Kurzemes Vārds

22:13 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Gunta Smiltniece apstiprināta par akadēmijas rektori

Ministru kabinets vakar pieņēma rīkojumu par filoloģijas doktores Guntas Smiltnieces apstiprināšanu Liepājas Pedagoģijas akadēmijas rektores amatā. Pedagoģijas akadēmijas Senāts līdzšinējo zinātņu prorektori G.Smiltnieci par rektori ievēlēja pagājušā gada 23.oktobrī. Viņa absolvējusi to pašu augstāko mācību iestādi, kuras rektore tagad kļuvusi. Par savu uzdevumu jaunā rektore uzskata akadēmijas virzību uz universitāti, pedagoģisko un nepedagoģisko studiju attiecības līdzsvarošanu, jāiesaistot kvalificētus mācībspēkus nepedagoģiskajās studiju programmās. Akadēmijas tālākā attīstībā uzmanība jāpievērš studiju programmu satura pilnveidošanai, augstskolas intelektuālā potenciāla atjaunošanai, studiju procesa organizācijas optimizācijai, prestiža celšanai kā Liepājā, tā Latvijā.

Vēlēšanās Liepājā varētu kandidēt Kirovs Lipmans

Iespējams, pašvaldības vēlēšanās no vēlēšanu apvienības "Liepājs apvienotais saraksts" varētu kandidēt arī akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" un Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans, ziņoja LETA. Līdz šim "Liepājas apvienotais saraksts" nosaucis 13 deputātu kandidātus: līdzšinējo Liepājas galvu Uldi Sesku, pilsētas deputātu un uzņēmēju Tālivaldi Vēsmiņu, ostas pārvaldnieku Aivaru Boju, uzņēmēju Aloizu Norku, Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieku un līdzšinējo domes deputātu Guntaru Krieviņu, Liepājas teātra māksliniecisko vadītāju Juri Bartkeviču, VID Liepājas nodaļas muitas Kurzemes reģiona Pretkontrabandas daļas vecāko muitas ekspertu Juri Leimantu, 8.vidusskolas direktori Jevgeņiju Mickēviču, "Liepājas maiznieka" direktoru Arvi Rovi, Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļas vadītāju Juri Āboliņu, daudzbērnu asociācijas "Dēkla" Liepājas nodaļas priekšsēdētāju Brigitu Dreiži, Simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju Imantu Resni un līdzšinējo domes deputāti un Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Liepājas nodaļas priekšsēdētāju Irēnu Opšteini.

Vēstule no Jeruzālemes

Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks saņēmis vēstuli no Jeruzālemes pašvaldības, ko parakstījis tās mērs Ehuds Olmerts, informēja domes Preses dienests. Vēstulē teikts, ka Olmertam bijis liels prieks tikties ar Liepājas pilsētas galvu mēru konferencē 2000.gada aprīlī. "Ņemot vērā, kā attīstījušies notikumi Jeruzālemē un kā tas atspoguļots masu saziņas līdzekļos, es vēlētos izmantot iespēju, lai dalītos ar jums, cienījamo kolēģi, savos apsvērumos par šo situāciju," raksta Olmerts. Fakts, ka Jeruzālemes iedzīvotāji nav sākuši nemierus, apliecina - Jeruzālemes arābu kopiena labprātāk paliek Izraēlas pakļautībā, jo iedzīvotājiem ir svarīgi stabilie un demokrātiskie apstākļi un pakalpojumi, ko nodrošina pašvaldība, uzskata E.Olmerts. "Jebkurš priekšlikums vai mēģinājums sadalīt Jeruzālemi neizdosies", turpina Olmerts. Viņš uzsver, ka apzinās atbildību par Jeruzālemes svētvietām pārējās pasaules priekšā un sola, ka tās būs atvērtas ikvienam, kas vēlēsies tās apmeklēt.

