Kurzemes Vārds

20:29 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kurš sadarbosies ar Liepājas galvu?

Anda Pūce

Pēdējā laikā izskanējušie dažādu amatpersonu izteikumi par gatavošanos nākamā pavasara pašvaldību vēlēšanām aizvien vairāk saasina šo tēmu arī mazajās rajona pašvaldībās. Nav jau tur kaislības tik lielas kā Liepājā un Rīgā, tomēr savi mazie kariņi notiek. Katrs, pat mazākā pagasta vadītājs, ķeras pie pārbaudītiem paņēmieniem, veidojot pirmsvēlēšanu kampaņu. Viens visai demonstratīvi paziņo, ka vēlēšanās nekandidēs, sak, lai jau viņa vietu ieņem kāds cits - gudrāks, varošāks, prasmīgāks. Citi steidz sakārtot pilsētu, lai būtu pamanāmi acīm redzami uzlabojumi. Daži visus iespējamos līdzekļus atvēl pabalstu piešķiršanai. Starp citu, visai drošs līdzeklis, jo nauda kabatā, kā zināms, silda vairāk nekā nokrāsots žogs.

Vērojot norises rajonā, šķiet, ka nākamgad būs pagasti, kur pašvaldību vadītāji varētu mainīties. Vairākos gadījumos jāizsaka cerība, ka tā būs, bet dažviet jānovēl, lai tā nebūtu. Tomēr uz āru radītais pašvaldību vadītāju tēls ir tikai viena lieta. Patiesību jau zina un redz tikai vietējie iedzīvotāji, viņi paši arī balsos. Ja pilsēta nav modusies rosībai, tad varbūt tai arī nav vajadzīgs aktīvs vadītājs. Ja kāda pagasta iedzīvotājiem netraucē pagasta padomes priekšsēdētāja pasivitāte, tad lai jau tā arī paliek. Tomēr jācer, ka būs pašvaldības, kurās cilvēki nebaidīsies izkustēties no nāves punkta, ja vien atradīsies kāds atbilstošs cilvēks, kam pagasta vadītāja vietu ieņemt. Pieļauju, ka daudzviet ļaudis kurnēs uz veco pagastveci, bet tad, palūkojoties pēc aizstājēja, neko labāku neatradīs un atkal balsos kā pierasts. Taču vairākās vietās ilggadējie pašvaldību vadītāji sasnieguši pensijas vecumu un būs spiesti atstāt savus amatus.

Neapstrīdams gan ir fakts, ka pat iedzīvotājiem attālākajos rajona pagastos būs svarīgi, kas ieņems augstāko krēslu Liepājas domē, jo sadarbība ar pilsētu rajonam ir būtiska. Līdz šim nekādu atklātu konfliktu rajona un pilsētas pašvaldību starpā nav bijis, tomēr neoficiāli vairāku rajona pašvaldību pārstāvji ir negatīvi izteikušies par Liepājas Pilsētas domes attieksmi pret viņiem, sadarbojoties dažādos kopprojektos. Tomēr vairums nav nolieguši, ka veiksmīga pilsētas pašvaldības darbība rosina arī lauku attīstību. Turklāt jāņem vērā arī būtiskais fakts, ka iedzīvotāju ienākumu nodokli saņem tā pašvaldība, kurā darba ņēmējs dzīvo. Tātad jaunas un labi atalgotas darba vietas Liepājā dod papildu ienākumus arī to pašvaldību kasēs, kuras iedzīvotāji strādā pilsētā.

Vēl no svara ir arī tas, kā veidosies Liepājas Rajona padome. Vieni rajona pašvaldībai prognozē īsu mūžu, tomēr šajās vēlēšanās rajona pagastu un pilsētu vadītāji vēlreiz nāks kopā, lai izvēlētu Rajona padomes vadītāju. Iepriekšējās vēlēšanās virmoja lielas kaislības. Prognozē, ka arī nākamgad to nebūs mazāk. Un atkal, jāteic, ka nav mazsvarīgi, kurš cilvēks kļūs par rajona pašvaldības vadītāju, lai arī tā pastāvēs dažus gadus. Būtiski, cik labi viņš sapratīsies ar Liepājas galvu un kāda būs viņa attieksme pret rajona attīstību kopumā. Arī tādi sīkumi, kā, piemēram, jauniešu lietu koordinatora nepieciešamības vai atsevišķu struktūru un to vadītāju darba lietderības izvērtēšana liecina par veiksmīgu darbību. Jācer, ka ne jau tikai prestižā amata vieta būs tā, kas pievilinās kandidātus šim krēslam. Un, ja pierādīsies, ka Rajona padome jālikvidē, tad cerams, ka pēc rūpīgas izskaidrošanas un diskusijām ikvienā pašvaldībā būs skaidrs, ka tas ir labākais risinājums un sadarbība ar Liepāju var notikt tieši.