Kurzemes Vārds

10:24 Sestdiena, 23. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Pagaidām kuģis virzienu nemaina

Sarmīte Pujēna

ULDIS SESKS

Dzimis 1962.gada 18.aprīlī. Precējies, ir trīs bērni. Beidzis Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Mehanizācijas fakultāti. Bijis sporta meistars autosportā. Viens no firmas "SD Autocentrs" dibinātājiem. Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs, Ostu padomes loceklis, "Rotari" kluba biedrs. Bezpartejisks. Kopš 1997.gada - Liepājas domes priekšsēdētājs.

Tas nu ir noticis. Esam tikuši pie domes priekšsēdētāja - pilsētas galvas, kā daudznozīmīgi teica senos laikos. Un jādomā, ka ULDIS SESKS tāds paliks vismaz turpmākos četrus gadus. Kaut gan mūsu kaimiņpilsēta Ventspils sāk radināt pie domas, ka priekšsēža krēsls var tikt iemantots arī uz mūžu. Ja prot tajā labi sēdēt.

Ir dažādi uzskati par likteni. Vieni ir pārliecināti, ka tas ir zvaigznēs ierakstīts, iepriekš nolemts un negrozāms. Citi savukārt domā, ka katrs pats ir savas laimes kalējs un arī sava likteņa veidotājs. Tad nu varam tagad minēt, vai Ulda Seska ievēlēšana ir bijusi jau iepriekš nolemta kaut kur augšā, vai arī noteicošā ir bijusi liepājnieku izvēle. Neglītais Pīlēns Liepājas teātra izrādē, uzrunājot savus spārnotos brāļus, saka: "Jūsu liktens, tas ir Sesk(i)s... Tas ir likums, kas nav laužams..." It kā Māra Zālīte būtu paredzējusi vēlēšanu rezultātus.

Jā, Uldis Sesks atkal ievēlēts par domes priekšsēdētāju. Bez alternatīvas. Bez iebildumiem no citu sarakstu puses. Vai tas ir labi vai slikti? Varētu teikt, ka tas vienkārši ir taisnīgi, jo ne par vienu citu kandidātu nebalsoja tik daudz liepājnieku, cik par Seska kandidatūru. Šajā ziņā viņš ir neapšaubāms līderis. Nevar noliegt arī to, ka tas Sesks, kas vēl bez tik daudziem sirmiem pavedieniem matos apsēdās domes priekšsēdētāja krēslā pirms četriem gadiem, maz vairs līdzinās tam Seskam, kādu mēs viņu redzam šodien. Un ne jau matu krāsas dēļ. Toreiz visi jūsmoja par pieklājīgo jauno cilvēku, kas runāja klusā balsī un dedzīgi metās veidot Liepājas tēlu tādiem paņēmieniem, kas žurnālistus mudināja veltīt šai mānijai ne vienu vien ironisku publikāciju. Taču Sesks ātri vien saprata savas kļūdas. Laiks gāja, un runas par Liepājas tēlu lēnām pārtapa darbos, kas patiešām veicināja pozitīva pilsētas tēla veidošanos. Un jauneklis pamazām pārtapa gādīgā tēvā - gan pilsētai, gan savai ģimenei. Iemācījās teikt runas un brīvi justies publikas priekšā. Ar pūlēm, bet kopumā pārvarēja pārlieko atturību pret presi.

No otras puses, tā vienprātība, kādā visi piecpadsmit deputāti cilā rokas, mazliet biedē. Tātad Sesks visiem ir labs. Bet vai var būt labs visiem? Varbūt tāds Sesks ir tikai mīts? Tāpat kā pozīcija bez opozīcijas. Acīgā žurnāliste Nora Driķe bija pamanījusi, ka domes pirmajā sēdē deputāti sēž juku jukām - nevis apvienotais priekšsēdētājam pie kreisās rokas un pārējie deputāti galda otrā spārnā, kā tas bija iepriekšējos četrus gadus. Izrādās, tā nemaz nav nejaušība. Tāda bijusi apvienotā saraksta ideja. Ne ar mērķi sašķelt opozīciju, bet lai nenorobežotos no pārējiem deputātiem, lai parādītu, ka "te mēs visi it vienādi esam". Un, kā smējās T.Deklaus, lai sajauktu žurnālistiem galvu un viņi neatšķirtu, kura ir pozīcija, kura - opozīcija. Bet žurnālistiem jau par to maza bēda. Pieredze rāda, ka visi deputāti ir tikai cilvēki, un cilvēki mēdz savus uzskatus mainīt. Un nomainīt jau var ne tikai uzskatus, bet arī cilvēkus. Kā tas jau notika tūlīt pēc domes pirmās sēdes. Par laimi pagaidām gan tikai viena saraksta ietvaros.

Tāpēc diez vai ir vērts priecāties, ka pozīciju nevarēs atšķirt no opozīcijas. Un pirmām kārtām uztraukties par to vajadzētu uzvarētājiem, jo bez konstruktīvas kritikas un alternatīva viedokļa arī vispareizākā pozīcija var kādreiz iebraukt purvā.

Es teiktu, ka šobrīd domes priekšsēdētājs atrodas tādā kā kritiskajā punktā. Jo viss jau vēl tikai priekšā. Atceros, pirms vēlēšanām Ulda Seska saraksta kolēģis Tālivaldis Vēsmiņš apcerēja, kā būs, ja liepājnieki vēlēšanās nedos priekšroku apvienotajam sarakstam: "Nu, ja tagad mūs neievēlēs, tad pēc šiem četriem gadiem liepājnieki gan zinās, par ko bija jāvēlē, un nākamreiz noteikti mūs ievēlēs." Taču liepājnieki izrādījās gana sapratīgi jau šajā reizē. Un nu visa atbildība par to, vai nākamreiz vēlētāji atkal balsos par apvienoto sarakstu, būs jāuzņemas tikai un vienīgi Seskam un viņa komandai. Par bijušajiem labajiem darbiem alga ir saņemta. Tagad kuģis jāstūrē tālāk.