Kurzemes Vārds

23:22 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

"Lauma" grib starptautiskos sertifikātus

Akciju sabiedrība "Lauma" šogad plānojusi sasniegt atbilstību starptautiskajam EKO standartam, kas apliecina, ka produkcija ir pilnīgi nekaitīga patērētāja veselībai. Kaut arī produkcija jau labu laiku atbilst šim standartam, sertifikāts jāatjauno katru gadu. Turklāt uzņēmums plānojis iegūt arī ISO kvalitātes sertifikātu, kas atvieglos produkcijas noieta tirgus meklējumus ārvalstīs. "Laumas" apgrozījums 2000.gadā pēc neauditētajiem rezultātiem ir 16,5 miljoni latu, kas ir par 20 procentiem vairāk nekā iepriekšējā gadā. Šogad uzņēmums plāno apgrozījumu kāpināt vēl par 10 procentiem.

Apdāvina ārzemju partneri

Ar SIA "SD Autocentrs" starpniecību Liepājas pilsētas dome saņēmusi dāvinājumu liepājniekiem no firmas vācu partneriem Soestas pilsētā. Kompānija "Küchen Meister" atsūtījusi 220 Ziemassvētku kēksu, kas ar Sociālās palīdzības centra biroja "Mājas aprūpe" darbinieku starpniecību nogādāti aprūpējamajiem. Kā informēja biroja vadītājs Aivars Žvagulis, dāvanas tika īpaši aprūpējamiem un gados vecākiem ļaudīm. Uz Ziemassvētkiem jau dāsni apdāvināti vairāk nekā 450 mājās aprūpējamo cilvēku, kas saņēma domes sarūpētās paciņas 2,5 latu vērtībā un zviedru sadarbības partneru sagādātās dāvanas. Savukārt vācu kompānija "Hasbro" ir atsūtījusi dāvanas mazajiem liepājniekiem - rotaļlietas, izkrāsojamās grāmatas, plastilīnu. Šīs dāvanas izlozes kārtībā tiks pilsētas bērnudārzu audzēkņiem.

Vecliepājas poliklīnikā atjaunota garderobe

Daudzi liepājnieki bija nesapratnē, kāpēc Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centrā vairs nav garderobes un apmeklētājiem virsdrēbēs ir jāiet pie ārsta. Garderobi šajā centrā slēdza rudenī, kad ēkas pirmā stāvā sākās remonts. Telpa, kurā pirms tam atradās garderobe, tika pārveidota aptiekas vajadzībām, bet apmeklētāji virsdrēbes varēja nolikt ģimenes ārstu kabinetos, kuros tika novietoti drēbju statīvi. Šādu kārtību mūsu pilsētas mediķi pārņēma no saviem kolēģiem citās Eiropas valstīs, kurās viņi viesojās pieredzes apmaiņas braucienos. Tomēr, tā kā daudzus apmeklētājus šāda kārtība neapmierināja, garderobe veselības centrā ir atjaunota. Vakar centra saimniecības vadītājs Modris Jurbergs pabeidza pēdējos sakārtošanas darbus, izvietoja numuriņus, un tagad, tāpat kā iepriekš, virsdrēbes varēs atstāt pirmajā stāvā. Jāpiebilst gan, ka pašreizējā garderobe būs daudz mazāka (attēlā), jo, kā uzskata centra galvenā ārste Violeta Celma, tā domāta neilgai drēbju uzglabāšanai. Taču arī turpmāk, ja apmeklētāji vēlēsies, viņi virsdrēbes varēs noģērbt arī ģimenes ārstu kabinetos.

