Kurzemes Vārds

09:35 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aivars Prūsis sola atgriezties ar Anglijas diplomiem

Gundars Matīss

Viena no Liepājas pēdējo gadu vēstures odiozākajām un kolorītākajām personībām neapšaubāmi ir bijušais Pašvaldības policijas priekšnieks un domes deputāts Aivars Prūsis, kurš nokļuvis sabiedrības uzmanības un dažādu skandālu centrā. Viņš saukts gan par mocekli, kas nav pakļāvies pilsētas elites un mafijas spiedienam, gan arī par slimu cilvēku un suņu bendi, kam jau sen bijusi vajadzīga atpūta sanatorijā. Taču arī pēc divu gadu prombūtnes par viņu joprojām runā un policistu atceras.

Ir grūti pateikt, vai tā bija nejaušība vai arī priekšvēlēšanu laika likumsakarība, ka otrdienas vēlā vakarā "Kurzemes Vārda" pārstāvim radās iespēja pa telefonu parunāt ar pašlaik Anglijā dzīvojošo Aivaru Prūsi. Par to, ka telefona klausule tika pacelta Lielbritānijā, neradās ne mazāko šaubu, jo Vaiņodei vai Pleskavai ir pavisam cits telefona kods. Par to, ka vada otrā galā bija ekspolicists, arī nebija jāšaubās. Magnetofonā ierakstīto Prūša balsi bez vilcināšanās atpazina vēlāk pieaicinātie klausītāji. Bija gaidāms, ka pār viņa bijušo oponentu un ienaidnieku galvām līs samazgu straumes, taču lasītājiem pašiem ir iespēja izvērtēt sarunu biedra teiktā ticamību. Jo vairāk tāpēc, ka ar Prūsi bija vienošanās, ka viņa teiktajam neko klāt neliksim un no runas arī neko ārā nemetīsim, ja, protams, nebūs lielas rupjības. Ekspolicists sarunai jau bija sagatavojies, jo vispirms pats sev vēlējās kaut ko pajautāt un pēc tam arī atbildēt.

Atgādināsim, ka bijušais Liepājas pašvaldības policijas priekšnieks 1999.gada rudenī pazuda bez vēsts. Pirms tam pret viņu tika izvirzīta apsūdzība par viltotu izglītības dokumentu izmantošanu, viņam anulēja ieroča nēsāšanas atļauju, bet toreizējais Iekšlietu ministrs Roberts Jurdžs sakarā ar ierosināto krimināllietu atbrīvoja viņu no amata.

- Ja drīkst, es sākumā pats sev gribētu uzdot dažus jautājumus un uz tiem atbildēt. Pirmkārt, kas tad noticis un izmainījies pa šiem diviem gadiem, kopš esmu padzīts no Latvijas? Es sekoju līdzi tam, kas notiek Latvijā un Liepājā. Pa šo laiku noziedzība ir pieaugusi desmit reizes, jo jāpieskaita arī oficiāli nefiksētie likumpārkāpumi. Šāds rādītājs fiksēts pirmo reizi Liepājas vēsturē. Nākamais - narkotikas lieto katrā skolā. Tā ir problēma, par kuru es runāju jau pirms desmit gadiem. Jāpiemin arī bērnu prostitūcija un kontrabanda. Nav jau noslēpums, ka cilvēkiem tagad ir bailes rādīties uz ielas. Situācija pilsētā kļūst nekontrolējama. Atgriežoties pie kontrabandas. Runa bija par to, ka firma "Durbe Impex" nelegāli ievedusi degvielu. Es domāju, ka tā ir tikai neliela daļa no visām nelikumībām. Visi barojas no kontrabandas.

Otrkārt, tiek uzsvērts, ka pēc manas padzīšanas no valsts ir uzlabojusies sadarbība starp miliciju (sarunu biedrs valsts policiju konsekventi sauc par miliciju - G.M.) un Pašvaldības policiju. Man rodas jautājums: kā izpaužas šī sadarbība? Vai kopīgā dzeršanā, kopīgās autotransporta pārbaudēs? Varbūt kopā šaudās, kā arī piesedz smagus noziegumus, ko paši pastrādājuši. Es nemaz nerunāju par tādām lietām, kā faktu sagrozīšana.

Treškārt, man rodas jautājums: ko tālāk darīs Speciālā ekonomiskā zona? Pirms četriem gadiem pilsētas varenie paziņoja, ka sāksies vēl neredzēta pilsētas augšupeja, pildīsies plāni un budžets, tiks likvidēts bezdarbs. Tagad Liepājā ir lielākais bezdarbs Latvijā, un tā šajā ziņā ir apsteigusi pat Rēzekni un citas atpalikušās pilsētas.

