Kurzemes Vārds

22:32 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Gadsimtu mijas apcerīgās pārdomas

Sarmīte Pelcmane

Tikko mēs kā izredzētie piedzīvojām ne tikai gadu un gadsimtu, bet arī gadu tūkstošu miju. Un šajā laikā, gribi vai negribi, prātu pārņem apcerīgas domas. Bet, ja to nav, gribas vismaz rosināt. Jaungada priekšvakarā ziņas presē un arī televīzijā pārpildīja cerīga noskaņa, pavīdēja arī sižets par Igo, kurš, brīnumainā kārtā atveseļojies pēc smagās autoavārijas traumas, jau rudenī, tikko kā no slimības gultas cēlies, devās sniegt koncertus bērniem. Un, sagaidot Ziemassvētkus un Jaungadu, jau arvien stabilāk atgriezās dzīvē, piedaloties lielkoncertā kopā ar Arni Medni un Rīgas zēnu kori. Sarunā ar dzīvē atgriezušos mūziķi vairākkārt izskanēja vārds brīnums. To atzina pats Igo, to viņam bija teikuši medicīnas speciālisti. Cauri izbrīnītajiem tekstiem vijās doma, ka šoreiz par Igo atgriešanos jāpateicas ne tikai mediķu veikumam. Igo teica paldies visiem, kas viņam palīdzēja atgriezties dzīvē, un ne tikai par materiālo atbalstu, bet arī par labajām domām. Jo skaidrs, ja tik daudz cilvēku bija ar mieru ziedot līdzekļus Igo atveseļošanās procesam, tad arī domās viņi novēlēja mūziķim visu labāko. Un, kas gan šodien var pateikt, kam bija lielāka nozīme Igo brīnumā, - saziedotajai naudai vai cilvēku koncentrētajai labestībai. Gribu ticēt, ka abiem.

Vērojot sižetu, prātā nāca sena saruna ar kādu Liepājas mācītāju, kas stāstīja, ka vismaz tolaik izveidojusies laba sadarbība ar mediķiem, kas paši meklējuši ceļu pie garīgajiem ļaudīm, zvanījuši, kad slimnīcā uz dzīvības un nāves robežas atradies kāds bērns, un lūguši palīdzēt ar lūgsnām. Tā nu draudzes bērni ikreiz lūguši Visvarenā žēlsirdību un palīdzību mazajai dvēselītei cīņā par izdzīvošanu. Saka, Dievs labprāt uzklausot bērnu lūgšanas. Un tiešām, vismaz tā apgalvoja mācītājs, pēc šīm lūgsnām bieži vien gadījies brīnums - mazais pacients, kuram mediķi nav devuši nekādas cerības, uzvarējis cīņu ar nāvi. Vai tiešām labo domu koncentrācija ir tik stipra? Iespējams. Bet tad jau arī slikto domu apvienošanās ir tikpat spēcīga.

Tāpēc gribētu, lai šajā jaunajā gadsimtā, kas tiek dēvēts par jauno laikmetu un apgaismības gadsimtu, cilvēci pārņemtu labas domas, lai arvien ruktu dusmas, naids, bezjēdzīga atriebība. Lai cilvēki domātu labas domas, lai no sirds vēlētu cits citam izdošanos. Mēģināsim norīt nejauši uz mēles pagadījušos indīgu vārdu, novērst naidpilnu skatienu no cita cilvēka. Ja nesanāk vēlēt labu, pacensties aizšķērsot ceļu vismaz sliktajām domām. Un varbūt tiešām pasaule kļūs labāka. Kas to lai zina? Varbūt ir vērts pamēģināt?

Nezinu, vai mūsdienu cilvēks spēj turēties pie Bībeles mācības: ja tev sit pa vienu vaigu, griez pretim otru. Bet laikā, kad uzvaru sāk apgaismība, droši vien var ņemt vērā Jāzepa atziņu, ka ļaunu nevar atdarīt ar ļaunu, jo vienalga rodas jauns ļaunums, un tas tikai vairosies. Ļaunu vērst par labu - tāda bija Jāzepa atziņa. Un vismaz pie tās mēs varētu mēģināt turēties. Ja nu izdodas? Ja nu ar domām un labām emocijām tiešām vērsīsim pasauli labāku, tad vismaz tādu to saņems mūsu bērni. Tādēļ taču ir vērts papūlēties!