Kurzemes Vārds

14:17 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Bērni nav pasargāti no seksuālās izmantošanas

Daiga Mikuļska, Gundars Matīss

Pēdējo divu mēnešu laikā Liepājas Bāriņtiesas darbiniekiem trīs reizes nācies strādāt ar nepilngadīgiem bērniem, kuri tikuši vardarbīgi seksuāli izmantoti vai arī ar viņiem veiktas netiklas darbības. Ne Bāriņtiesas darbinieces, ne psihiatri un ārsti, kas ar šiem bērniem pēc tam strādā, ne tiesībsargājošo iestāžu darbinieki negrasās noliegt, ka atklātībā nonākušie gadījumi ir pavisam neliela, leduskalna redzamā daļa. Tādu gadījumu, kas nenonāk atklātībā, ir daudz vairāk. Šajā publikācijā netiks nosaukti bērnu vārdi un konkrētas adreses. Neliels priekšstats par tēmu "Bērnu seksuālā izmantošana" radīsies gan. 1998.gada 8.jūlijā pieņemts "Bērnu tiesību aizsardzības likums", un tajā ir panti, kas sargā bērna tiesības, taču laikā, kad tika vākts materiāls šim rakstam, korespondente pārliecinājās, ka, lai arī likums bērnus sargā, pieaugušajiem ir visplašākās iespējas savu iegribu apmierināšanai ar viņiem darīt visu, kas iepatīkas. Jo, kamēr nav pierādīta konkrēta noziedzīga darbība, tikmēr cilvēku nevar uzskatīt par vainīgu. Neviens nepilngadīgu bērnu savu seksuālo vajadzību apmierināšanai taču neizmanto publiski! Un parasti šajās lietās ir tikai divas puses - bērns, kurš ir neaizsargāts un pilnīgi pieaugušo varā, un varmāka, kurš dara, kas ienāk prātā, bet pēc tam visu kategoriski noliedz.

Trīspadsmit gadus vecas meitenes izmantojis četrdesmit piecus gadus vecs vīrietis

Pagājušā gada beigās Bāriņtiesas uzmanības lokā nonāca vairākas meitenes, kuras mācījās rajona valsts mācību iestādē, bet brīvdienās brauca uz Liepāju pie tuviniekiem. Šās skolas skolotāja bija uzzinājusi par meiteņu seksuālo izmantošanu un ziņoja Bāriņtiesai. Viena no meitenēm, kura bija mēģinājusi izdarīt pašnāvību, ārstējās slimnīcā un par notikušo pastāstīja gan ārstei, gan Bāriņtiesas speciālistei, kura sagatavoja vajadzīgos materiālus un iesniedza tos policijā. Taču pēc neilga laika tika saņemts atteikums ierosināt krimināllietu, jo vīrietis visu noliedzot. Bāriņtiesa dokumentus nosūtīja uz Liepājas prokuratūru, un tur, izskatot materiālus, prokurore A.Jančuka nolēma, ka nav pamata atteikt ierosināt krimināllietu. Šobrīd lieta atkal atrodas valsts policijas 4.iecirknī. Tiek pārbaudīti fakti par to, vai ar divām nepilngadīgajām vīrietis ir stājies dzimumsakaros un vai trešo meiteni viņš ir vai nav izvarojis. Vakar prokurorei nebija ziņu, ka aizdomās turētais būtu apcietināts. Krimināllieta ierosināta par dzimumsakariem ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu.

Kad pēc pašnāvības mēģinājuma kādu laiku meitene bija ārstējusies slimnīcā un pēc tam atgriezās savā ierastajā dzīvē, viņu un viņas draudzenes atkal apciemoja labais draugs - četrdesmit piecus gadus vecais vīrietis. Nav grūti iedomāties, kā šādā situācijā rīkojas cilvēks, kuram draud nopietnas nepatikšanas. Iebiedēt nav grūti, un tad viss notikušais tiek aizsegts ar brīvprātības plīvuru.