Uldis Sesks Tatarstānā

Šonedēļ domes priekšsēdētājs U.Sesks un Liepājas SEZ SIA "Transwide Services" direktors S.Govorovs pēc Kazaņas administrācijas ielūguma devušies atbildes vizītē uz Tatarstānu, lai pārrunātu ekonomiskās sadarbības iespējas. Pa ceļam uz Kazaņu U.Seskam bija tikšanās ar Latvijas vēstnieku Krievijā Imantu Daudišu, informēja domes Preses dienests. Maskavā pārrunātas starpvalstu attiecības un iespējamā Liepājas SEZ prezentācija Krievijas galvaspilsētā. Vakar U.Seskam bija paredzēta tikšanās ar Kazaņas mēru Kamilu Ishakovu, ar kuru U.Sesks jau ir pazīstams no pasaules mēru tikšanās Jeruzālemē pagājušā gada aprīlī. Paredzēta arī lietišķa tikšanās Tatarstānas Ārējo sakaru departamentā, Starptautiskās sadarbības attīstības aģentūrā, paredzēts apmeklēt vairākus Kazaņas rūpniecības uzņēmumus - organiskās sintēzes rūpnīcu, sintētiskā kaučuka rūpnīcu, paredzēta tikšanās ar vairāku uzņēmumu - "Ņižņekamskņeftehim", "KamAZ" u.c. pārstāvjiem. Kazaņā darbojas vairāk nekā 20 lielu uzņēmumu. Tatarstāna bija pirmā no bijušajām Padomju savienības republikām, kas pieņēma savu konstitūciju un 1994.gadā noslēdza divpusēju sadarbības līgumu ar Krieviju. Kazaņā šobrīd dzīvo vairāk nekā 1 100 000 iedzīvotāju, kas pārstāv 77 nacionalitātes.

Pedagogi mācīsies par karjeras attīstīšanas procesiem

Nodarbinātības komisijas sēdē Profesionālās karjeras izvēles centra Liepājas nodaļas vadītāja Gita Paspārne un Izglītības pārvaldes priekšnieces vietniece Alda Ķestere iepazīstināja ar projektu "Karjeras attīstīšanas procesa nodrošināšana skolās". Tā mērķis ir pedagogu, arī skolu direktoru, viņu vietnieku, klašu audzinātāju izglītošana karjeras attīstīšanas procesa nodrošināšanā. Jo pašlaik skolās izveidojusies situācija, ka maza uzmanība pievērsta skolēnu profesionālajai orientācijai, prasmei izvēlēties savu vietu darba tirgū. Projekta ietvaros paredzēts veikt regulārus pasākumus skolās. Projekta norisei pēc autoru aprēķiniem būtu nepieciešami 5100 latu, ko plānots izmantot organizatoru un pasniedzēju darba apmaksai un materiāliem. Pēc finansējuma saņemšanas paredzēts izveidot trīs mācību grupas.

Klubiņā tiekas esošās un topošās māmiņas

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Kurzemes akcijas "Saules stars" topošo un jauno māmiņu atbalsta grupas koordinatore Sanita Zandere, klubiņš atkal ir sācis aktīvu darbu un aicina savā pulkā gan jau esošās māmiņas ar visiem mazuļiem, gan arī topošās māmiņas. Tikšanās notiek katru trešdienu Bērnu interdisciplinārās attīstības centrā, K.Ukstiņa ielā 5a-1a. Tur ar māmiņām tiekas dažādi speciālisti, piemēram, fizioterapeiti, un māca dažādus masāžas paņēmienus bērniem, mikrologopēds runā par valodas attīstību un citi. Savukārt bērni tajā laikā nodarbojas rotaļu attīstības grupā. Nodarbības notiek līdz pusgadu veciem, līdz gada veciem un vecākiem bērniem. Tikšanās laikā māmiņas apspriež arī aktuālus ar bērniņu audzināšanu saistītus jautājumus.

