Kurzemes Vārds

19:41 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Labas sējas laiks būs ļoti īss!

Pēteris Jaunzems

Kaut gan uz ezeriem ēnainākās vietās vēl turas ledus un uz tā sēž kamikadzes - makšķernieki, saulainos klajumos, spurdzēm kūpēdamas, zied lazdas un melnalkšņi. Piepildījās arī Embūtes agronoma un ilggadējā laika apstākļu novērotāja Alberta Cauņa pērn novembrī paustais pareģojums, ka jau februārī uzplauks sniegpulkstenītes. Daži novērotāji redakcijai zvanīja, ka Liepājā pirmos no zemes izspraukušos ziediņus pamanījuši pat 2.februārī. Bet laukos jau esot redzēti cīruļi.

Marts solās būt mikls

Kāds šogad gaidāms pavasara sākums? Ieskatījies un papētījis savu vairāk nekā gadsimta ceturkšņa gaitā diendienā veikto novērojumu reģistru klades, Alberts Caunis vispirms vēlējās brīdināt Lejaskurzemes zemkopjus, ka viņiem jābūt gataviem dažās nedēļās paveikt pavasara lauku darbus, jo labas sējas laiks gaidāms ļoti īss.

Stāstot par nu jau pavisam tuvo pavasari, viņš tomēr vēlējās, lai lasītājam liekam aiz auss, ka šī prognoze izriet no ilgiem novērojumiem, kas veikti tikai Embūtē, kur laika apstākļi diezgan būtiski atšķiras no tiem, kādi valda jūrai tuvākajos pagastos un Liepājā.

Marts nav gaidāms īpaši daudzsološs. Kaut arī tas būšot samērā silts un diennakts vidējā gaisa temperatūra sasniegšot plus četrus grādus, paredzams liels nokrišņu daudzums. Nelielas lietavas varētu būt jau mēneša sākumā. Tikai pirmās dekādes beigās dienas sagaidāmas siltas un saulainas, kad temperatūra varot sasniegt plus 7 grādus. Taču naktīs pavasari kavēs salnas. Pavisam miklu Alberts Caunis paredz marta otro dekādi, kad līt varētu septiņas dienas no desmit. Neesot izslēgts arī slapjš sniegs, ko pavadīs vētras. Tomēr, neraugoties uz to, dienas vidū temperatūra varot pakāpties līdz 8 grādiem virs nulles. Vēl siltākas dienas esot sagaidāmas marta trešajā dekādē, kad temperatūra, iespējams, sasniegšot plus 14 līdz 16 grādus. Taču laiks būs slapjš un vētrains. Martā nokrišņu kopējais daudzums varētu sasniegt 120 milimetrus.

Ko aprīlis diedzēs, to maijs - kaltēs

Savukārt aprīļa sākumā jārēķinās ar stiprām salnām. Gaisa temperatūra naktī varētu noslīdēt pat līdz mīnus pieciem vai sešiem grādiem. Vairākas dienas gaidāms sniegs ar lietu. Pirmā dekāde varētu dāvāt arī dažas patiesi jaukas dienas, kad gaiss sasils līdz plus 15 grādiem. Tas būs kā ievadījums otrajai dekādei, kad saulīte sasildīs zemi un dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz pat 20 un vēl vairāk grādiem. Cauņa kungs uzskata, ka tieši šis laiks un arī aprīļa trešā dekāde esot jāizmanto labības sējai, jo vidējā diennakts temperatūra tad varot pārsniegt 10 grādus. Tas nozīmē, ka viss zaļos un plauks. Vidējais nokrišņu daudzums aprīlī - mērens, proti ap 80 milimetriem.

Bet vēl īpatnējāks šogad varot pienākt maijs, kad galvenokārt pieturēsies sauss, silts un saulains laiks. Mēneša gaitā augsnē valgmes sāks pietrūkt, jo nokrišņu būšot tikai 11 milimetri. Otrās dekādes beigās un trešās sākumā vairākas naktis pēc kārtas esot gaidāmas ļoti niknas salnas, kas var sagādāt raizes zemkopjiem.

Vasara būšot jauka

Atbildot uz visus lasītājus interesējošo jautājumu, kāda būs gaidāmā vasara, Alberts Caunis teica, ka, pēc viņa aprēķiniem, tā būšot itin normāla. Gan silta, gan saulaina, gan arī zemkopībai pietiekami mitra. Daudzus iepriecinās ziņa, ka šogad Jāņos līgošanu lietus, iespējams, netraucēs un arī augusta nogalē, kad jāvāc graudaugi, soloties būt sauss.