Kurzemes Vārds

01:56 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Dibinās reģionālās nodaļas

Pilsētas dome atbalstīja Sporta pārvaldes lūgumu Latvijas Hokeja federācijas reģionālo nodaļu dibināšanai deleģēt no Liepājas trīs cilvēkus: FHK "Liepājas metalurgs" direktoru A.Rogozu, menedžeri M.Vasiļonoku un ledushalles direktoru A.Sveili. LHF reģionālo nodaļu dibināšanas mērķis ir veicināt hokeja attīstību valstī, realizējot reģionālās attīstības programmu. Reģionālo pārstāvju uzdevums būtu sadarbība ar Latvijas Hokeja federāciju jautājumos, kas saistīti ar reģiona hokeja organizāciju, sacensību rīkošanu un tiesāšanu.

Būs teātra seminārs

Deputāti nolēmuši atbalstīt Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā semināra norisi Liepājā. Finansu komitejai tiks lūgts izskatīt iespēju piešķirt 500 latu transporta un telpu īrei. Seminārs paredzēts sadarbībā ar Nīderlandes teātru vadītāju asociāciju. Tajā teātru direktoriem piedāvās papildināt zināšanas kultūras menedžmenta jomā. Ja seminārs notiek Liepājā, pieredzējušiem ārvalstu speciālistiem būtu iespēja iepazīties ar Liepājas teātri, vērtēt tā finansu un plānošanas stratēģiju, iepazīties ar personāla menedžmenta principiem un struktūru, teikts teātra direktores M.Pāvelsones vēstulē domes Kultūras un sporta komitejai.

Atbalsts tiem, kuri nespēj runāt

Liepājas logopēdes Nora Leščinska, Baiba Trinīte un Ināra Dalke atgriezušās no Rīgas, kur piedalījās logopēdu seminārā. Ar speciālistiem runāja kolēģe no Somijas. Latvijā ar Somijas atbalstu tagad ir nodibināts dienas aprūpes centrs "Saule", kurā var meklēt palīdzību cilvēki, kas zaudējuši spēju sazināties sarunājoties: bērni un pusaudži ar smagiem smadzeņu bojājumiem, kustību traucējumiem. Grūtības sazināties nopietni ietekmē pieaugušo un bērnu dzīvi, tāpēc centrā māca alternatīvas komunikācijas formas. Centrs atrodas Rīgā, Ventspils ielā 29, Somijas speciālisti ir solījuši kursus un seminārus, kuros piedalīsies arī Liepājas logopēdu pārstāvji.

Piedalīsies operācijā "Mcoplat - 2000"

No Liepājas uz Rīgu devušies Jūras spēku Karakuģu flotiles kuģi - mīnutraleris "Imanta" un mīnumeklētājs "Namejs", lai piedalītos militārā operācijā "Mcoplat - 2000". Manevru laikā paredzēts attīrīt no mīnām un citiem sprādzienbīstamiem priekšmetiem pieeju Rīgas ostai. Operācija ilgs līdz 20.novembrim. Manevros būs iesaistīti kuģi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Beļģijas, Nīderlandes, Norvēģijas un Lielbritānijas.

Metalurgi šogad var negūt plānoto peļņu

Akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" šogad var nesasniegt gada sākumā plānoto peļņu - 1,5 miljonus latu, informēja uzņēmuma preses sekretāre Laila Millere. No šā gada 28.jūnija, kad ASV valdībai tika iesniegta septiņu ASV metālprodukcijas ražotāju petīcija par antidempinga pasākumiem, "Liepājas metalurgs" vairs nesaņem pasūtījumus no Amerikas pircējiem, līdz ar to zaudējot ļoti nozīmīgu tirgus daļu. Liepājas uzņēmums uz ASV eksportēja vairāk nekā 50 procentu no kopējā eksporta apjoma. Jau iepriekš ziņots, ka 21.jūlijā Vašingtonā Starptautiskā tirdzniecības komisija sāka izskatīt lietu par tērauda dempingu, kuru pret Latviju un vēl 11 valstīm ierosināja ASV tērauda armatūras ražotāji. Savukārt "Liepājas metalurgs" ar juridiskā biroja "Clifford Chance Rogers & Wells" starpniecību iesniedzis apelāciju. Akciju sabiedrības prezidents Kirovs Lipmans uzskata, ka uzņēmums nav pārkāpis tirdzniecības noteikumus ASV, kā arī nav dempingojis cenas un nodarījis lielu kaitējumu ASV ražotājiem. Laila Millere norādīja, ka patlaban vēl nevar precizēt uzņēmuma finansiālos zaudējumus, kas radušies līdz ar antidempinga procesu.

