Kurzemes Vārds

12:53 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Policistu būrējam būs jāmaksā 10 latu liels naudassods

Gundars Matīss

Jau informējām, ka pagājušās nedēļas nogalē divi tirgotāji solījuši noburt Transporta policijas darbiniekus un kādu pārdevēju. Vakar visai komisko administratīvo pārkāpumu lietu izskatīja Liepājas tiesa. Veikala īpašniece "Kurzemes Vārdam" atklāja arī vairākas pikantas detaļas par Transporta policijas darba metodēm un dīvaino sadarbību ar tirgotājiem.

Draud, ka policisti naktīs vairs negulēs

Pagājušo piektdien Transporta policijas Liepājas nodaļas darbinieki rīkojuši profilaktiska rakstura reidu. Kā pastāstīja nodaļas priekšnieks Jānis Mileris, kārtības sargiem doti dažādi uzdevumi, bijis arī jāpārbauda, kā veikalos tiek ievēroti tirdzniecības noteikumi. 27.oktobrī ap pulksten 22 divi kārtības sargi - viens formastērpā un viens civilā apģērbā - ieradušies veikalā "Pie runčiem", kas atrodas Meža ielā blakus gājēju tiltam. Policisti parādījuši savas dienesta apliecības un vēlējušies noskaidrot, vai pareizi noformēta kases grāmata, preču pieņemšanas - nodošanas žurnāls un vēlējušies pārbaudīt citas formalitātes.

Kā rakstīts protokolā, veikala pārdevējs Sandis Sīklis sācis klaigāt, ka ieradušies zagļi, apgalvojis, ka esot melnās maģijas piekritējs, solījis uzlikt kārtības sargiem lāstu, viņus noburt un teicis, lai policisti ejot no kurienes nākuši. Drīz vien ieradusies arī Sanda māte un veikala īpašniece Silvija Sīkle, kura arī sākusi lamāties, draudējusi izmantot melno maģiju un būrusies. Policisti protokolā ierakstījuši, ka Sandis solījis sagraut viņu garīgo un fizisko līdzsvaru, kā arī panākt to, ka kārtības sargi pa naktīm nevarēšot gulēt. Policisti uzskatīja, ka Silvija Sīkle ļaunprātīgi izvairījusies izpildīt kārtības sargu likumīgās prasības, bet Sandis Sīklis tika vainots sīkajā huligānismā. Policistiem tā arī neizdevās veikalu pārbaudīt.

Transporta policijā pastāstīja, ka nākamajā rītā Sandis esot ieradies veikalā "Riekstiņš" un sācis bērt uz grīdas sāli, kaut ko murminājis un arī draudējis ar lāstu uzlikšanu. Taču šonedēļ, otrdienas rītā Transporta policijas darbinieki pie darba telpu ārdurvīm arī atraduši trauciņu ar sāli, kurā bijušas saliktas saspraudes. "Nav jau bail, taču tas ir nepatīkami," situāciju komentēja viens no policistiem.

Sieviete tikai vēlējusies aizbaidīt ļaunus cilvēkus

Sīkle tiesā skaidroja, ka neuzticoties Transporta policijas darbiniekiem. Īpaši pēc tam, kad aizturēts Ostas iecirkņa priekšnieks Laumanis, kurš tiek vainots liela mēroga zādzībā no ostas teritorijas. Sīkles kundze bija izpētījusi likumu pantus un konstatējusi, ka Transporta policijai vispār nav tiesības pārbaudīt tirdzniecības objektus. Turklāt kārtības sargi nav varējuši uzrādīt norīkojumu, kas apliecinātu, ka viņi tiešām sūtīti veikt pārbaudi veikalā "Pie runčiem". Par to, ka vajadzīgs norīkojums, Sīkle bija dzirdējusi televīzijas informatīvajā raidījumā "Panorāma", kad runājis Valsts ieņēmumu dienesta priekšnieks Sončiks.

