Kurzemes Vārds

14:01 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Tosmarieši tomēr nestreiko

Sarmīte Pelcmane

Tā kā pilsētā virmoja baumas, ka "Tosmares" strādājošie vairākus mēnešus neizmaksāto algu dēļ sākuši vai arī gatavojas pieteikt streiku, "Kurzemes Vārds" devās to noskaidrot. Un izrādījās, ka situācija gan ir stipri sakaitēta, bet streikot vēl neviens nav sācis, kaut arī tāda doma bijusi. Šoreiz par labu nācis problēmas tīri juridisks risinājums.

Kā izrādījās, par maksātnespējīgo pasludinātā SIA "Kuģu remonta rūpnīca "Tosmare"" tiešām nav izmaksājusi algu saviem darbiniekiem par diviem mēnešiem. Bet, kā jau "Kurzemes Vārds" rakstīja, ir nodibināta privatizējamā valsts akciju sabiedrība "Tosmare", kura, kā paskaidroja tās valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis, februārī noslēgusi līgumus un pieņēmusi darbā lielāko daļu maksātnespējīgās SIA strādājošo. Patlaban "Tosmarē" darbā pieņemti 340 strādājošo.

"Privatizējamā valsts akciju sabiedrība saimniecisko darbību uzsākusi tikai ar 1.februāri, un mēs neesam parādā strādājošajiem ne santīma, mums nav nekāda sakara ar SIA parādiem," uzsvēra G.Vilnītis. Vēl vairāk, viņš piebilda: tā kā strādājošie nebija saņēmuši algu par decembri un janvāri, jaundibinātā akciju sabiedrība esot atradusi iespēju izmaksāt viņiem nelielu avansu par februāri. "Cilvēkiem taču vajag, ko uz maizes likt," sacīja valdes priekšsēdētājs.

Bet streika dēļ G.Vilnītis atzina, ka strādājošie gan esot solījuši streikot, tomēr pēc kopējām pārrunām sapratuši, ka protesta akcijām pret privatizējamo valsts akciju sabiedrību, kas viņus pieņēmusi darbā no maksātnespējīgās SIA, vienkārši nav nekāda pamata.

"Šobrīd veicam tādu kā krīzes menedžmentu," komentējot situāciju, "Kurzemes Vārdam" atzina "Tosmares" valdes loceklis Valdis Uburģis. Viņš norādīja, ka privatizējamā valsts uzņēmuma darbinieki, iespējams, sajūt diskomfortu ne tikai maksātnespējīgās SIA neizmaksāto algu dēļ, bet arī tādēļ, ka valda neziņa, kas būs nākamie uzņēmuma saimnieki un kādi būs viņu nodomi. V.Uburģis uzskata: kamēr nebūs pabeigta valsts uzņēmuma privatizācija, spriedze darbinieku vidū saglabāsies.

Sazinoties ar Ūdenstransporta federācijas arodbiedrības pārstāvjiem, "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka viņi pirms nedēļas tikušies gan ar uzņēmuma strādājošajiem, gan administrācijas darbiniekiem. Arī viņi atzina, ka streika noteikti nav bijis. Tomēr kā galveno nākotnes problēmu atzīmēja, ka, pēc arodbiedrības ziņām, tuvojoties liela štata samazināšana. Ūdenstransporta federācijas arodbiedrības pārstāvis minēja, ka iespējama kadru samazināšana pat par 150 cilvēkiem, lielākoties pensionāriem. Taču, pārrunājot arodbiedrības līderu prognozes ar akciju sabiedrības administrācijas pārstāvjiem, viņi šo perspektīvu noliedza, norādot, ka valsts akciju sabiedrības privatizācijas noteikumi paredz gadu saglabāt 350 darba vietu.

Šobrīd privatizējamā valsts akciju sabiedrība "Tosmare" noslēgusi līgumu ar maksātnespējīgās kuģu remonta rūpnīcas "Tosmare" administratoru Māri Pomeranci, ka ņem nomā visus apgrozāmos līdzekļus, tādējādi var turpināties darbi pie tiem pašiem nedaudzajiem pasūtījumiem.

Patlaban "Tosmarē" turpinās katamarānu ražošana pēc poļu uzņēmēju pasūtījuma, tās teritorijā uz kuģiem tiek iekrauta "Liepājas metalurga" produkcija. Ar kuģu remonta pasūtījumiem gan ir bēdīgāk. Patlaban "Tosmares" dokā remontē tikai vienu kuģi - Latvijas Jūras spēku "Viesturu", ko pagājušās nedēļas beigās izmēģinājumam jau nolaida ūdenī. Kā atzina valdes locekļi, patlaban pasūtījumu veiksmīgai uzņēmuma darbībai esot par maz, tomēr kā pozitīvu momentu atzīmēja to, ka vismaz izdevies saglabāt uzņēmumu un jauno saimnieku ziņā būs veikt aktīvu menedžmentu pasūtījumu meklēšanai, uzņēmuma darbības paplašināšanai.

Privatizācijas aģentūras valdes apstiprinātie privatizācijas noteikumi paredz, ka līdz 14.martam pretendenti var pieteikties uz 60 procentiem lielu "Tosmares" kontrolpaketes izsoli, kontrolpaketes cena noteikta apmēram 1 miljona latu apmērā, no kuriem 500 000 latu jāsamaksā uzreiz.

Bet maksātnespējīgās SIA "Kuģu remonta rūpnīca "Tosmare"" administrators izsludinājis kreditoru pieteikšanos līdz kreditoru kopsapulcei aprīļa sākumā, kad arī tikšot lemts par uzņēmuma maksātnespējas risinājumu. Jāatzīmē: ja līdz tam nebūs panākta aizturēto algu izmaksa, arī "Tosmares" strādājošie var pieteikties kā uzņēmuma kreditori.