Jauna telefonu rokasgrāmata

Nupat sāk izplatīt tikko klajā laisto jauno ikgadējo rokasgrāmatu, kas satur ziņas par telefona abonentiem Liepājā un rajonā. Tās ir tā dēvētās tradicionālās "zaļās lapas". Rokasgrāmata 2001.gadam satur pēdējos grozījumus abonentu sarakstā un jaunāko reklāmu. Atšķirībā no iepriekšējā izdevuma grāmatā ievietots Pilsētas domes priekšsēdētāja Ulda Seska aicinājums, pašvaldības struktūras shēma, spēkā esošie administratīvās atbildības noteikumi, galvenās ziņas par Speciālo ekonomisko zonu un īsas ziņas par rajonu.

Konkursa "Mis un Misters Liepāja - 2001" atlases kārta jau rīt

Rīt Metalurgu pils Sveču zālē pulcēsies puiši un meitenes, kas nolēmuši piedalīties konkursa "Mis un Misters Liepāja - 2001" atlases kārtā. Tāpat kā iepriekšējos gadus, par konkursa norisi rūpēsies TV "Dzintare" ļaudis un producenti S.Laiveniece un E.Sveilis. Kā pastāstīja S.Laiveniece, atlases kārtas komisijā būs Z.Attāle, Ē.Vilsons, M.Šveiduks, abi producenti un, iespējams, vēl kāds pieredzes bagāts un kompetents cilvēks. Tāpat kā pērn, fināla sarīkojums būšot krāšņs un interesants. Tā sagatavošanā iesaistīti daudzi pārbaudīti spēki. Tie jaunieši, kuri izturēs atlases kārtu un iekļūs finālā, pēc S.Laivenieces domām, var rēķināties ar aizraujošu un jaunām zināšanām bagātu sagatavošanas mēnesi līdz konkursa finālam.

Dāvina grāmatas

Šajās dienās Liepājā ciemojās Zviedrijā dzīvojošais latvietis Valdis Paulāns, kas kopā ar zviedru Bengtu Ulfbringi jau pavasarī centās nodibināt kontaktus starp liepājniekiem un Zviedriju. Šoreiz Valdis Paulāns bija atvedis grāmatas un žurnālus, ko dāvināja 5.vidusskolai. Skolotāja Māra Runde, kurai dāvinājums nodots, teica, ka ir ļoti pateicīga Paulāna kungam. Tādas grāmatas kā L.Streipa "Visjaunāko laiku Latvijas vēsture", "Okupācijas varu nodarītie postījumi Latvijā 1940.-1990.", grāmatas zviedru valodā par vikingu ceļiem, par zviedru galda kultūru, rotaļlietu ražošanas vēsturi, detektīvromāni (izdotas Osvalda izdevniecībā Zviedrijā), kā arī 1999.-2000.gadā izdoti populāri žurnāli zviedru valodā noderēs skolēniem mācību darbā.

Leļļu teātris gan savās mājās, gan viesos

Intensīvs darba posms sācies Liepājas Leļļu teātrim. Nesen ar izrādi "Riekstkodis" tas viesojās Alūksnē un vairākās Latgales pilsētās, kur, kā vēsta "Alūksnes Ziņas", "pulcējis necerēti daudz skatītāju". Uzklausot neatlaidīgos aicinājumus, teātris jau atkal domā par viesizrādēm otrā Latvijas malā. Taču sestdien un svētdien leļļinieki būs tepat Liepājā un Ventspilī. Turpinot sadarbību ar Dzintras Orbas mazajiem dziedātājiem - ansambli "Gaismiņas", teātris sestdien savās mājās skatītājus aicina uz koncertu un izrādi "Vinnijs Pūks". Bet svētdien Leļļu teātra Bebrs Benis kopā ar aktieriem aicināti vadīt jampadraci Ventspils bērnu atrakciju dārzā. Kā teica režisore Inese Belte, tā nebūs pirmā reize, kad teātris ciemojas Atrakciju dārzā un nebūs arī pēdējā - nākamā tikšanās ar ventspilniekiem paredzēta Ziemassvētkos.

