viņu operatīvais centrs jau guvis atzinību Eiropā, un tas ir jauno pakalpojumu efektivitātes garants. Bet sīkākas konsultācijas telekomieši aicina pieprasīt pa savu informatīvo tālruni 8008008.

"Pelnrušķītes ballē" pulcējas ģimenes

Bērnu estētiskās apmācības centrā "Varavīksne" ir tradīcija katra gada pirmajā pusē rīkot "Pelnrušķītes balli". Līdz šim sarīkojums noritēja kā konkurss, kurā žūrija no audzēkņu vidus noteica Pelnrušķītes titula ieguvēju un viņas Princi. Taču šogad, kā pastāstīja direktore I.Parfjonova, iecere mainīta un galvenā uzmanība veltīta ģimenei. Vecākiem kopā ar bērnu bija jāsagatavo sava uzstāšanās un savam mīlulim jāizveido interesants tērps. Ballē piedalījās "Varavīksnes" pirmsskolas un sākumskolas grupu bērni. Gatavojoties sarīkojumam, visi tika aicināti ar saviem darinājumiem piedalīties izstādē "Mani labie nedarbiņi", kurā brīvajos brīžos darinātos izšuvumus, adījumus, pinumus, veidojumus un zīmējumus rādīja ne tikai bērni, bet arī vecāki un "Varavīksnes" skolotājas.

Protestē pret iecerēto pašvaldību reformu

Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks nosūtījis vēstules dažādām valsts institūcijām, protestējot pret reģionālo pašvaldību reformu, kas paredz nevis vēlētu, bet ieceltu reģionālās pašvaldības gubernatoru, kā arī samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas nonāk lielo pilsētu rīcībā. Ja Liepāja patlaban saņem 71,6 procentus no šā nodokļa, tad pēc reformas tas varētu samazināties līdz 67 procentiem. Ministru kabinetam un Latvijas Pašvaldību savienībai adresētajā vēstulē U.Sesks aicina noraidīt likumprojektu "Par reģionālo pašvaldību reformu", ko paredzēts valdībā izskatīt otrdien, kā sasteigtu un neatbilstošu Latvijas reģionu attīstības politikas mērķiem. U.Sesks uzskata, ka reformai joprojām nav ekonomiskā pamatojuma.

Būs nodokļa papildus atlaides

Liepājas domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu, kas ļauj piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus vairākām iedzīvotāju kategorijām, arī uzņēmumiem un organizācijām. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka, stājoties spēkā jaunajam pilsētas zonējumam, kurā noteiktas jaunas zemes vērtības, vairākās pilsētas vietās zemes cena, kas tieši ietekmē nekustamā īpašuma nodokli, ir ievērojami palielināta. Likumā noteikts, ka nodokļa atlaides 50 procentu apmērā piešķiramas politiski represētajām personām, bet par citiem atvieglojumiem lemj pašvaldība. Deputāti izlēmuši, ka šogad atlaides saņems arī pirmās un otrās grupas invalīdi, maznodrošinātie un trūcīgie iedzīvotāji. Nestrādājošie pensionāri, kam pensija nepārsniedz 60 latu, mazāku nodokli varēs maksāt par zemi zem individuālajām mājām. Nodokļa atvieglojumus saņems arī Neredzīgo biedrības uzņēmums par zemi, kas nodota tā lietošanā, un dzīvokļu saimniecības bezpeļņas organizācijas par pašvaldības dzīvojamā fonda zemi. Pašvaldība samazinās nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus arī tiem uzņēmumiem, kas taksācijas gadā būs ieguldījuši investīcijās pilsētas infrastruktūras attīstībā vairāk nekā 10 tūkstošus latu uz vienu hektāru. Lai saņemtu nodokļa atvieglojumus, gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem tuvākajā laikā jāiesniedz pašvaldībai dokumenti, kas apliecina tiesības uz nodokļa atlaidēm.