Kurzemes Vārds

19:50 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Zelts Latvijai

Vakar 22 gadus vecais rīdzinieks Igors Vihrovs lika gavilēt visai Latvijai, jo kļuva par pirmo mūsu valsts olimpisko čempionu. Šā vēsturiskā brīža noskaņā gribas atcerēties tos izcilos sportistus, kuri zeltu guva zem citiem karogiem.

Laika posmā no 1952.gada Helsinku spēlēm līdz pat 1988.gada Seulas olimpiādei, kad Latvijā izaugušie sportisti startēja zem PSRS ģerboņa, pieciem atlētiem izdevās kļūt par olimpiskajiem čempioniem individuālajos sporta veidos. Inese Jaunzeme Melburnā, Jānis Lūsis Mehiko un Dainis Kūla Maskavā uzvarēja šķēpa mešanā, bet Seulā zeltu saņēma airētājs Ivans Klementjevs un šāvējs Afanasijs Kuzmins. Komandu sporta veidos ar PSRS krekliem pie olimpiādes uzvarētāju lauriem tikuši deviņi Latvijas sportisti, turklāt volejbolists Ivans Bugajenkovs un basketboliste Uļjana Semjonova var lepoties ar diviem tituliem, bet līdz Vihrova panākumam vienīgo olimpisko godalgu Latvijas vingrošanas vēsturē, startējot komandu sacensībās, Seulā ieguva Natālija Laščonova.

Savukārt ziemas olimpiskajās spēlēs zelta medaļas izcīnījuši kamaniņu braucēja Vera Zozuļa Leikplesidā, kā arī bobslejists Jānis Ķipurs un hokejists Vitālijs Samoilovs Kalgari. Vēl tikai jāpiebilst, ka dažkārt arī Austrālijas peldētāja Jāņa Konrāda un PSRS šķēpa metējas Elvīras Ozoliņas triumfs Romā, kā arī amerikāņu volejbolista Alda Bērziņa zelts Losandželosā un viņa kolēģa krieva Oļega Antropova panākums Mehiko tiek saistīts ar mūsu olimpiešu panākumiem, taču, tā rīkojoties, ņemta vērā vienīgi sportistu izcelsme vai dzīves vieta pēc karjeras beigām.

Taču tikai Vihrova panākums pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē ļāva atskanēt Latvijas himnai un lika augstākajā uzvarētāju mastā plīvot sarkanbaltsarkanam karogam. Līdz ar to Latvijas olimpiskajā biogrāfijā sācies jauns posms, jo gūts apliecinājums, ka mūsu valsts paši labākie sportisti vairs nebrauc tikai piedalīties vai spēkoties par medaļām - viņi startē, lai patiešām cīnītos par uzvaru sacensībā ar visas planētas spēcīgākajiem sportistiem pašā vērienīgākajā katras četrgades pasaules forumā - olimpiskajās spēlēs.