Kurzemes Vārds

12:15 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēlēšanas nāk

Olafs Pulks palīdz izvēlēties Durbes novada deputātus

Anda Pūce

Durbes novada īsajā vēsturē šīs būs pirmās pašvaldību vēlēšanas. Novadnieki ir vieni no politiski aktīvākajiem rajonā, jo šeit iesniegti pieci deputātu kandidātu saraksti. Lai ļautu kandidātiem pirms vēlēšanām paust savu pozīciju un tādējādi vēlētājiem palīdzētu izšķirties, kuram sarakstam atdot savu balsi, šonedēļ Durbes novadā tika rīkota pirmsvēlēšanu diskusija, ko vadīja populārais televīzijas žurnālists Olafs Pulks.

Vispirms Durbes vidusskolas pilnajā zālē visu sarakstu "pirmie numuri" izlozēja uzstāšanās kārtību. Pašreizējais Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds, kurš pārstāv pirmo sarakstu "Jaunais novads", izlozēja pirmo kārtas numuru, otrais bija otrā saraksta "Durbes novada sociāldemokrāti" līderis Dainis Kniploks, trešā saraksta "Mūsu novads" vadītājs Dainis Girvičs izlozēja ceturto kārtas numuru, bet ceturtā - Latvijas Zemnieku savienības saraksta līdere Ārija Jerumane šoreiz bija trešā, piektais numurs tika piektā saraksta "Sieviešu vēlētāju apvienība" vadītājai Verai Bušai. Pēc tam, kad saraksti bija īsumā iepazīstinājuši ar savu programmu, diskusijas vadītājs O.Pulks uzdeva līderiem dažādus jautājumus, bet pēc tam pie jautājumu uzdošanas visai aktīvi ķērās novada iedzīvotāji. Viņi jautāja gan par partiju nostāju vēlēšanās, gan par to, kā varēja rasties nodokļu parāds, gan par to, kā kandidāti domā realizēt visus savus solītos uzlabojumus.

U.Strazds vienīgais minēja visai konkrētus darbus, ko pašvaldībai būtu jādara nākamajā sasaukumā, viņš arī pastāstīja par iespējām, ko paredzēts izmantot, lai iegūtu papildu līdzekļus budžetā. Savu uzstāšanos priekšsēdētājs pabeidza ar nākotnes vīziju par Durbes novadu - sakārtotu un sakoptu Durbes ezera apkārtni ar iecienītām atpūtas vietām, arī lielas un spēcīgas zemnieku saimniecības. Līdzšinējā dome saņēma pārmetumus par atklātības trūkumu, uz ko U.Strazds atbildēja, ka ikviens iedzīvotājs jebkurā laikā var painteresēties par to, kur tiek tērēta nauda, turklāt šobrīd domē darbojas 14 deputāti, kuri visi ir informēti par naudas izlietojumu, un priekšsēdētājs viens neko netērē.

Sociāldemokrāts D.Kniploks uzsvēra, ka viņa partijas programma ir ļoti līdzīga Latvijas Zemnieku savienības programmai un apliecināja vēlmi sadarboties. Pārsteidzošākais bija kandidāta paziņojums, ka pēc tam, kad sociāldemokrātus ievēlēs Liepājas domē un Durbes Novada domē partijas biedri sadarbosies un Durbē jaunu darba vietu radīšanai tiks atvērta "Liepājas metalurga" vai vismaz "Laumas" filiāle. Jaunu darba vietu radīšanu, kā galveno solījumu D.Kniploks turpināja skandēt vēl vairākkārt, bet par konkrētiem paņēmieniem, kā to darīt, viņš nestāstīja.

Ārija Jerumane, iepazīstinot ar priekšvēlēšanu programmu, solīja 2 reizes gadā iedzīvotājiem publiski atskaitīties par budžeta izlietojumu. Nodrošinot speciālistus ar labiekārtotiem dzīvokļiem, plānots vidusskolā ieviest komerczinību kursu. Ā.Jerumane uzsvēra, ka būtu nepieciešams arī kreditēt studijas augstskolā spējīgākajiem novada bērniem, bet zemniecībā jādomā par kooperāciju, savu zemju pasargāšanu no iztirgošanas un preces noieta meklēšanu.

Dainis Girvičs solīja izbūvēt sporta laukumus bērniem, gādāt par sociālā aprūpes centra izveidi un sociālo pabalstu piešķiršanu. Uz O.Pulka jautājumu par to, cik īsti naudas tiks atvēlēts sociālajai palīdzībai, D.Girvičs skaidroja, ka tie būšot aptuveni 10 procenti no budžeta. Jāatzīst, ka viņš nevarēja pateikt, vai ar šo naudu visiem pietiks, taču izteica viedokli, ka tas tomēr būšot vairāk nekā Durbes pilsētas iedzīvotāji saņēma līdz šim. D.Girvičs arī mudināja zemniekus audzēt avenes un citas ogas, ko pārstrādāšot vietējais SIA "Ābolīt's". Tā visiem būšot vairāk naudiņas.

Visvairāk ar pašreizējās domes darbu nebija apmierināta Vera Buša. "Nekādu caurspīdīgumu neesmu manījusi," viņa sacīja, uzsverot, ka tas ir vissvarīgākais pašvaldības darbā. Vēl novadā nepieciešama nabadzības apkarošanas programma un vidusskola jāpārveido par koledžu, lai skolēni uzreiz pēc mācībām varētu iet strādāt. V.Buša ir pārliecināta, ka daudzas rajona pašvaldības būtu ar mieru ieguldīt savus līdzekļus sociālā aprūpes centra izveidē novadā, un viņa iestājās pret privātā aprūpes centra izveidošanu.