Kurzemes Vārds

13:20 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Deputāti ievēlēti. Gaidām pagastvečus

Ints Grasis

Beidzot ikviens, kam jau bija līdz mielēm priekšvēlēšanu dāsno solījumu un apnicīgo reklāmu laiks, var nopūsties, jo dzīve iegriezusies ierastajās sliedēs, un pašvaldības pēc dažu ļoti svarīgu formalitāšu nokārtošanas (arī priekšsēdētāja ievēlēšanas) varēs pievērsties pamatuzdevumam - darbam savu vēlētāju interesēs. Iemīļotos seriālus vairs nepārtrauc leģenda par Aiju Poču, stāstiņi par rīcības cilvēkiem, pasakas par tuneļiem, diviem tiltiem un pulciņiem. Arī Liepājā it kā viss pieklusis, un uz visapkārt notiekošo var paraudzīties vairs ne caur krāsainajām pirmsvēlēšanu brillēm.

Citādi, protams, ir mazajās pašvaldībās, kur nekādas grandiozas reklāmas kampaņas pirms šīm vēlēšanām nebija. Tāpat jau cits citu pietiekami labi pazīst. Redziet, lauku cilvēkam neviens nevar iestāstīt, ka govs ir kāds pavisam cits dzīvnieks. Pilsētā dažkārt deputātu kandidātiem tas izdodas. Kaut gan, runājot par nupat notikušajām vēlēšanām Liepājā, šķiet, ka neizdevās vis. Uzvarēja līdz šim valdošā koalīcija. Ko līdzīgu varētu teikt arī par vēlēšanu rezultātiem vairumā Liepājas rajona pašvaldību. 24 no 26 pašvaldībām, kurās vēlēšanās startēja iepriekšējā sasaukuma domju un padomju priekšsēdētāji un priekšsēdētājas (deputātu godā tikuši visi 26), tieši viņiem personīgi izteikts vislielākais atbalsts. Un, manuprāt, šis skaitlis rāda lielu uzticību pagastvečiem un viņu paveiktajam. Protams, tas vēl nenozīmē, ka šie cilvēki arī turpmāk būs pašvaldību vadītāji, jo vēlēšanās visvairāk punktu ieguvušais automātiski nekļūst par priekšsēdētāju. Savu izvēli izdarīs deputāti, un te noteicošais būs katra konkrētā saraksta pārsvars pār konkurentiem un iespējamās aizkulišu vienošanās. Un daļa pašreizējo priekšnieku, manuprāt, savus amatus zaudēs.

Kā zināms, trijos pagastos - Bārtā, Kalvenē un Gramzdā - iepriekšējie pagastveči Zigmunds Cinkus, Andris Dēlands un Aivars Klasiņš nolēma no darba pašvaldībā aiziet, dodot iespēju strādāt citiem. Runājot par pilsētām, trijās - Grobiņā, Aizputē un Priekulē - vairāk nekā pārliecinoši uzvarējuši pašreizējo domju priekšsēdētāju saraksti. Piemēram, Jāņa Neimaņa pārstāvētais saraksts "Grobiņa" domē dabūja astoņas vietas no deviņām, Pētera Hankas pārstāvētā Latvijas Zemnieku savienība Aizputē saņēma desmit vietas no vienpadsmit, bet Viestura Maslovska pārstāvētais saraksts "Mēs Priekulei" - astoņas vietas no deviņām. Šeit jautājumu tā kā nebūtu, jo visi trīs līdz šim apliecinājuši gatavību savus pienākumus turpināt pildīt, un nav ne mazāko signālu, ka saraksta iekšienē dzims kāda sazvērestība.

Citāda situācija ir Pāvilostā, kur, kā zināms, vēlēšanās piedalījās septiņi saraksti, bet septiņas vietas domē ir ieguvuši deputāti no pieciem sarakstiem, arī līdzšinējā domes priekšsēdētāja Aina Ansone. Šeit viss būs atkarīgs no tā, kā pāvilostnieki spēs vienoties, strādājot savas pilsētas labā.

Pirmo reizi tika vēlēta Durbes Novada dome, un pretenzijas uz deputātu vietām pieteica pieci saraksti. Vislielāko atbalstu ieguva Novada domes priekšsēdētāja Ulda Strazda pārstāvētais "Jaunais novads" - sešas vietas no deviņām, un šie rezultāti rāda, ka viņš visticamāk varēs turpināt iesākto darbu.

Kā jau minēju, deputātu godā tika visi iepriekšējā sasaukuma priekšsēdētāji, bet tikai divi - Jānis Vilsons Nīcas pagastā un Jānis Veits Rucavas pagastā - pēc punktu skaita nav līderi. Nīcā tas gan nav nekāds pārsteigums, jo iepriekšējais priekšsēdētājs Vilsona kungs, godīgi sakot, jau sen pelnījis doties atpūtā, un pagastveča amats visticamāk viņam ies garām, jo J.Vilsona pārstāvētais saraksts "Mēs - Nīcai" ieguva trīs deputātu vietas, bet Latvijas Zemnieku savienība - sešas. Bet kopējais deputātu sastāvs izskatās tiešām spēcīgs. Ja uz priekšsēdētāja amatu nepretendēs Liepājā strādājošais Agris Petermanis, tad viens no reālākajiem priekšsēdētāja amata kandidātiem varētu būt jau reiz bijušais Pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Maisiņš.

Zemnieku saraksts izrādījās nopietns pretinieks arī Rucavas pagastā, kur tas ieguva četras deputātu vietas, bet J.Veita pārstāvētais saraksts "Viss pašu rokās" - trīs, turklāt viņš arī zaudēja pirmo pozīciju sava saraksta iekšienē. Un tas gan jau ir mazs pārsteigums.

Četrās pašvaldībās - Virgā, Sakā, Vērgalē un Cīravā - vienādi sadalītas deputātu vietas starp trim sarakstiem: trīs, trīs, viena, un iepriekšējie pašvaldību vadītāji ir tajos sarakstos, kuros ir trīs deputāti. Piemēram, Cīravas pagastā priekšsēdētāja amata likteni varētu izšķirt Imanta Gulbja dēls Jānis Gulbis, kas arī kļuvis par deputātu un ir vienīgais sava saraksta pārstāvis padomē. Runā, ka arī Vērgalē vienīgais no saraksta tikušais deputāts ir lojāls pašreizējam pagastvecim Haraldam Beķerim. Izvēloties priekšsēdētājus, visintriģējošākā situācija varētu izvērsties Sakā, Virgā, Embūtē, Bunkā un jau minētajā Rucavā, kur pret esošajiem pagastu vadītājiem izveidojusies visai spēcīga opozīcija. Bet jācer, ka visas pārmaiņas rajona pašvaldībās nāks tikai par labu.