Kurzemes Vārds

23:17 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veselības aprūpe

Izmaiņas vairāk skar pašus ārstus

Kristīne Pastore

Kā parasti, jauns gads iesācies ar izmaiņām veselības aprūpes sistēmā. Šoreiz gan jāatzīst - šīs pārmaiņas vairāk skar organizatorisko pusi un līdz ar to attiecas uz pašiem ģimenes ārstiem un to, kā turpmāk notiks pacientu pieņemšana un no valsts piešķirtās naudas pārvaldīšana. Par jaunajām izmaiņām "Kurzemes Vārdu" informēja Kuldīgas Slimokases Liepājas nodaļas vadītāja MARINA ČERŅAKOVA un Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centra galvenā ārste VIOLETA CELMA.

Ģimenes ārsti juridiski būs uzņēmēji

Izmaiņas saistītas ar Ministru kabineta 1999.gada 9.septembrī izdoto rīkojumu Nr.290, kas ietver primārās veselības aprūpes organizāciju, informēja V.Celma. Izmaiņu ir pietiekami daudz, bet pašos pamatos tās visas attiecas uz ģimenes ārstiem un neskars pacientus. Katrs ģimenes ārsts turpmāk juridiski būs uzņēmējs un slēgs individuālu līgumu gan ar Slimokasi, gan ar Valsts ieņēmumu dienestu. Agrāk to darīja ārstniecības iestāde par visiem strādājošajiem ārstiem kopumā. Taču, kā mierināja M.Čerņakova, nekādas finansiālas un arī organizatoriskas pārmaiņas neskars pacientus, kas pie ģimenes ārstiem pierakstījušies. Tāpat kā līdz šim, pacienti par valsts atvēlēto naudu saņems tos pakalpojumus, kas ietverti valsts garantētajā veselības aprūpes programmā. Tāda pati kā līdz šim paliks arī pacienta nodeva, apmeklējot savu ģimenes ārstu un speciālistus ar ģimenes ārsta norīkojumu: pieaugušajiem 50 santīmu un bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam 20 santīmu. V.Celma gan piebilda, ka izmaiņas vienīgi tik daudz skars pacientus, ka turpmāk, ierodoties primārās veselības aprūpes centrā vizītē pie ģimenes ārsta, jāmaksā būs ārsta kabinetā, nevis kasē, taču par procedūrām, speciālistu apmeklējumu, analīzēm vai citām manipulācijām, tāpat kā iepriekš, iestādes kasē.

Jāveido kontakts starp ārstiem un pacientiem

V.Celma arī sacīja, ka veltīgi tiekot celta ažiotāža, ka tiek organizēts pieraksts pie ģimenes ārstiem. Viņa paskaidroja, ka tas notiek plānveida gadījumos, kad pacients jau laikus zina, ka doties pie ārsta, taču nekādā gadījumā šis pieraksts neattiecas uz akūtiem un steidzamiem gadījumiem, kad cilvēks saslimis pēkšņi. Protams, katram ģimenes ārstam ir savs darba laiks, un, ja ģimenes ārsts, pie kura pacients pierakstījies, tajā brīdī nestrādā, ir jāgriežas reģistratūrā, kur pateiks, pie kura ārsta doties.

V.Celma arī piebilda, ka, veidojoties jaunajai primārās veselības aprūpes sistēmai, kad ģimenes ārsts ir kā veselības aprūpes dispečers saviem pacientiem, ir svarīgi, lai starp ārstu un pacientiem izveidotos kontakts. Tāpēc nevajag kautrēties prasīt ārstam viņa mobilā tālruņa un pat mājas telefona numuru, lai vajadzības gadījumā varētu sazināties. Tāda prakse ir arī citās valstīs, kur pastāv šāda veselības aprūpes kārtība, un pie tās jāpierod arī mums.

Plāno neņemt pacienta nodevu no bērniem un jauniešiem

Ir kļuvis zināms, ka Saeima pieņēmusi grozījumus "Ārstniecības likumā". Tie paredz bezmaksas veselības aprūpi bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam - viņiem par vizīti pie ārsta nebūs jāmaksā pacienta nodeva 20 santīmu. Vēl tikai jāsagatavo grozījumi Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes finansēšanu, un jauninājums varēs stāties spēkā. Taču, kā vēstī šobrīd pieejamā informācija, ienākumus, ko maksāja šīs personas, ģimenes ārstiem neviens nekompensēs. M.Čerņakova sarunā ar "Kurzemes Vārdu" šos grozījumus pašreizējā situācijā komentēja īsi un kodolīgi: ja kaut ko atņem, tad kaut kur tas ir jāpieliek klāt. Diemžēl šajā situācijā tā nenotiek, un tāpēc nevar nopietni runāt par jautājuma kompetentu risinājumu.

Kā zināms, šajā gadā veselības aprūpes atvēlētais budžets netiek palielināts, tāpēc pacienta nodeva, ko tagad plāno vispār atņemt, to vēl vairāk samazinās. M.Čerņakova šos grozījumus nosauca drīzāk par politisku lēmumu, ko izspēlē, tuvojoties pašvaldības vēlēšanām. Līdzīgās domās bija arī V.Celma, atzīstot, ka arī tagad neviens bērns vai jaunietis, ja viņam nav to 20 santīmu, bez ārsta palīdzības nav atstāts. Viņa sacīja: "Ja tā ir noticis, lūdzu ziņojiet man!" Vienīgi piebilda, ka, iespējams, neliels atbalsts šie grozījumi varētu būt trūcīgajām daudzbērnu ģimenēm.

Ģimenes ārsta vizīte mājās maksā 2 latus

Jau iepriekšējā gadā daudz runāja par mājas vizīšu apmaksu, daudzu pacientus neapmierina, ka par to prasa 2 latus. Tas esot pārāk daudz. Kā vēlreiz skaidroja V.Celma, viens lats tiek maksāts par pašu ārsta pakalpojumu, dodoties pie pacienta mājās, un šo cenu noteikusi Labklājības ministrija, savukārt otrs lats ir jāmaksā par transporta pakalpojumu, ko valsts neapmaksā. Protams, pastāv iespēja vienoties ar ārstu, ka piederīgie viņu līdz slimniekam un atpakaļ uz ārstniecības iestādi nogādā ar savu transportu.