Māte redzēja un saprata

Trīsdesmit piecus gadus vecai mātei ir desmit gadus veca meita. Kā nelabvēlīga šī ģimene uzskaitē ir ņemta jau 1993.gadā. Jau tad māte īpaši nerūpējās pa mazāko meitu un bērnu vairākas reizes atrada klaiņojam un bez uzraudzības. Tika izteikti vairākkārtēji brīdinājumi, un Bāriņtiesas darbinieki ne vienreiz vien ģimeni apsekojuši. Tagad divi vecākie bērni dzīvo pie vecmāmiņas, bet jaunākā meita joprojām mīt pie mātes, kurai ir civilvīrs. Bāriņtiesas locekle A.Pumpure: "Šajā lietā mani visvairāk šokēja tas, ka māte, būdama lieciniece konkrētam gadījumam, tūlīt pēc notikušā nepievērsās savai meitai un neatbalstīja viņu, bet, atstājot bērnu, devās pie paziņām slīcināt bēdas pudelē. Droši vien tā arī notikušais būtu palicis ģimenes lokā, ja par notikušo policistiem nepastāstītu kaimiņi."

Tās pašas dienas vakarā civilvīrs bija krietni sadzēries un sarīkojis kārtējo skandālu. Dzērumā viņš ne vienreiz vien draudējis civilsievai, vicinājis nazi un gludekli, solot visiem pamatīgas nepatikšanas. Lai nomierinātu skandālistu, izsauca policiju un tad atklāja pa dienu ar bērnu notikušo. Ir ierosināta krimināllieta par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu ar mazgadīgo. 1952.gadā dzimušais M. ir apcietināts, savu vainu neatzīst.

Tūlīt pēc notikušā ar Bāriņtiesas lēmumu mātei ir pārtraukta vecāku vara. Bērns tagad ir šķirts no ģimenes un saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Māte savu meitu apciemojot vai katru dienu.

Meitenes negribēja iet mājās

Vecāku vara ir pārtraukta arī 52 gadus vecajai daudzbērnu mātei, sauksim viņu par A. Sievietes vīrs jau miris. Viņa dzīvo ar civilvīru. Mātes aprūpē vēl bija nepilngadīgas meitas. Pagājušā gada nogalē sievietes pieaugušie bērni, kas nedzīvoja pie mātes, griezās Bāriņtiesā, jo, viņuprāt, mājās notiekot aizdomīgas lietas. Bāriņtiesas speciālistes pārbaudīja šo informāciju. Patēvs noliedza jebkādu iespēju, ka viņš seksuāli izmantojot civilsievas meitas. Māte par to skaļi smējās un atzina par absurdu izdomājumu. To toreiz noliedza arī paši bērni.

Pēc kāda laika Bāriņtiesa saņēma informāciju, ka divas meitenes negrib iet mājās, jo tur esot skandāli un kaušanās. Bāriņtiesas darbinieces meitenes pazina un pārbaudīja šo ziņu. Todien viņu mājās nekas neliecināja par dzeršanu un nekārtībām. Patēvs bija skaidrā. Tika nolemts bērnus sūtīt uz mājām, bet meitenes sāka raudāt un atteicās iet. Tad arī viņas pastāstīja par notikušo. Kamēr mamma strādājusi, patēvs bērnus izmantojis. Licis skatīties filmas, izģērbis, nēsājis uz rokām, glāstījis un tā tālāk.

Šobrīd arī šīs meitenes ir šķirtas no ģimenes. Mātei pārtraukta vecāku vara. Viņa kategoriski noliedz notikušo un visu savu bērnu stāstīto sauc par murgiem. Pēc kādas tikšanās ar meitām sieviete pat uzrakstījusi atteikšanos no bērniem. Viņām neesot nekā kopīga. Kamēr tiesa nepierādīšot, ka vīrietis patiešām ir vainīgs, lai bērni "ir prom no acīm". Arī meitenes neizrāda nekādu īpašu vēlēšanos tikties ar māti. Šīs lietas materiāli nosūtīti uz policiju.

Gadījumi ārstes praksē ir visdažādākie

Bērnu psihiatres G.Krūtaines uzmanības lokā nonāk daudzi bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, kuriem ir uzvedības traucējumi, nonāk arī tādi, kuri ir seksuāli izmantoti. G.Krūtaine: "Sākumā šie bērni apgalvo, ka neko neatceras un visu ir aizmirsuši. Parasti kontakts ar viņiem veidojas lēni, līdz bērns saprot, ka viņam par notikušo ir jārunā tikai paša dēļ. Viens no pēdējiem gadījumiem. Sarunā ar četrpadsmit gadus vecu meiteni atklājas, ka viņa vairākkārt tikusi seksuāli izmantota. Viņa zina gan vīrieša vārdu, gan mašīnas numuru. Viņš tā vietā, lai pusaudzēm nebūtu jābrauc ar autobusu, šo meiteni un viņas draudzenes solījis aizvest ar savu automašīnu. Jāpiebilst, ka meitenes uzaugušas nelabvēlīgās ģimenēs, kurās vecāki par viņām nav rūpējušies. Vienai no izmantotajām pusaudzēm māte ir dzērāja, kas neliekas par lielo meitu ne zinis. Arī patēvs ir alkoholiķis. Šim bērnam ģimenē nav vietas un viņa tagad ir pilnā valsts apgādībā, neraugoties uz to, ka māte ir dzīva."

