Kurzemes Vārds

01:48 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas NVO atbalsta centrs jaunā statusā

LĪVIJA LEINE

Kopš aizvadītā gada decembra Liepājas Nevalstisko organizāciju centrs ir mainījis statusu. Līdz šim tas darbojās kā Sorosa fonda "Latvija" informācijas centra atzars. Tagad tā vietā izveidota sabiedrisko organizāciju apvienība "Liepājas NVO centrs". Tās dibinātājas ir vienpadsmit dažādas nevalstiskas organizācijas. Liepājas NVO centru vada valde, kuras priekšsēdētāja ir Brigita Dreiže, kas ir arī daudzbērnu ģimeņu apvienības "Dēkla" Liepājas nodaļas priekšsēdētāja. Valdes locekļi ir Aija Kauliņa (apvienība "Saulesstars"), Ivonna Šakale (bērnu un jauniešu mūzikas centrs "Orfejs"), Anžela Dolmatova (Liepājas Kinoloģiskā biedrība) un Māris Ceirulis (Latvijas Neredzīgo biedrības Liepājas teritoriālā valde).Visi viņi savulaik beiguši Sorosa fonda "Latvija" organizētos kursus "Valde kā komanda". NVO centrā vienīgā algotā darbiniece - koordinatore Inga Plotniece.

Aizvadītās nedēļas nogalē viņi visi sapulcējās, lai vērtētu, kā veicas darbs pēc jaunās sistēmas.

Protams, tagad vairs centrs nevar lepoties ar tik daudzām organizācijām, kā tas bija pērn: no 64 organizācijām, kas līdz pērnā gada beigām izmantoja centra pakalpojumus, par dalīborganizācijām ir izlēmušas kļūt 46. Katra no tām maksā biedrunaudu.Dalīborganizācijas statuss to biedriem dod tiesības ar atlaidēm saņemt darbam nepieciešamo informāciju, tehnisko servisu. Kamēr vēl katra no organizācijām nav tik bagāta, lai iegādātos datoru, kopēšanas tehniku, organizētu seminārus, algotu lektorus, juristus, citus speciālistus, NVO centra palīdzība ir ļoti nepieciešama, reizēm - pat neatsverama. Pagājušogad, piemēram, dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvji pie centra datoriem strādājuši 1434 stundas, pie kopētājiem - 177 stundas. Bez tam viņiem bijusi iespēja piedalīties 17 dažādu tēmu semināros - par sociālo likumdošanu, nevalstiskās organizācijas valdes darba organizēšanu, līdzekļu piesaisti, sarunu un diskusiju vadīšanas prasmi, cilvēktiesību pamatiem un tamlīdzīgi, kā arī saņemt konsultācijas par to, kā reģistrēt jaunu organizāciju, kādus tam dokumentus jāsagatavo. Arī tagad NVO centrā tiek gaidītas pārējās nevalstiskās organizācijas, taču par pakalpojumiem, salīdzinot ar dalīborganizācijām, tām būs jāmaksā dārgāk.

Līdz ar centra statusa maiņu, darbs nav apsīcis. Joprojām tiek organizēti daudz un dažādu semināru. 17.aprīlī, piemēram, būs seminārs par projektu rakstīšanu un finansu piesaisti. Centrs strādā rokrokā ar invalīdu atbalsta organizācijas "Apeirons" pārstāvi Liepājā Santu Riekstiņu un Cilvēktiesību atbalsta tīkla Liepājas nodaļas koordinatori Lāsmu Vaiči. NVO centrs aicina pie sevis arī skolu jauniešus. Tur viņi var saņemt padomus visdažādākajos jautājumos,ne tikai,kā rakstīt projektus, bet arī tiesību jomā, piemēram, kā skolēnu padomei tikt galā ar skolotājiem.

Bet lielākais un svarīgākais notikums gaidāms šovasar: augustā NVO centrs gaida no ASV ierodamies Miera korpusa pārstāvi. Viņš tajā strādās divus gadus un konsultēs NVO centra darbiniekus, valdi, biedrus, citas sabiedriskās organizācijas, kā plānot darbu, kā piesaistīt finanses, kā rakstīt projektus ārvalstu fondiem un finansētājiem, palīdzēs atrast piemērotus fondus, kur nevalstiskās organizācijas varētu iesniegt projektus un saņemt finansējumu, veiks citus pienākumus, ja kāda organizācija izteiks vēlēšanos, strādās ar to atsevišķi, cita starpā - arī mācīs angļu valodu. Šāds atbalsts no Miera korpusa iegūts konkursa kārtā, tā pārstāvji pat bija atbraukuši uz Liepāju, lai pārliecinātos, vai te ir tāds darba līmenis, lai viņu cilvēks varētu pilnvērtīgi darboties, kāda ir NVO centra valde, kā tā strādā. Līdz šim šīs organizācijas brīvprātīgie ar nevalstiskajām organizācijām strādājuši citās Latvijas vietās. Pērngad viens Miera korpusa sūtnis palīdzēja arī Liepājas Pilsētas domei. Cita starpā, šis ir pēdējais gads, kad ASV Miera korpuss palīdz Latvijai. Viņuprāt, zināja teikt Brigita Dreiže, "mēs ejam uz Eiropu, un mums viņu palīdzība nav vajadzīga".

Vēl nepadarīts darbiņš, ko sev iecerējusi NVO centra valde, ir veidot ciešāku sadarbību ar Pilsētas domi, iespējams pat noslēgt sadarbības līgumu. NVO centram, piemēram, lieti noderētu tā informācija par aktivitātēm (konkursiem, finansējumiem) dažādās jomās, kas ienāk domē, bet kurus tā neizmanto vai uzskata par nesvarīgiem. Tāpat tās dalīborganizācijas justos drošākas un varbūt gūtu labākus rezultātus, ja, iesaistoties konkursos, pārējiem dokumentiem varētu pievienot Pilsētas domes rekomendāciju. Tās labprāt līdz ar citām pilsētas institūcijām iesaistītos sadarbības projektos ar Liepājas māsu pilsētām. Pašvaldības atbalsts, uzskata NVO centra valde, būtu vietā, jo NVO, būdamas ļoti dažādas savos darbības virzienos, būtībā palīdz pašvaldībai gādāt par visdažādākajām pilsētnieku vajadzībām (sociālajām, atpūtas, izklaides, dabas un kultūrvēsturiskās vides aizsardzības, sevis izglītošanas utt.). NVO centrā gan nav precīzi saskaitīts, cik biedru tajās iesaistījušies, bet pietiek pieminēt, ka "Dēklā" ir vairāk nekā 300 ģimenes, Kinoloģiskajā biedrībā - ap 300, Neredzīgo biedrības teritoriālā nodaļā ir 384 biedri, bet tā apkalpo visus Kurzemes puses redzes invalīdus, Īrnieku biedrībā - ap 600, lai saprastu, ka tās savā kopumā var būt arī politisks spēks, kas veido sabiedrības noskaņojumu.