Kurzemes Vārds

14:26 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Superzvaigzne Liepājas festivālā

Imants Vanags

Iepazinos ar astotā Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla programmu, kas publicēta pilsētas laikrakstā. Kā debesu stars mani ķēra ziņa par Alekseja Sultānova piedalīšanos Liepājas festivālā. Šī mākslinieka slava ir leģendāra visā muzikālajā pasaulē - sevišķi ASV, Polijā, Itālijā. Bet Japānā viņa koncerti vēl vairāk klausītāju pārpildīti nekā ģeniālā pianista Vena Klaiberna pēdējās turnejās.

Manu Rīgas draugu Benitas un Jāņa Ābeļu ģimenē ir dzimusi talantīgā čelliste Dace Ābele. Mācoties Maskavā, viņa iepazinusies ar Alekseju Sultānovu. Nu jau vairāk nekā 10 gadus Dace ir draugs, dzīvesbiedre un neatsverama palīdze vīram koncertturnejās. Abi dzīvo Amerikā. Aleksejs Sultānovs ir Vena Klaiberna konkursa laureāts. Klaiberns ir Sultānovu ģimenes draugs. Ne velti bijis jaunajam pārim vedējtēvs kāzās. Dace kādā tikšanās reizē stāstīja, ka reiz viņa un Aleksejs klusām ielavījušies Klaiberna koncertā. Spēlējis brīnišķīgi. Klausītāju atsaucība - vienreizēja. Bet apbrīnojama bijusi lielā mākslinieka vienkāršība.

Pamanījis klausītāju vidū Alekseju, Klaiberns sācis publikai dziļi atvainoties par? vājo spēlēšanu. Neesot zinājis, ka viņu klausoties Sultānova kungs.

Polijā - Šopēna konkursā žūrijas komisijai, šķiet, vajadzēja justies diezgan neveikli, jo pēc klausītāju nebeidzamajām sajūsmas bangām tomēr pirmo vietu iedevuši jau agrāk iecerētai kandidatūrai. Protams, Sultānovs bijis diezgan aizvainots par otro vietu, jo labi apzinājies savu pārākumu.

Ābeļu ģimenei bijusi izdevība Alekseju dzirdēt Itālijā. Viņu slavenais radinieks spēlējis otrajā daļā. Daces tēvs Jānis, nebūdams mūziķis, pavaicājis sievai, pianistei, Dārziņskolas pedagoģei Benitai: "Vai tad atstūmuši citas klavieres? "

Uzdāvinot piemiņai fotogrāfiju, kurā redzami Vens Klaiberns, Dace Ābele-Sultānova un Aleksejs Sultānovs, jaukā Dacīte uzņēmusies drosmi mani sirsnīgi sveicināt arī no sava vīra un pat no slavenā Vena Klaiberna. Silti pateicoties, savukārt lūdzu nodot tādus pašus sveicienus Aleksejam un Venam.

"Pasaki, lūdzu, Klaibernam, ka viņš ir viens no tiem retajiem māksliniekiem, kurš mani spējis atraut no zemes."

Noteikti zinu, ka pēc Alekseja Sultānova koncertiem man un droši vien daudziem liepājniekiem mājup nebūs jāiet kājām. Spārnotie zemi nejūt.