Seksuāli izmantotas galvenokārt meitenes

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas priekšnieka vietniece, Nepilngadīgo lietu inspekcijas priekšniece Laila Rieksta "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka gada laikā tiek saņemti aptuveni trīs, četri ziņojumi par nepilngadīgo seksuālo izmantošanu. Vēl pirms dažiem gadiem cilvēki visai reti uzdrīkstējās par vardarbību ziņot kārtību sargājošām iestādēm, jo baidījās no publiska kauna. Kopš Latvijā sāka daudz vairāk un atklātāk runāt par pedofiliju, policijā ierodas arvien vairāk iedzīvotāju, lai ziņotu par nepilngadīgo seksuālo izmantošanu. Laila Rieksta neatcerējās gadījumu, ka pedofili būtu uzmākušies zēniem. Vardarbība vērsta galvenokārt pret meitenēm. Cietušas pat četrus gadus vecas meitenītes. Ja tiek saņemts iesniegums par bērnu seksuālo izmantošanu ģimenēs, viņus šķir no vecākiem un ievieto patversmē. Policija arī cenšas lietas izmeklēt tā, lai prese un sabiedrība neuzzinātu cietušo bērnu vārdus un dzīvesvietas. Tiek piedāvāta arī psihologa palīdzība.

Nepilngadīgo lietu inspekcijas priekšniece uzskata, ka par visiem pedofilijas gadījumiem policija, protams, netiek informēta. Dažkārt tas paliek ģimenes noslēpums. Bijuši gadījumi, ka māte nenotic bērnam un uzskata: viņš melo. Pirms pieciem gadiem atklājies, ka audžutēvs izmantojis savas pameitas, taču māte nostājusies civilvīra pusē, apgalvojot, ka meitenes visu izdomājušas. Laila Rieksta uzskata, ka bērni reti kad izdomā šādas lietas. Reiz bijis gadījums, ka kāda skolniece policijā stāstījusi: viņu vēlas nolaupīt onkuļi, kas brauc melnā automašīnā. Kārtības sargi veselu nedēļu uzmanījuši meiteni, gaidot, kad parādīsies ļaundari. Tikai pēc vairākām dienām skolniece atzinusies, ka visu izdomājusi un pārāk daudz skatījusies šausmu filmas. Taču par seksuālo vardarbību bērni reti kaut ko izfantazējot.

Nepilngadīgie ubagi par naudu ir gatavi darīt visu

Liepājā pedofilija nav plaši izplatīta. Lielākoties konstatēti gadījumi, kad ar bērniem veiktas netiklas darbības. Statistika rāda, ka galvenokārt civilvīri izmantojuši savas dzīvesbiedres nepilngadīgos bērnus. Ārzemēs pedofilijā pieķerti gan nabadzīgi, gan turīgi cilvēki. Pie mums bērnus seksuāli izmanto galvenokārt sociāli nelabvēlīgās ģimenēs. Bieži tās ir daudzbērnu ģimenes.

Neformālas sarunas laikā kāds no policistiem atzina, ka daudz nebrīnītos, ja arī Liepājā kāds būtu izmantojis zēnus. Taču visticamāk tas noticis pēc apbusējas vienošanās un par maksu. Nepilngadīgie klaiņotāji un ubagi nereti esot gatavi darīt visu, lai tikai nopelnītu kādu latu. Taču pastāv reāla iespēja, ka pēc tam bērni sāktu šantažēt pedofilu.

Pedofilijas skandāla sākumā parādījās informācija, ka viens no tā atzariem vedot arī uz Liepāju, jo kādā interneta lappusē it kā bijušas atrodamas ziņas par nepilngadīgo seksmodeļu vervēšanu arī mūsu pilsētā. Taču šīs ziņas pagaidām nav apstiprinājušās. Vienīgā saistība esot tā, ka pašlaik apcietinātais un pedofilijā apsūdzētais Ainārs Eisaks ir eksliepājnieks.