Jūras spēku puiši dod asinis

Vakar Jūras spēku apvienotās basketbola komandas seši jūrnieki - gan obligātā dienesta matroži, gan arī virsdienesta karavīri Centrālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā deva asinis. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Karakuģu flotiles preses sekretāre Iveta Skurstene, Jūras spēku pārstāvji ne jau pirmo reizi piedalās šādās akcijās. Iepriekšējā reizē asinis tika ziedotas konkrēta ar asinsvēzi slima bērna ārstēšanai. Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Guna Zeme sacīja, ka pēdējos gados ir retums, ka par donoriem kļūst vienas darbavietas pārstāvji. Iespējams tāpēc, ka donoru kustība nekādi netiek atbalstīta. Bet viņa piebilda, ka donoru asinis var izrādīties vajadzīgas mums ikvienam vai kādam mūsu tuviniekam, tāpēc daktere novēlēja, lai jaunajā gadā uzņēmumu, iestāžu un firmu vadītāji kļūtu atsaucīgāki pret donoru kustību.

Amerikas Latviešu apvienības grāmatas mūsu bibliotēkām

Amerikas Latviešu apvienības izglītības nozare jau vairāku gadu garumā izdod dažādas mācību grāmatas latviešu valodā, kas domātas lietošanai trimdas skolās. Tās tiek sūtītas arī Latvijas skolām un bibliotēkām. Aizvadītā gada pašā nogalē, Ziemassvētku priekšvakarā, šādu lielu grāmatu dāvinājumu, kuru izsūtījis bibliotēkas labvēlis Zigurds Reineks, saņēma arī Centrālā zinātniskā bibliotēka. Sūtīšanas izdevumus segusi Klīvlendas "Daugavas vanagu" apvienība. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja direktore Aina Krauče, saņemtās grāmatas ir patiesi noderīgas, jo starp tām ir gan Latvijas vēsture laikposmā no 1914. līdz 1980. gadam, gan visjaunāko laiku Latvijas vēsture, ko sastādījis Laimonis Streips, gan latviešu valodas mācība iesācējiem cittautiešiem, gan latviešu rakstniecības vēsture vidusskolām, kurā ļoti plaši apskatīts folkloras posms - tautas dziesmas, pasakas, teikas, mīklas, sakāmvārdi utt. Liels ir arī daiļliteratūras klāsts, kurā pārstāvētas K.Skalbes pasakas, J.Širmaņa bērnu grāmatas, latviešu dramaturģija - J.Raiņa, M.Zīverta un citu autoru lugas. Visas grāmatas ir jaunas un vairākos eksemplāros, tā kā pa sējumam saņems arī bibliotēkas filiāles. Vēl sūtījumā ir arī trimdā iznākušie žurnāli un izdevumi par Latvijas pirmajiem prezidentiem Jāni Čaksti un Gustavu Zemgalu.

44 gleznas no muzeja krājumiem

Vēstures un mākslas muzejā atvērta jauna mākslas izstāde, kurā eksponēti dažādu autoru viena žanra darbi - klusās dabas, kas tapušas laikposmā no 20.gadsimta divdesmitajiem līdz deviņdesmitajiem gadiem. Izstādē skatāmas 23 mākslinieku 44 gleznas no Liepājas muzeja krājuma. Var nosaukt tādu autoru kā L.Svempa, P.Postaža, R.Stārosta, R.Priedes, K.Celmiņa, M.Zavicka, T.Uldriķa un citu vārdus. Tie ir darbi, kas pauž savu radītāju redzējumu uz apkārtējo pasauli, atspoguļo viņu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu un harmonijas meklējumus, atklāj skatītājam glezniecības estētiskās vērtības.

Domā, kā veicināt sadarbību ar skolēnu ģimenēm

Šodien notiek Ģimenes atbalsta grupas nodarbība. Šajā grupā ir iesaistīti Izglītības pārvaldes speciālisti un skolu sociālie pedagogi. Nodarbības vada Pārsla Ivanova, kura pati mācās Ģimenes centrā. Centra darbības pamatā ir dot zināšanas, kā veicināt skolas sadarbību ar bērnu vecākiem, līdz šim ierastās vecāku sapulces nomainot ar jauna veida, netradicionālām tikšanās formām. Piemēram, veidojot nelielas grupas, kurās pārrunā audzināšanas jautājumus.

