Kurzemes Vārds

12:05 Sestdiena, 15. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aloiza Brenča pēdējā filma vienīgo reizi Liepājā

Sarmīte Pujēna

6.maijā Metalurgu kultūras pilī būs pirmizrāde (paredzēta arī tikšanās ar radošo grupu) filmai, kuras režisors ir Aloizs Brenčs un kurā piedalās virkne populāru Latvijas un Lietuvas aktieru. Tomēr tā nav ne latviešu, ne lietuviešu filma - "Anna", jo tā sauc šo filmu, pieder vāciešiem. Tieši tādēļ filma Liepājā būs pirmo un, visticamāk, arī vienīgo reizi.

Daudzās mākslas nozarēs radīti šedevri, kas veltīti reliģijas tēmai. Arī "Anna" pieskaitāma šai mākslas darbu kategorijai. Režisors, kuram filma izrādījās pēdējais darbs, pirms pārtrūka viņa dzīves pavediens, par tā uzņemšanas nepieciešamību teicis: "Lai kādas grūtības un pat katastrofas piemeklētu cilvēkus, tie nedrīkst zaudēt garīgos ideālus, jo tikai tāds var būt cilvēces vēsturiskās attīstības procesa turpinājums un pārbaude! Šī atziņa manī radīja nepieciešamību uzņemt filmu "Anna", veltītu mūķenes Annas Notkenas piemiņai. Viņa ar visu dzīvi pierādīja garīgo ideālu spēku un vērtību."

Jā, "Anna" ir kriminālžanra meistaram netipiska filma. Kritiķis V.Kainaizis uzskata, ka ar "Annu" A.Brenčs centās paveikt to, kas viņam neizdevās kā Rīgas domes deputātam: iedvešot garīgu spēku, novērst pašnāvību skaita pieaugumu, tautas dzīves līmeņa pazemināšanos, valdības mazspēju. Scenārija tapšanu iedvesmoja neparasta grāmata - Astrīdas Beināres "Rīgas Dievmātes klosteris", taču galvenā varone, 16.gadsimtā dzīvojošā mūķene, nav tāda, kādu to sapnī redzēja rakstniece, bet gan režisors A.Brenčs un operators Dāvis Sīmanis. Titullomā ir jaunā un par brīnišķīgu dēvētā Rīgas aktrise Nora Veignere. Viņai blakus - Vija Artmane, Normunds Bērzs, Ģirts Jakovļevs, Reģimants Adomaitis, Donats Baņonis.

12.starptautiskajā katoļu filmu festivālā 1997.gadā ("Anna" uzņemta jau pirms trim gadiem), kurā piedalījās 133 filmas no 14 pasaules valstīm, A.Brenča darbs ieguva Grand Prix, bet speciālbalvu - Nora Veignere.