Ceturtkārt, mani interesē jautājums: kāds liktenis piemeklējis manu personīgo ieroci, kas tika pilnīgi nepamatoti izņemts? Es to uzskatu par atklātu zādzību. Un te es gribu piebilst, ka 15 minūtes pēc ieroča izņemšanas pie manis ieradās noziedznieki. Ja jau milicija un prokuratūra viņiem nebija sniegusi informāciju par ieroča atņemšanu, man jājautā, vai tiešām gangsteriem piemīt Zilā kalna Martas labās īpašības, ka viņi to varēja izzīlēt?

- Jūs laikam mēģināt sekot līdzi visam tam, kas notiek Liepājā un izdarāt savus secinājumus?

- Es pilnīgi visam sekoju līdzi. Redzu, kāda situācija Liepājā bija pirms diviem gadiem un kāda tā ir šodien. Domāju, ka liepājnieki nav pelnījuši to, ko ir pastrādājuši pie varas esošie cilvēki. Citādāk nevaru nosaukt Seska kungu kā par Liepājas Al Kaponi. Viņš rūpējas tikai par savu klanu un tā saucamo ģimeni, bet nevis par liepājniekiem.

- Jūs visu zīmējat tik tumšās krāsās, ka vēlos jautāt, vai kaut kas labs arī nav palicis atmiņā no tiem laikiem, kad vēl nebijāt pametis valsti, un varbūt arī pašreizējos procesos ir kaut kas pozitīvs?

- Labi ir tas, ka liepājnieki nezaudē cīņas garu. Domāju, ka iedzīvotāji ir sapratuši, kas patiesībā ir noticis, kam tas bija vajadzīgs.

- Jūtu, ka laiks nav dzēsis jūsu aizvainojumu?

- To jau nevar aizmirst. Izrēķinājās ne jau tikai ar mani, bet visu manu ģimeni. Dēls nebija pelnījis šādu attieksmi. Divus gadus viņu vazāja pa tiesām, ķengāja un visādi darījās. Piedod, bet arī jūsu avīze nav bez grēka. Viena jūsu korespondente pieminēja, ka Prūsis, redz, tirinās. Es domāju, ka šodien tirinās Mikuļskis (domāts Kurzemes Tiesas apgabala virsprokurors Andris Mikuļskis - G.M.). Gan dzīve visu noliks savās vietās. Ja es būtu kaut ko sagrozījis un melojis, nekad nebūtu šeit, nevarētu strādāt darbā, kādā pašlaik esmu, nevarētu studēt. Anglija visam sekoja līdzi un iedziļinājās manās problēmās. Šeit ir sapratuši, kas notiek Latvijā.

- Varbūt jūs varat nedaudz atklāt savas personīgās dzīves nianses, ar ko nodarbojaties Anglijā?

- Ar ko nodarbojos? Strādāju divos virzienos. Es kārtoju eksāmenus koledžā un universitātē. Koledžā kārtoju pārbaudījumus speciālos priekšmetos un kompjūteros. Universitātē mani eksaminē angļu valodas zināšanās. Man jau ir četri sertifikāti un vēl gribu saņemt tulka sertifikātu. Angļu valoda būs ceturtā valoda, kuru pārvaldu. Domāju apgūt vēl spāņu valodu. Un daudz strādāju drošības dienestā. Kaut arī mācos dienas nodaļā, man ir pretimnākoši darbabiedri, tāpēc varu strādāt vakara un nakts stundās.

Vakaros ņemos pa sporta zāli. Anglijā lielā cieņā ir bokss, tāpēc ir iespēja trenēties kopā ar tādām slavenībām, kas savulaik ringā nokautējušas Muhamedu Ali, trenējos kopā ar Ričiju Longu. Ar paziņām spēlēju šahu. Man ar vietējiem ir ļoti labas attiecības. Sākumā mani uzskatīja par milici, kas atbraucis no Krievijas. Tagad zina, ka esmu Latvijas policists. Izveidojušās labas attiecības ar pieaugušajiem un pusaudžiem. Mācos, strādāju, sportoju. Esmu šausmīgi aizņemts, taču ar mācībām viss ir kārtībā.

- Vai domājat kādreiz atgriezties Liepājā?

- Man Liepājā palika divi mazbērni, un es visu laiku par viņiem domāju. Vienu no viņiem es vispār vēl neesmu redzējis, bet otru pēdējo reizi redzēju pirms diviem gadiem. Liepājniekiem es varu pateikt vienu lietu: es viņiem godīgi kalpoju. Tagad iedzīvotāji ir izvēles priekšā. Ja tiks iebalsots tas pats Al Kapone, man visi ceļi uz Liepāju būs slēgti. Tas pats attiecas uz prokuratūras, milicijas un Pašvaldības policijas vadītājiem, jo nevarēšu atgriezties, ja šīs iestādes vadīs tie paši cilvēki.