Par iekārtu uzstādīšanas plusiem un mīnusiem

Vakar Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldē notika bīstamo atkritumu sadedzināšanas iekārtas un potenciālo tās uzstādīšanas vietu ietekmes uz vidi novērtējuma sabiedriskā apspriešana. Sabiedriskās apspriešanas ierosinātājs bija akciju sabiedrība "BAO" sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Darba ziņojumu sagatavoja SIA "GeoConsultants" un SIA "E.L.L.E.". Ar šo ziņojumu ikviens interesents var iepazīties domes Vides nodaļā, bet rakstiskus priekšlikumus var iesniegt līdz 10.februārim. Kā pastāstīja Vides nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa, bez Liepājas ir vēl trīs vietas - Olaine, Rudbāržu pagasts un Krustpils pagasts, kur varētu tikt izvietotas bīstamo atkritumu sadedzināšanas iekārtas. M.Zeltiņa atzina, ka, pēc viņas domām, Liepāja ir visnepiemērotākā šim nolūkam: izvēlētā teritorija atrodas tuvu dzīvojamām mājām, pilsētas novietojuma dēļ varētu sadārdzināties transports, ir citi apsvērumi.

Grib atkal atjaunot barikāžu piemiņas vietas

Savulaik pēcatmodas laika Liepājas pirmā valde izdomāja, ka dažās no tām pilsētas vietām, kur atradās 1991.gada barikādes, jāuzstāda piemiņas zīmes. Tās bija ielas vidū asfaltā iemūrētas granīta plāksnes. Taču tās neizturēja pāri braucošā transporta smagumu un drīz vien sabruka. Tagadējā dome iecerējusi šīs zīmes atjaunot. Taču tikai trīs vietās - pie Pilsētas domes, pie "Kurzemes Vārda" redakcijas un televīzijas un radio torņa. Skiču projektus gatavo A.Kokina arhitektu birojs "AKA". Nav vēl izlemts, vai piemiņas zīmes atkal būs no granīta vai metāla.

Beidzot zvejniekiem samaksās

Vakar Ministru kabinets pieņēma rīkojumu par maksātnespējīgā likvidējamā valsts uzņēmuma "Okeāna zvejas flotes Liepājas bāze" bijušo darbinieku prasījumu apmierināšanu. Saskaņā ar valdības lēmumu Privatizācijas aģentūrai atļauts no valsts īpašuma privatizācijas ieņēmumiem šim nolūkam izmantot 312 016,78 latus. 191 688,09 latus piešķirs darbinieku darba algu samaksai, 72 503,27 latus - obligātajām iemaksām un 47 825,42 latus - iedzīvotāju ienākuma nodokļu nomaksai.

55 cilvēki izdarījuši pašnāvību

Valsts tiesu medicīniskās ekspertīzes centra apkopotā statistika rāda, ka pagājušajā gadā Liepājā labprātīgi, izdarot pašnāvību, no dzīves šķīrušies 55 cilvēki. Kopumā 2000.gadā Latvijā pašnāvību izdarījuši 762 cilvēki. Visbiežāk pašnāvības izdarītas pakaroties. Sievietes biežāk nekā vīrieši mēģinājušas nonāvēties, izlecot pa daudzstāvu mājas logu, pārgriežot vēnas vai iedzerot stipras iedarbības medikamentus.

Atkal būs izsole

Janvārī brīvo dzīvokļu izsoli par privatizācijas sertifikātiem nerīkoja. Bet kārtējā izsole jau izsludināta. Tukšos dzīvokļus Pilsētas dome piedāvās 10.februārī, bet iesniegumus pieņemt pārtrauks tikai dienu iepriekš. Šoreiz Dzīvojamo māju privatizācijas komisija pavisam izraudzījusies 22 dzīvokļus. Spriežot pēc iepriekšējām izsolēm, šobrīd nav pieprasījuma galvenokārt dzīvokļiem, kas ir sliktā tehniskā stāvoklī vai arī ar lieliem iepriekšējo iemītnieku parādiem.

Var iegādāties mazumtirdzniecībā

Nebūt ne visus Krievijas periodiskos izdevumus pēdējā laikā savā katalogā ieraksta "Latvijas pasts", lai tos varētu abonēt. Tomēr daudzi no tiem pie mums ir visai populāri. Tādēļ Preses apvienības vietējā nodaļa informēja par iespējām šo periodiku iegādāties kioskos. Šogad Liepājā tiek pārdoti, piemēram, šādi izdevumi: "Sam sebe master", "Valentina", "AiF - krepkij orešek", "Rovesņik", "Salon - interjer", "Sabrina", "Haker", "Moto", "Cveti v dome" un daudzi citi. To periodiskums jāvēro pašiem pircējiem.