Kurzemes Vārds

13:38 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Galvenais arhitekts vēlas zināt iedzīvotāju viedokli

Būvvaldes vadītājs un pilsētas galvenais arhitekts U.Kaugurs preses stundā iepazīstināja žurnālistus ar tirdzniecības centra (675 kvadrātmetri) skici. Šo tirdzniecības centru teritorijā, kas atrodas Piltenes ielas un Šķēdes ielas krustpunktā, vēlas būvēt Rīgas firma SIA "Savel", kura šo vēlmi izteikusi Būvvaldei. Principā šāda vēlēšanās nav pretrunā ar pilsētas attīstības plāniem, taču U.Kaugurs tomēr uzskata, ka nebūtu slikti dzirdēt arī šā rajona iedzīvotāju viedokli - vai arī viņi vēlas šeit tirdzniecības centru, kādas vēl vēlmes viņiem ir šajā sakarībā utt. Var rakstīt Būvvaldei vai savus priekšlikumus iesniegt domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā.

Bez maksas informēs par reimatiskām sāpēm

Lai apkopotu informāciju par pacientiem, kuri cieš no locītavu iekaisumiem, kā arī informētu par reimatoloģisko slimību bīstamību un to ārstēšanas iespējām, ir izveidots projekts "Kustība bez sāpēm", kas apvieno Latvijas Reimatologu asociāciju un Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrību (Reimatiķu biedrību). 1.oktobris ir pasaules Reimatisko slimnieku diena, kas daudzus gadus tiek atzīmēta citur pasaulē, bet šogad arī Latvijā. Šā projekta ietvaros no 25.septembra līdz 20.oktobrim ir izveidots bezmaksas informatīvais tālrunis 8001008, pa kuru zvanot ikviens varēs saņemt informāciju, ko darīt, ja moca akūtas vai hroniskas sāpes locītavās, kaulos vai mugurā. Tā kā arī Liepājā netrūkst slimnieku, kas cieš no šīm sāpēm, ikviens ir aicināts aktīvi izmantot šo iespēju, lai saņemtu bezmaksas informāciju par to, ko šādos gadījumos darīt un kur saņemt palīdzību. Tālrunis darbosies darba dienās no pulksten 15 līdz 19. Uz jautājumiem atbildēs kvalificēti mediķi.

Par jaunāko studentu zināšanu vērtēšanā

Šodien Liepājas Pedagoģijas akadēmijas mācību prorektors R.Veits, Pedagoģijas fakultātes dekāne V.Trumsiņa un prodekāne I.Valdmane, Humanitārās fakultātes dekāne I.Genese un Dabas un sociālo zinātņu nodaļas vadītāja A.Klestrova dodas uz Rīgu, kur piedalīsies seminārā "Studentu iegūtās izglītības vērtēšana: jaunas pieejas augstākajā izglītībā". Semināru organizē Valsts profesionālās izglītības programmu aģentūra Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumā un tas notiek ES PHARE programmas "Profesionālā izglītība 2000" ietvaros. Seminārā augstākās izglītības iestāžu pārstāvji ar Eiropas savienības ekspertiem diskutēs par studentu izglītības novērtēšanas jaunajām pieejām, par novērtējuma mērķiem, ticamību un vērtību.

Viesojas dāņu studenti un pasniedzēji

RTU Mācību zinātniski tehniskajā kompleksā no šodienas viesojas Dānijas Orhūsas biznesa koledžas pasniedzēji un studenti. Delegācijā ietilpst septiņpadsmit pārstāvji, viņi ir liepājnieku sadarbības partneri starptautiska līguma ietvaros un kopīgi pēta Latvijas ekonomikas, izglītības un kultūras problēmas. Viesi kopā ar mājiniekiem ciemosies dažādos uzņēmumos un firmās, tai skaitā SEZ, "Liepājas metalurgā", "Lauma", kā arī dosies uz Rīgu, kur apmeklēs ārvalstu firmu filiāles un iepazīsies ar to darbību. Liepājā dāņi uzturēsies piecas dienas.

Dūmos nosmakuši trīs cilvēki

23.septembrī Tirgus ielā 26 dedzis dzīvoklis, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldē. Dūmos nosmakuši trīs cilvēki - 1949.gadā dzimusī Ludmila Z., 1947.gadā dzimušais Aivars G. un vēl kāda pagaidām nenoskaidrota persona. Iespējamais ugunsgrēka iemesls - neuzmanīga smēķēšana gultā. Vakar degusi arī dzīvojamā māja Aizputē, taču cilvēki nav cietuši. 23.septembrī Vaiņodē pakāries kāds vīrietis, bet Liepājā reģistrēta viena laupīšana. Laupītāju izdevies aizturēt. Pašvaldības policijas atskurbtuvē piektdienas vakarā ievietoti seši cilvēki bet sestdienas vakarā četri vīrieši.