- Iznāk, ka pašvaldību vēlēšanu rezultāti jums liekas svarīgi arī personīgu apsvērumu dēļ?

- Negribu nevienam norādīt, par ko balsot. Es tikai lūgtu visu rūpīgi izvērtēt. Jo es toreiz strādāju tikai savai valstij un iedzīvotājiem, nevis kaut kādam grupējumam. Tāpēc arī šodien esmu Anglijā. Ja viņi balsos, lai izvēlas cilvēkus, kas nerīkojas kampaņveidīgi un kampaņveidīgi nemētā piecīšus. Piemēram, Jānis Matvejevs ir gadiem ilgi cilvēkiem palīdzējis. Tāpat Āris Ozoliņš ar viņu ir kopā. Arī dakteris Jaunzems. Šie cilvēki ir spējīgi savu darbu izdarīt. Ir arī citi, kurus varbūt piemirsu un kas Liepāju nenodos.

Es biju divos sasaukumos un redzēju, kā strādāja pirmā dome un otrā dome. Varbūt Eniņa kungam un Deksnim kaut kas neizdevās, bet viņi nekad nestrādāja uz liepājnieku rēķina. To es varu pateikt par visiem 15 deputātiem. Otrajam sasaukumam es balotējos tāpēc, lai nokļūtu tuvāk visai šļurai un redzētu, kā viss tiek sadalīts un iepriekš pārdalīts, bet pārējiem deputātiem visu pasniedza kā faktu. Bija augstākā mēra cūcības. Eniņa laikā arī cilvēki pakašķējās, bet gribēja kaut ko labu izdarīt.

Es uzskatu, ka mana Pašvaldības policija ir sagrauta. Es varu garantēt un likt galvu ķīlā, ka Pašvaldības policijas mājai Lielā ielā divu gadu laikā neviens pat logus nav mazgājis. Un, lai Dīķu pāris neiedomājas, ka viņi ir uzņemti mafijā.

Un vēl gribu pastāstīt par man piedāvāto kukuli. Parādījās nepareiza informācija par Aizezera kungu. Viņu izmantoja tikai kā starpnieku. Kukuļa devējs bija Al Kapone. Viņš man piedāvāja dienesta automašīnu "Audi", ar kuru policijas vadītāji pašlaik vizinās uz tirgu. Par to man vajadzēja dot pretī atlūgumu. Kad sarunu biju ierakstījis magnetofonā, mani izsauca uz prokuratūru un prasīja: kur ir kasete? Draugs mīļais, ja nebūs kasetes, sapūsi pagrabā. Tādas bija tās lietas.

- Tomēr galvenā runa jau bija par izglītības dokumentiem?

- Domāju, ka Liepājā visi ir sapratuši, ka es nekad šeit nemācītos un nestrādātu tāda līmeņa darbu, ja kaut ko būtu viltojis. Es neko neesmu viltojis. Pie manis uz slimnīcu atnāca Pustiļņikovs un teica, ka sūtot prokuratūras pārstāvjus uz...

- Atvainojiet, kas ir Pustiļņikovs?

- Viņš ir bandītu pārstāvis, kas sadarbojas ar prokuratūru. Es apjuku un iedevu savu iesniegumu, kurā lūdzu: ja ir, lai atsūta man no Ukrainas izglītības dokumentus. Es slimnīcā gaidīju operāciju un vēl nebiju beidzis dakterēties, kad dokuments jau atnāca. Es to nelaboju un nemainīju. Ar izglītību man vienmēr viss bijis kārtībā, jo Anglijā varēju turpināt mācības. Un jāpiebilst, ka es policijā strādāju kopš 1991.gada, bet likums, ka policistiem obligāti jābūt vidējai izglītībai, parādījās 1994.gadā. Tāpēc uztaisīja viltojumu un mani nospieda. Nav jau noslēpums, ka savu lomu nospēlēja arī mani radi. Kad pienāca kritiskais brīdis, šie nesaderīgie spēki spēja vienoties un par jūdasa grašiem mani nodeva. Savā dižajā stulbumā viņa cerēja uz dižu amatu, kurā nekas nebūs jādara un viss kritīs no gaisa. Tagad nav amata, nav nekā. Ir tikai nabagmāja. Nobeigumā gribu novēlēt visiem liepājniekiem izturību un pacietību, esmu pārliecināts, ka vēl tiksimies.