Sieviete skaidroja, ka viņai piederot zīlēšanas salons netālu no dzelzceļa stacijas, taču tas vēl nenozīmējot, ka viņa nodarbojas ar melno maģiju. "Ja kāds ierauga ļaunu cilvēku un vēlas no viņa atbrīvoties, vajag kādu brīdi skatīties vienā punktā, bet pēc tam ar acīm ļaunuma iemiesojumam uzmest krustu," skaidroja burvestībās vainotā tirgotāja. Viņa atzina, ka krustu policistiem uzmetusi piektdienas vakarā un arī pirmdienas rītā, kad kontrolieri ieradušies vēlreiz. Viņa neesot varējusi paciest policistu klaigāšanu, jo viens no pārbaudītājiem esot "zvērīgi kliedzis", ka nekādu nosūtījumu nevajagot. Kad kārtības sargi redzējuši, ka pārbaudīt veikalu neizdosies, formastērpā ģērbtais policists esot teicis: "Visi taču esam cilvēki un visu varam sarunāt. Mēs taču esam Transporta policijas virsnieki." Sieviete sarunāšanu esot uzskatījusi par zināmu mājienu.

Silvija Sīkle piektdienas vakarā bijusi ļoti saniknota par, viņasprāt, policistu nelikumīgajām prasībām, tāpēc nekavējoties nosūtījusi sūdzību prokuratūrai, Iekšlietu ministrijai un piezvanījusi uz Drošības policiju, skaidrojot, ka nevēlamas personas ieradušās viņas veikalā.

Policisti uz parāda ņēmuši arī zeķbikses

Sandis Sīklis uz tiesas sēdi nebija ieradies, tāpēc Silvija Sīkle paskaidroja, ka pēc viņas domām dēlam sastādītais protokols esot safabricēts. Sandis pirmdienas rītā protokolu nekādi neesot varējis parakstīt, jo aizbraucis uz Rīgu. Sieviete arī neatcerējās, ka Sandis necenzēti lamājies, bet tikai pajautājis, vai policisti pēc šādām izdarībām varēšot mierīgi gulēt. Viņa kategoriski noliedza, ka kopā ar dēlu esot iesaistīta kaut kādos melnās maģijas rituālos un pie Transporta policijas durvīm likusi sāli ar saspraudēm.

Tiesa nolēma sodīt Sandi Sīkli ar 10 latu lielu naudassodu par sīko huligānismu. Taču Silvija Sīkle pēc lēmuma nolasīšanas varēja smaidīt, jo tiesa atzina, ka Transporta policijai tiešām nav tiesību pārbaudīt tirdzniecības vietas. Lietvedība Sīkles administratīvā pārkāpuma lietā tika izbeigta.

Sīkle "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka viņai piederošie divi veikali, kas atrodas pie dzelzceļa stacijas, tikuši regulāri pārbaudīti. 1999.gada pavasarī jau sastādīts viens administratīvo pārkāpumu protokols par to, ka noliktavā atradušies produkti, kuriem beidzies realizācijas termiņš. Toreiz no Sīkles pieprasīti 150 lati, taču sieviete uzskatījusi, ka nepamatoti apvainota, tāpēc meklējusi taisnību tiesā. Arī toreiz tiesa nolēmusi, ka Transporta policijai nav bijis tiesību pārbaudīt veikalu. Pirmā pārbaude esot sarīkota pēc tam, kad tikko ieceltā veikala vadītāja atteikusies dot policistiem preces uz parāda. Kārtības sargi esot ļoti sašutuši par šādu rīcību un nolēmuši likt lietā formastērpu un dienesta apliecības, lai vestu vadītāju pie prāta. Transporta policijas darbinieki regulāri esot izmantojuši tā dēvēto krīta sistēmu, algas dienā norēķinoties par agrāk paņemto alkoholu pārtiku un pat zeķbiksēm. Dažkārt parādi sasnieguši pat 20 latus. Veikala īpašniecei vēl tagad saglabājušās burtnīcas ar parādnieku sarakstiem. Viens no augstāk stāvošiem policistiem tagad regulāri no viņas aizņemoties naudu.

Sīkle teica, ka pēc pirmās pārbaudes pie viņas atnācis Transporta policijas priekšnieks Jānis Mileris un skaidrojis, ka veikala pārdevēja slikti strādājot, tāpēc piedāvājis darbinieci atlaist, bet darbā pieņemt viņa sievu. Sīkle tā arī esot izdarījusi. Pret jauno darbinieci viņai iebildumu neesot. Sieviete strādājot kārtīgi un nekādi pārkāpumi neesot konstatēti. Taču morālu spiedienu no policistu puses Sīkle esot jutusi kopš tās dienas, kad atvērusi veikalu. Sieviete bija ļoti izbrīnīta, ka līdz šim neviens nav protestējis, ka Transporta policija regulāri nodarbojas ar nelikumībām, pārbaudot ap dzelzceļa staciju iekārtotos veikalus un morāli šantažējot tirdzniecības vietu saimniekus.