Ārsts Andris Kristons svin dzimšanas dienu

Vakar 55.dzimšanas diena bija Tuberkulozes slimnīcas galvenajam ārstam Andrim Kristonam. Jubilejas svinības notiks šovakar pulksten 18 Latviešu biedrības namā. Sarīkojuma pirmajā daļā dziedās vīru koris "Dziedonis" un pats jubilārs izpildīs paša komponētās dziesmas, kurās izmantota Liepājas dzejnieku dzeja, bet pēc tam būs saviesīgā daļa. A.Kristons ir dzimis Vidzemes pusē, par liepājnieku kļuva pēc Medicīnas institūta beigšanas, kad viņam mūsu pilsētā piedāvāja darbu toreizējā Tuberkulozes dispanserā. Jau vairākus gadus viņš ir Tuberkulozes slimnīcas galvenais ārsts un kopā ar kolēģiem rūpējas par tuberkulozes apkarošanu mūsu pilsētā un rajonā, ir pieteicis karu slimniekiem, kas ļaunprātīgi izvairās no ārstēšanās. Līdzās ārsta darbam viņš nodarbojas ar mūziku, pats komponē dziesmas, pats arī tās izpilda, viņš muzikālus sarīkojumus organizējis arī savas iestādes slimniekiem, kā arī uzstājies daudz kur citur. Pirms diviem gadiem A.Kristons ieguva "Gada liepājnieka" titulu.

Logopēdi sadarbosies ar sākumskolu skolotājiem

Vakar Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas telpās notika logopēdu seminārs, to rīkoja Skolu logopēdu metodiskā apvienība, kuru vada N.Leščinska, sadarbībā ar Sākumskolas skolotāju metodisko apvienību (vadītāja D.Bergholca). Seminārā piedalījās ne tikai skolu un bērnudārzu logopēdi, bet arī sākumskolu pedagogi. Seminārs bija veltīts skolu un bērnudārzu pedagogu un logopēdu sadarbībai. Skolotājiem savā darbā ar mazajiem skolēniem ir jāpievērš uzmanība vairākiem faktoriem. Gan tam, kā viņi apgūst rakstīšanu, gan tam, kā izrunā skaņas. Agrīna logopēdu palīdzība sekmēs bērnu sekmes, apgūstot mācībvielu. Īpaša uzmanība jāvelta bērniem, kuri mājās runā krieviski, bet mācās latviešu klasēs.

Projekta "Atvērtā skola" konference

7.vidusskolas telpās šodien sākas un rīt turpināsies Sorosa fonda "Latvija" programmas "Pārmaiņas izglītībā" projekta "Atvērtā skola" konference par bilingvālās mācīšanas tēmu. Konferencē piedalās skolas, kas iesaistītas projektā - 2., 7. un 11. vidusskola, pedagogi no Ventspils, Talsiem, Saldus. Ar konferences dalībniekiem tiekas projekta vadītāja, vieslektore Evija Papule, lektore no Liepājas Pedagoģijas akadēmijas, psiholoģijas doktore Irina Lika. Notiks atklātās stundas, pieredzes apmaiņa, kā skolās īsteno bilingvālo izglītību. Viesiem būs arī kultūras programma.

Aicina uzpildīt degvielu

Degvielas uzpildes stacija "Neste" J.Raiņa ielas un Rīgas ielas stūrī beidzot ir gatava, oficiāli pieņemta ekspluatācijā un sākusi apkalpot klientus. To, ka tas patiešām ir tā, rāda divas lielas reklāmas plāksnes, aicinot autovadītājus iegriezties, tas ir, veikt kopēju biznesu. Jaunā uzpildes stacija atvērta jau otro nedēļu, runā, ka pirmajās dienās degviela tur bijusi nedaudz lētāka nekā kaimiņiem. Pirmajiem klientiem bez maksas pasniegtas biļetes uz ledushalli - lai viņi no pirmajiem kļūtu par pastāvīgajiem. Degvielas uzpildes stacija "Neste" ir pirmā automātiskā stacija pilsētā. Tomēr darbības sākuma posmā tur ir klāt arī speciālists, kas pirmo reizi iebraukušajiem klientiem palīdz orientēties apkalpes specifikā. Var izmantot gan kredītkartes, gan monētas. Protams, liepājnieki nav aizmirsuši neseno ažiotāžu ap šā objekta būvniecību un gaidāmajām nepatīkamajām sekām. Pagaidām gan stacijā valda tīrība un kārtība, vēl nekas slikts nav atgadījies.