Kurzemes Vārds

11:58 Sestdiena, 15. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Māris Kupčs: "Veselīga konkurence rada kustību tai dīķītī"

Indra Imbovica

Fakts, ka Liepājas Simfoniskais orķestris ar disku - I.Kalniņa mūziku filmai "Pūt, vējiņi!" - mūzikas ierakstu "Gada balva 2000" noslēgumā saņēma pašu augstāko - Grand Prix, tomēr bija pārsteigums, kaut vai zinot, ka izsisties cauri rīdzinieku mūrim parasti nav iespējams. Protams, tas ir notikums, un tādēļ likumsakarīgi, ka aizvadītās nedēļas centrā izvirzījās diriģents Māris Kupčs, kurš ir šī mūzikas ieraksta idejas autors un īstenotājs.

Kā šo notikumu uztver pats Māris Kupčs? Sazvanoties diriģents kā allaž bija nevaļīgs - nu jā, tas sen paveikts darbs, domas jau strādā citā virzienā. Jautāju, vai tad tomēr nebija gandarījums par novērtējumu? Kā ne, bijis jau. "Izšķiroša nozīme, domāju, bija Imanta Kalniņa mūzikai un pašam orķestrim," Māris Kupčs bija visai pieticīgs. "Tomēr, redzu, ka Liepājas orķestris iet uz augšu, bet svarīgākais," jau nopietni savu domu pauž diriģents, "ir radīts precedents, ka kaut kas jūtami mainās, jo radusies veselīga konkurence, manāma kustība tai dīķītī."

Darbs pie šī diska nav vienīgā Māra Kupča sadarbība ar Liepājas Simfonisko orķestri, ne arī vienīgā viesošanās mūsu pilsētā. Mūsu orķestra mākslinieki labprāt sadarbojas ar jauno diriģentu. Pirmkārt, tāpēc, ka arī Liepājas orķestrī lielākoties ir jauni mūziķi, otrkārt, tāpēc, ka, būdams draudzīgs, viņš protot saglabāt prasīgumu un spēj pārliecināt par savu koncepciju. Pēdējos gados Māris Kupčs ir sniedzis vairākus koncertus. Pērnā gada oktobrī, piemēram, kopā ar mūsu orķestri un Nacionālās operas solistiem tā bija Dž.B.Pergolezi opera buffa "Kalpone - kundze". Daudziem ir zināma Māra Kupča, varētu pat teikt, fanātiskā aizraušanās ar seno mūziku. Par to varēja pārliecināties jau pirms pusotra gada arī liepājnieki, kad jaunais diriģents kopā ar mūsu Simfonisko orķestra kamersastāvu sagatavoja koncertu, kurā skanēja šeit reti dzirdētā vairāku 17. un 18.gadsimta komponistu mūzika.

Māris Kupčs savulaik bija arī Rīgas Doma zēnu kora diriģents un jau tad kopā ar to iestudēja daudzus baroka mūzikas šedevrus. Viņš ir arī Senās mūzikas centra līdzdibinātājs un pazīstamā ansambļa "Collegium Musicum" vadītājs. Ilgu laiku viņš darbojās nesen finansiālo līdzekļu trūkuma dēļ likvidētajā radioprogrammā "Amadeus". Vairākkārt apmeklējot Liepāju, Māris Kupčs Svētās Trīsvienības baznīcas skapjos ir atradis un dienas gaismā izvilcis baroka laika mūzikas unikālus nošu materiālus. Starp tiem, piemēram, ir arī Kurzemes hercoga kapelmeistara J.A.Hillera kantāte, kas ir pirmais zināmais skaņdarbs, kura teksts tulkots latviešu valodā. Māris apgalvo, ka tas ir tikpat skaists kā Mocarta mesas. Liepājā ir skanējusi vēl viena Kurzemes hercogistes kapelmeistara - arī vijolnieka un komponista - F.A.Feihtnera 3.simfonija.

Šie atradumi bija viens no iemesliem, ka Mārim Kupčam dzima jauna ideja, proti, sagatavot materiālu jauna diska ierakstam. Šoreiz tie būtu 18.gadsimta skaņdarbi ar nosaukumu "Kurzemes hercogistes baroka mūzika". Māris Kupčs par šo projektu runāt vēl nevēlas, tāpat nevar pateikt, vai to īstenos kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri. Taču pilnīgi skaidrs ir viens, ka tāds albums būs pirmo reizi pasaulē un jebkurā gadījumā tas būs saistīts ar Liepājas vārdu. Cik ātri šis projekts realizēsies, daudz atkarīgs, protams, no finansiālā nodrošinājuma.

Tajā pašā laikā, neskatoties uz savu pietiekami respektējamo izglītības bagāžu - E.Dārziņa Speciālā mūzikas vidusskola, Dāvida Šēnera meistarklase Izraēlā klavesīna un ģenerālbasa spēlē, papildināšanās pie Brēmenes profesora Manfrēda Kordesa u.c - Māris Kupčs joprojām studē. Maija beigās ar mūsu Simfoniskā orķestra koncertu Liepājas teātrī viņš gatavojas absolvēt J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Imanta Rešņa diriģēšanas klasi.