Bērni izvēlas spēles un žurnālus

2.bērnu bibliotēkā tagad, brīvdienās, skolēni nāk, lai atpūstos. Lasītavā iekārtota to grāmatu izstāde, kuras vēsta par dzīvniekiem mūsu mājās. Tā piesaista mazo lasītāju uzmanību. Bibliotekāres novērojušas, kas bērnus šobrīd interesē. Meitenes ļoti labprāt pārlapo bērnu un pusaudžu žurnālus, kuros var izlasīt par modēm, par savstarpējām attiecībām. Zēnu vislielāko piekrišanu izraisījis krāsainais izdevums par hokeju. Bet visiem bibliotēkas apmeklētājiem patīk pavadīt laiku, spēlējot spēles. Turpretī čaklākie bērni jau pašā brīvdienu sākumā izvēlējās grāmatas, kuras uzdots izlasīt. Kā allaž, bibliotēkā nomainīts izstāžu stends. Tagad ekspozīcijas vēsta par tiem rakstniekiem un dzejniekiem, kuri janvārī atzīmē jubilejas.

Par suņa mocīšanu sodīs Reģionālā vides pārvalde

Liepājas Veterinārā pārvalde Dānijas firmas "Pumac Liepāja" būvdarbu vadītāja Jēkaba Hojera lietu par suņa mocīšanu nosūtījusi Liepājas Reģionālajai vides pārvaldei administratīvā soda piemērošanai. Par to aģentūru LETA informēja Veterinārās pārvaldes priekšnieks Zigurds Kārkliņš. Viņš paskaidroja, ka pēc pastāvošās likumdošanas Veterinārā pārvalde nav tiesīga administratīvi sodīt par cietsirdīgu izturēšanos pret suni, tāpēc lieta tālāk pārsūtīta Reģionālajai vides pārvaldei. Kā zināms, Jēkabs Hojers bija nežēlīgi izturējies pret suni, kas sargāja uzņēmuma teritoriju. Mocītais un sistais suns iemidzināts gandrīz nedziedināmās veselības dēļ - sunim bija izsisti visi priekšzobi un lauzts apakšžoklis.

Komitejas sēdē

Vakar Pilsētas domē notika Sociālo lietu, izglītības, veselības un sabiedriskās kārtības pastāvīgās komitejas sēde. Lēmumus pieņēma veselā virknē jautājumu. Starp citu, pozitīvi izskatīja iesniegumu no kāda laulāta pāra, kas atzīmējis kopdzīves 50 gadadienu, bet pēc tam pensionāriem pietrūcis naudas citiem maksājumiem. Viņiem piešķīra 30 latu, nolēma jubilārus apsveikt arī domes vārdā. Izskanēja viedoklis, ka tāds atbalsts būtu jāvērš par tradīciju, lai nostiprinātu ģimenes. Izskatot kādu citu iesniegumu par nodrošināšanu ar malku, deputāti gāja vēl tālāk - lēma, ka izcērtamie slimie koki jāizmanto malkai. Deputāti atbalstīja arī priekšlikumu izveidot Liepājas jauniešu dienas aprūpes un rehabilitācijas centru personām ar garīgās attīstības traucējumiem. Par tā direktori strādās Ineta Bore. Galīgo lēmumu pieņems Pilsētas domes kārtējā sēdē.

"Kurzeme - 2001"

Firmas "Lattelekom" preses dienests izplatīja informāciju masu informācijas līdzekļiem par to, ka izdots jauns telefona abonentu katalogs "Kurzeme - 2001" ar pazīstamo emblēmu "118". Šajā izziņu krājumā ievietotas ziņas gan par privātpersonām, gan uzņēmumiem. Firma "Lattelekom" arī šo katalogu, tāpat kā iepriekšējos, abonentiem izsniedz bez maksas. Lauku apvidū to var saņemt Pasta nodaļās, bet pilsētās - Klientu apkalpošanas centros. Uzņēmumiem jauno izdevumu piegādās sakarnieki paši.