Vēlreiz brauks skatīt dzīvojamo ēku Kurzemes sētai

Brīvdabas muzeja speciālisti vēl nav izvēlējušies Kurzemes sētas ansamblim atbilstošāko dzīvojamo ēku, aģentūru LETA informēja brīvdabas muzeja direktora vietnieks Mārtiņš Kuplais. Viņš stāstīja, ka nākamās nedēļas sākumā speciālisti atkal dosies uz Liepājas rajonu, lai atkārtoti izvērtētu dzīvojamo ēku "plusus un mīnusus". Noskatītās mājas ir celtas 19.gadsimta pirmajā pusē un atbilst nodegušās Kurzemes sētas Liepājas apriņķa māju tipam. Savukārt Kurzemes sētas ansamblim izvēlētā laidara sastāvdaļas vēl joprojām atrodas nojumē, kur tās tiek saglabātas, jo vēl ir jāizvēlas ansambļa dzīvojamā māja. Atkarībā no mājas lieluma arī mainīsies laidara novietne. Kā zināms, 26.maijā uguns pilnībā nopostīja Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja 19.gadsimta laidaru, stipri cieta arī dzīvojamā māja, bet 18.gadsimta klēti ugunsdzēsējiem izdevās nosargāt.

Liepājas trīnītes gaida pirmo dzīves jubileju

Pagājušā gada 14.novembrī mūsu pilsētā dzimušajām trīnītēm drīz apritēs pirmais gadiņš, meitenes ir veselas, aktīvi rāpo un jau sāk patstāvīgi celties kājās. Kā aģentūrai LETA sacīja trīnīšu mamma Inese Birzgale, katra meitiņa raksturā ir atšķirīga. Ilze pēc dabas ir strauja. Viņai patīk visu iegūt tūlīt un neatliekami, bet Ilva ir prātīgāka un apdomīgāka. Savukārt Inga ir liela individuāliste. Ģimene ir saņēmusi gan valdības piešķirto pabalstu 3000 latu, gan pašvaldības vienreizējo pabalstu 1000 latu. Taču, ņemot vērā dzīves dārdzību un to, ka trīnītēm visu nepieciešamo vajag trīskāršā apjomā, māmiņa ir sākusi strādāt uz pusslodzi. Kamēr māmiņa strādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas nodaļā, trīnītes pieskata vecmāmiņa. Meiteņu māmiņa ir priecīga arī par Rēzeknē tikko dzimušajiem trīnīšiem un nesūrojas par savu lielo pienākumu slogu.

Lēni, taču neatvairāmi

Pilsonības iegūšana naturalizācijas ietvaros Liepājā norit visai lēni, taču bez jebkādiem sarežģījumiem. Pēc pēdējiem datiem - kopš šī procesa sākuma (1998.g.) vietējās Naturalizācijas pārvaldes nodaļā pavisam saņemti 1983 iesniegumi. No tiem pilsonību jau ieguvuši 1598 liepājnieki. Nodaļas darbinieki prognozē, ka līdz gada beigām būs saņemti iesniegumi vēl no 200 līdz 300 cilvēkiem, bet nākamajos gados, viņuprāt, naturalizēties gribētāju skaits būs aptuveni 750. Tas liecina arī par ne visai augstu to darbinieku noslogotību, kas šeit nodarbojas ar lietvedību.

Reiss noticis

Piektdien, kā jau bija ziņots agrāk, notika avioreiss no Rīgas uz Jenčepingu (Zviedrija) un tālāk uz Bīlundu (Dānija) ar nosēšanos mūsu lidostā. To veica lidmašīna "JAK 40" ar Rīgas apkalpi, tiesa gan, tikai ar desmit pasažieriem salonā. Liepājā to skaits nepalielinājās, toties bija zināms, ka uz nākamajiem reisiem biļetes jau pērk. Sagaidīt un pavadīt lidmašīnu ieradās Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks ar satiksmes ministru Anatoliju Gorbunovu. Bija arī citi atbildīgi pašvaldības darbinieki, Krievijas Federācijas ģenerālkonsuls Valērijs Poļakovs, sabiedrības pārstāvji un žurnālisti. Lidostas direktors Aldis Mūrnieks parādīja viesiem nesen pārbūvēto terminālu, pastāstīja par uzņēmuma iespējām. Apkalpes locekļiem, kuri uz dažām minūtēm izkāpa no lidmašīnas, pasniedza ziedus un suvenīrus. Stjuarte Nadežda Saksone pastāstīja par to, kā norit lidojumi uz Dāniju un Zviedriju. Uz turieni varēs aizlidot trešdienās, piektdienās un svētdienās, bet atpakaļ - pirmdienās, trešdienās un piektdienās. Rudens grafiks palikšot spēkā līdz oktobra beigām.